WYBIERAMY ODPOWIEDNIE WIERTŁO DO GRESU

Twarde, wytrzymałe i profesjonalne wiertła do gresu wykonane są z odpowiednich materiałów (np. wiertło diamentowe), a korzystanie z nich wymaga wiedzy. 

Jakie wiertło do gresu wybrać?

Specjalistyczne wiertła, przeznaczone wyłącznie do konkretnych materiałów, mogą okazać się niezbędne podczas remontu domu czy układania płytek. Doskonale mogą sprawdzić się w trakcie wiercenia tak odpornych materiałów jak terakota, gres czy zastosowanie glazury. Podstawowa zasada w takim przypadku to dopilnowanie, by podczas wiercenia sprzęt był chłodzony za pomocą wody. 

Najlepsze wiertło do gresu, czyli diamentowe, ma zbliżone właściwości do wiertła, którym można wiercić w szkle. Służy do wykonywania otworów o mniejszej średnicy. Do wiercenia większych otworów lepiej używać koronek (otwornic).  Wiercenie przy użyciu tych narzędzi można zastosować zarówno w technice na mokro, jak i na sucho.

Od czego zależy wybór konkretnej metody w przypadku wiertła do gresu? Otwory, które pozostaną w przyszłości zakryte (np. poprzez gniazdka elektryczne), najlepiej wiercić metodą na sucho. Ich krawędzie będą chropowate, a kształt daleki od ideału. Stąd lepszym rozwiązaniem będzie, by nie rzucały się w oczy.

W przypadku wiercenia na mokro końcówkę wiertła należy chłodzić wodą. Pozwoli to skutecznie przedłużyć jego żywotność. Dokładny otwór jest pozbawiony chropowatości i wyszczerbień, a dzięki tej metodzie możemy taki otrzymać. Jest to dobra metoda do wiercenia w gresie i płytkach ceramicznych.

Optymalnym rozwiązaniem w przypadku gresu będzie twarde wiertło diamentowe. Ma ono charakterystyczną końcówkę w kształcie trójkąta wykonaną z węglika spiekanego.

Jakie wiertło do płytek gresowych?

Gres produkuje się z kwarcu lub kaolinu. Płytki gresowe najpierw prasowane są pod wysokim ciśnieniem, a następnie wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu uzyskujemy wysoką odporność gresu na warunki zewnętrzne.

Niestraszny mu mróz ani wysokie temperatury. Pozwala to wykorzystywać go przy projektowaniu tarasów i balkonów. Kolejna cecha gresu to niska nasiąkliwość. Dzięki temu daje się łatwo czyścić. 

Jakie zatem wiertło do płytek gresowych powinniśmy wybrać? Standardowe modele nie sprawdzą się w przypadku tak odpornego i twardego materiału. Mogą doprowadzić do wielu szkód. Korzystanie ze zwykłych wierteł do wiercenia w gresie to strata czasu i pieniędzy. Sprzęt szybko się zużyje.

Do gresu musimy sięgnąć po zestaw wierteł z najwyższej półki. Będą one droższe od tych standardowych, ale pozwolą osiągnąć oczekiwany efekt. Używając wiertła diamentowego do płytek gresowych, musimy pamiętać o zastosowaniu właściwych obrotów w wiertarce. Ich optymalne ustawienie pomoże uniknąć wielu problemów związanych zarówno z pęknięciem płytek, jak i uszkodzeniem sprzętu. Jeśli obrotów nie dopasujemy do materiału, na którym pracujemy, sprzęt błyskawicznie może się przegrzać.

Zanim rozpoczniemy wiercenie, niezbędne jest również wyłączenie udaru w wiertarce. Kolejny moment, na który należy szczególnie uważać, to by po przebiciu przez gres nie uderzyć uchwytem wiertarki w płytki. Nie porysujemy wtedy tego drogiego materiału. 

Jakie wiertło do twardego gresu?

Poza wiertłami diamentowymi do twardego gresu możemy wykorzystać wiertła diamentowo-olejowe. W trakcie pracy wydobywa się z nich olej. Zapobiega to nadmiernemu pyleniu oraz schładza narzędzie. 

Jakie dobre wiertło do twardego gresu wybrać, kiedy mamy wywiercić otwór o większej średnicy? Wówczas niezbędne będą koronki lub otwornice. Większe otwory w płytkach z gresu wierci się przede wszystkim w kuchniach lub łazienkach. Na sucho powinniśmy wiercić w gresie głównie w trakcie prac na zewnątrz. Generuje ono wiele pyłu, dlatego kiedy zdecydujemy się na wybór tej metody w pomieszczeniu, zadbajmy o ochronne okulary oraz maseczkę. W trakcie wiercenia w płytkach gresowych na mokro należy schładzać wiertło wodą. Na początku wiercenia otworów w gresie liczba obrotów nie powinna przekraczać 500 na minutę. Do tej pracy potrzeba dużo cierpliwości. Również w trakcie przebijania się przez materiał nie powinno się regulować obrotów ani korzystać z udaru. By zaś wiertło nie ślizgało się, w miejscu, gdzie zamierzamy przewiercić otwór, należy zrobić wyżłobienie. Można tam bezpiecznie zamocować wiertło diamentowe w taki sposób, by się nie ślizgało.

Inna metoda, którą możemy zastosować zamiast młotka i wiertła, to wybór taśmy malarskiej i oznaczenie miejsce, w którym zamierzamy wiercić. Chropowata powierzchnia taśmy pozwoli nam uniknąć ślizgania się wiertła, a powierzchnia płytek pozostanie niezarysowana.