Jak zrobić kojec dla psa w domu? Instrukcja krok po proku

Kojec jest optymalnym rozwiązaniem, gdy pies stale przebywa na dworze. Taka konstrukcja to także miejsce, w którym możesz umieścić pupila, jeśli spodziewasz się gości lub kuriera albo chcesz wyjść z domu, ale obawiasz się, że pies może uciec z podwórka.

Kojec dla psa jest ogrodzonym miejscem znajdującym się poza domem. Pupil powinien móc tam odpocząć, a także zjeść posiłek, napić się wody i przynajmniej częściowo zaspokoić potrzebę żucia, gryzienia i zabawy. Kojec jest zatem przestrzenią, gdzie twój pies powinien czuć się bezpiecznie, a jednocześnie mieć zapewnione schronienie np. przed deszczem, śniegiem.

Kojec dla psa – o czym powinieneś wiedzieć?

Zanim przeczytasz instrukcję, jak zbudować kojec dla psa, i zaopatrzysz się w materiały oraz niezbędne narzędzia, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak m.in. prawny rozmiar kojców, który narzuca ustawa o ochronie zwierząt. Minimalne wymiary kojców dla psów wynoszą odpowiednio:

  • pies mający poniżej 50 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 9 m²;
  • pies mający 51-65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 m²;
  • pies mający powyżej 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 15 m².

Jeżeli planujesz trzymać w kojcu dwa psy, pamiętaj, aby jego wymiary powiększyć o 4 m².

Nie zapominaj też, że to musi być miejsce, w którym z łatwością utrzymasz czystość. W całym kojcu wskazane jest naturalne podłoże. Jedyną częścią, która może mieć betonowy fundament, jest buda. Pamiętaj także o systemie odprowadzającym wodę – woda deszczowa musi mieć sprawny odpływ poza kojec, a jego wnętrze zawsze musi być suche i czyste.

W środku kojca zadbaj o zadaszoną budę wraz z legowiskiem wewnątrz, a także o miski ze świeżą wodą oraz miski na pokarm. Pamiętaj także, aby znajdowały się tam ulubione zabawki twojego pupila. Zadbaj również o przestrzeń do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jeżeli w miejscu, gdzie planujesz umieszczenie kojca, nie ma cienia, musisz zamontować nad nim dach. Uchroni to twojego psa przed słońcem, opadami, a dodatkowo będzie stanowić dodatkową barierę uniemożliwiającą mu ucieczkę. Pamiętaj również o tym, że pies nie może przebywać w kojcu przez całą dobę – wskazane są przynajmniej dwa spacery w ciągu dnia.

Jak zrobić kojec dla psa – co będzie potrzebne?

  • siatka,
  • śruby,

Jak zrobić kojec dla psa krok po kroku?

Jednym z najważniejszych elementów kojca jest ogrodzenie. Standardowa wysokość kojca to 180 cm. Jego kształt może mieć różny obrys – od kwadratów i prostokątów po sześciokąty i ośmiokąty foremne. Pamiętaj, aby już na etapie projektu uwzględnić zadaszenie. Do wykonania ogrodzenia kojca możesz użyć siatki plecionej, zgrzewanej lub panelowej. Aby konstrukcja była trwała, stabilna i odporna na próby sforsowania jej przez twojego pupila, powinna mieć niewielkie, betonowe fundamenty.

W rogach kojca dla psa zamontuj słupki naciągowe oraz podporowe, a w przypadku większych kojców – dla większych psów – także słupki pośrednie. Przy użyciu specjalnych klipsów zaczep siatkę do słupków, a następnie napnij ją, aż uzyskasz gładką powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie siatki metalowej. Jest ona znacznie bardziej wytrzymała od takiej z tworzywa sztucznego. Ogrodzenie osadź tak, by twój pupil nie mógł przedostać się pod spodem siatki. Pamiętaj, aby drzwi do kojca otwierały się do wewnątrz – zapewni to bezpieczniejszy kontakt z psem.

Zadaszenie kojca możesz wykonać z blachy dachowej lub pokrycia bitumicznego. W przypadku blachy dachowej wykonaj szkielet zadaszenia z ceowników – ocynkowanych profili, natomiast pokrycie bitumiczne ułóż na konstrukcji drewnianej.