JAK WIERCIĆ W PŁYTKACH, BY ICH NIE USZKODZIĆ?

Płytki ceramiczne oraz gres należą to materiały o wysokiej twardości. Sprzęt, który będzie używany do wiercenia otworów w tych powierzchniach, powinien być dobrze naostrzony oraz trwały. 

Na czym polega wiercenie w płytkach?

Wiercenie w płytkach ceramicznych wymaga wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Dopiero połączenie tych dwóch kwestii może dać oczekiwany efekt w postaci sprawnie przeprowadzonych prac. Płytki pozostaną nieuszkodzone, a sprzęt będzie nam służył jeszcze długo. Płytki ceramiczne oraz gres to materiały, które często wybierane są jako ozdoba mieszkań, tarasów czy balkonów. Nie są drogie, za to możemy liczyć na wieloletnią trwałość oraz łatwe utrzymanie ich w czystości. Owszem, do wiercenia możemy wynająć fachowca, który zrobi to sprawnie i weźmie za tę usługę pewnie niemałą kwotę. Jednak jeśli się odpowiednio przygotujemy, możemy wykonać tę pracę samodzielnie. Mimo że trwałość płytek ceramicznych została wielokrotnie potwierdzona, jest to materiał, który potrafi być bardzo kruchy. W szczególności, kiedy na płytki wywiera się nacisk. Stąd zasady, o których piszemy na początku –  podczas wiercenia należy dobrać odpowiednie obroty w wiertarce oraz korzystać z właściwych wierteł, przeznaczonych do płytek ceramicznych i gresu. 

Jak wiercić w płytkach, żeby ich nie uszkodzić?

Wiertła, które wykorzystujemy do pracy w płytkach, idealnie nadają się również do wiercenia w glazurze oraz szkle. Najlepsze do tego są wiertła diamentowe. Ich cena przewyższa koszt standardowych narzędzi, ale nie powinniśmy żałować środków, jeśli chcemy, żeby efekt był na wysokim poziomie. Dobre wiertło to tylko pierwszy z kilku punktów. Kolejny, to odpowiednio dobrane obroty, które umożliwią precyzyjną pracę, jaką jest wiercenie w płytkach. Efektem będą otwory o niewyszczerbionych, gładkich krawędziach, a płytki nie popękają. Podobnie w przypadku pracy z gresem. Do przewiercania tak wymagającego materiału niezbędne będzie wiertło wyposażone w diamentową koronkę. Podczas pracy taki sprzęt należy regularnie chłodzić, co pewien czas zanurzając wiertło w wodzie. Dodatkowym zabezpieczeniem płytek ceramicznych oraz gresu przed pękaniem może być taśma malarska, którą przykleja się na płytkę. Powoduje to, że wiertło nie ślizga się po powierzchni, co zmniejszy prawdopodobieństwo pęknięcia. Jeśli nie taśma, to rozwiązaniem może być punktak, którym przed wierceniem dokonujemy nacięcia na płytkach. Wiertło może wtedy znaleźć skuteczne oparcie i pracować bardziej stabilnie. To idealne narzędzia do wiercenia w płytkach ceramicznych. Kiedy mamy przygotowane płytki, wówczas możemy przystąpić do wiercenia. Należy robić to delikatnie i z ogromnym wyczuciem. Nie zwiększajmy obrotów w trakcie przewiercania się przez płytkę ani nie włączajmy udaru. Można uruchomić go dopiero po przewierceniu materiału, kiedy musimy wniknąć głębiej w mur. Jeśli konieczne jest wykonanie otworu o większej średnicy, najpierw trzeba zrobić mniejsze wgłębienie, a następnie rozwiercać je. Do wykonania otworu o większej średnicy należy skorzystać z otwornicy montowanej bezpośrednio do wiertarki.

Wiertło do wiercenia w płytkach

Wiertło przeznaczone do wiercenia w płytkach ma ostrze w kształcie łopatki. Pozwala to lepiej radzić sobie z wykonywaniem otworów w glazurze. Umożliwia precyzyjne cięcie, a otwory pozbawione są wyszczerbionych krawędzi. Do twardego kamienia można użyć również wiertła o tradycyjnym kształcie, ale wyposażonego w końcówki o ostrzach ze spiekanych węglików. Popularnym rozwiązaniem stosowanym do wycinania otworów w gresie są otwornice. Są to cylindryczne ostrza wyposażone w trzpień, które umieszcza się w uchwycie wiertarki. Można dzięki nim wycinać otwory o dużej średnicy (kiedy montujemy baterię sanitarną w łazience). Ostrza otwornic pokryte są pyłem diamentowym. Można kupić je w poręcznych zestawach przystosowanych do wiercenia otworów o różnej średnicy. Jeśli wykorzystujemy je do wiercenia w gresie, wówczas możemy skorzystać z metody suchej, jak i mokrej. Pierwsza z nich polecana jest przede wszystkim do pracy na zewnątrz, ponieważ generuje ogromne ilości pyłu. Wtedy dodatkowo należy zabezpieczyć się maseczką podczas wiercenia. Otwory powstałe w efekcie wiercenia na sucho mogą być postrzępione, dlatego najlepiej wiercić je w miejscach, które później zostaną przykryte. Dużo bardziej precyzyjna jest metoda wiercenia na mokro. Polega ona na schładzaniu wiertła wodą podczas pracy. Wówczas efekt będzie dużo bardziej estetyczny.