DOBRA WKRĘTARKA AKUMULATOROWA DO REMONTÓW I NA BUDOWĘ

Zaletą, która wyróżnia dobrą wkrętarkę akumulatorową, to mobilność tego urządzenia. Dzięki zasilaniu można pracować z nią nawet w trudno dostępnych miejscach. Eliminuje problem plączących się przewodów, a dzięki zabezpieczeniu kilku ogniw urządzenie jest stale gotowe do pracy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie wkrętarki akumulatorowej, powinniśmy przemyśleć, do jakich czynności będziemy wykorzystywać ją najczęściej. Następnie w zależności od potrzeb możemy wybrać lekką wkrętarkę akumulatorową lub wydajną i cięższą wiertarkowkrętarkę.

Dobra wkrętarka akumulatorowa – parametry

Poza wydajnością, jednym z głównych atutów dobrej wkrętarki akumulatorowej jest możliwość pracy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania z sieci. Oczywiście, najpierw należy naładować baterie, ale później można korzystać z urządzenia wiele godzin. Jeśli zapewnimy sobie ogniwo na wymianę, to kiedy pierwsza bateria zostanie rozładowana, natychmiast możemy zastąpić ją kolejną. Dzięki temu, że wkrętarka akumulatorowa pozbawiona jest kabla, nic nie ogranicza jej ruchów. Niektóre modele wyposażone są w obrotowe głowice. Umożliwia to dotarcie do trudno dostępnych miejsc, w których ciężko byłoby pracować np. przy pomocy wiertarki. Dobra wkrętarka akumulatorowa wyposażona jest również w funkcję wiercenia, a nawet udar pozwalający wiercić w betonie. Podstawowe parametry urządzenia, które należałoby sprawdzić przed zakupem, to: 

  • Moc – wysoka moc urządzenia pozwala na pracę w twardych materiałach.
  • Napięcie – urządzenia o niskim napięciu (do 4,8 V) będą najlepsze do skręcania mebli lub sprzętu AGD. Dobra wkrętarka o napięciu do 10 V to uniwersalne rozwiązanie, polecane do niezbyt skomplikowanego majsterkowania. Urządzenie o mocy do 14 V umożliwi wiercenie otworów, a wiertarkowkrętarka akumulatorowa o napięciu 18 V lub wyższym dzięki udarowi z łatwością przewierci się przez mur.
  • Moment obrotowy – wskazuje, z jaką siłą urządzenie wkręca śruby. Nowoczesne urządzenia mają regulator, który umożliwia regulację momentu obrotowego nawet na poziomie 20 pozycji. Wyższy moment obrotowy pozwala wykorzystywać urządzenie do trudniejszych zadań.
  • Czas pracy wkrętarki – bardzo istotnym parametrem jest to, jak długo urządzenie może pracować na jednym ładowaniu. Przed zakupem narzędzia należy sprawdzić, jaką pojemność (w amperogodzinach) ma akumulator oraz ustalić, ile czasu potrzeba, by w pełni go naładować. Najwyższą jakością charakteryzuje się akumulator litowo-jonowy. Niektóre modele wyposażone zostały w czujniki, które pozwalają monitorować poziom naładowania akumulatora, sygnalizują przeciążenia, a także raportują poziom temperatury silnika. Inne typ to akumulator niklowo-kadmowy, który nadaje się do szybkiego ładowania. Rozwiązanie pośrednie to akumulator NiMH. Ma większą pojemność niż ogniwo niklowo-kadmowe, jednak czas jego ładowania jest dłuższy.
  • Liczba biegów – urządzenia wyposażone są w dwa biegi: do wkręcania kołków i wiercenia w ścianach.
  • Waga – praca z wkrętarką to najczęściej długie godziny, dlatego narzędzie nie powinno być ciężkie. Warto o tym pamiętać, ale jednocześnie mieć na uwadze, by wkrętarka miała solidną obudowę i charakteryzowała się wysoką jakością wykonania.


Akcesoria do wkrętarek akumulatorowych

Tania i dobra wkrętarka powinna być wyposażona w dodatkowe akcesoria. Najlepiej zainwestować w zestaw w solidnej walizce, która ułatwi przenoszenie sprzętu i będzie bezpiecznym miejscem do przechowywania go. Do podstawowych akcesoriów dodawanych do wkrętarki akumulatorowej należą bity, czyli końcówki służące do wkręcania śrub. Najlepsze są dwustronne i namagnesowane, które będą doskonale trzymać przykręcaną śrubę. Warto zadbać również o komplet wierteł. Powinny być dopasowane średnicą do mocy urządzenia i przeznaczone do konkretnego materiału (drewno, metal). Duże znaczenie przy wyborze wkrętarki akumulatorowej ma również cena. Za kilkaset złotych można kupić wydajną, dobrą wkrętarkę akumulatorową z udarem. By urządzenie pracowało długo i efektywnie, należy odpowiednio zadbać o baterię. Kluczowe znaczenie ma rozładowywanie ogniw do końca i ładowanie sprzętu zgodnie z instrukcją. Dzięki temu wkrętarka akumulatorowa świetnie poradzi sobie z większością prac, które wcześniej mogły wykonywać tylko wiertarki. W komplecie powinna znaleźć się także dodatkowa ładowarka, która pozwoli na szybkie ładowanie sprzętu. Przydaje się ona przede wszystkim wówczas, kiedy sprzęt jest intensywnie wykorzystywany. Równie pomocny co ładowarka jest dodatkowy akumulator.