JAKIE WIERTŁA DO METALU POWINNIŚMY MIEĆ W WARSZTACIE?

Przed dokonaniem zakupu wierteł powinniśmy wiedzieć, w jakim materiale będziemy pracować. To bardzo istotna kwestia, ponieważ niewłaściwe użycie wiertła może doprowadzić do jego zniszczenia oraz powodować zagrożenie dla użytkownika i osób znajdujących się w pobliżu. Wiertło do metalu powinno być wykonane ze stali szybkotnącej o zeszlifowanym ostrzu (kąt ostrza 118–130 stopni). To bardzo trwały materiał, który pozwala wiercić otwory w miedzi lub aluminium. Zdecydowanie lepszy od stali narzędziowej, którą wykorzystuje się w narzędziach ślusarskich, jak młotki czy pilniki. Razem z wysokiej jakości wiertłami do metalu warto zainwestować również w ostrzałkę.

Jakie wiertła do metalu pomogą nam w pracy?

Na wiertłach nie powinniśmy oszczędzać. Najlepiej zainwestować w sprzęt pozbawiony słabych punktów. Należy wybierać wiertła do metalu wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonego producenta. Przede wszystkim trzeba dopasować wiertło do rodzaju materiału, z którym będziemy pracować, a także zgodność chwytu z typem mocowania w narzędziu. Wiertło do metalu ma tzw. rowek wiórowy oraz zeszlifowaną krawędź skrawającą. Żeby mogło wiercić w metalu i innych twardych powierzchniach, jego część robocza wykonana jest z twardych materiałów. W wielu sklepach można kupić pojedyncze egzemplarze wierteł do metalu (średnica od 1 do 20 milimetrów) albo zaopatrzyć się w zestaw wierteł wykonany z wysokogatunkowej, szybkotnącej stali narzędziowej. Najpopularniejsze (i nieco tańsze) są walcowane lub frezowane wiertła do metalu. Droższe narzędzia wykonywane są w technice pełnego szlifowania surowego materiału. W przydomowym warsztacie najlepiej mieć cały zakres sprzętu:

  • walcowane wiertło do metalu – w tej metodzie produkcji narzędzi część robocza wiertła formowana jest na gorąco; walcowanie segmentowe to najszybsza metoda produkcji wierteł do metalu;
  • frezowane wiertło do metalu – powierzchnia wiertła ma żłobienia, które zostały wykonywane za pomocą frezarki;
  • szlifowane wiertło do metalu – jest droższe niż wyżej wymienione wiertła, ma bardziej wygładzoną powierzchnię i wolniej się zużywa.

Jeśli majsterkowaniem zajmujemy się amatorsko, na potrzeby prostych prac i okazjonalnych napraw, wówczas najczęściej będziemy używać wierteł walcowanych. Natomiast do wiercenia, gdzie potrzebna będzie większa precyzja, warto zaopatrzyć się w wiertła szlifowane. Jakiej firmy wiertła do metalu okażą się najlepsze? Producentów jakościowego sprzętu jest wielu. Najlepiej zdać się na ten dostępny w sklepie Fixero.

Jakie są dobre wiertła do metalu?

Przed zakupem wiertła należy zwrócić uwagę na uchwyt w wiertarce. W zdecydowanej większości wypadków wiertła walcowane pasują do uchwytu szybkomocującego, a także do mocowań SDS Plus i SDS Max. Czym różnią się od siebie poszczególne typy uchwytów?

  • Uchwyt sześciokątny – narzędzia wyposażone w uchwyt typu hex charakteryzują się dużą wydajnością wiercenia oraz wysoką jakością. Podczas pracy, kiedy używana jest duża siła, wiertła obracają się w uchwycie wiertarki.
  • Uchwyt cylindryczny – wiertło wyposażone jest we wypust blokujący obracanie narzędzia w uchwycie. Daje wysoką efektywność wiercenia.
  • SDS Plus – najpopularniejszy standard mocowania wiertła. Rozpoznawalny dzięki głośnemu kliknięciu, jeśli sprzęt zostaje poprawnie osadzony w uchwycie. Najczęściej występuje w młotowiertarkach oraz w młotach udarowych. W tłumaczeniu na język polski oryginalny niemiecki zwrot SDS (Steck-Dreh-Sitzt) oznacza: „osadź, przekręć, gotowe”. To bardzo obrazowe zilustrowanie łatwości, z jaką można zamocować wiertła, które są kompatybilne z tym systemem. Rozwiązanie to okazało się rewolucyjne, gdyż znacząco poprawiło efekty pracy i doprowadziło do zmniejszenia zużycia urządzeń.
  • SDS Max – działa podobnie jak SDS Plus, ale przeznaczone jest dla większego i cięższego sprzętu, gdzie średnica wiertła przekracza 18 milimetrów.

Kupując wiertła, weźmy także pod uwagę materiał, z jakiego wykonana jest powierzchnia, w której będziemy wiercić. Konieczne będzie sięgnięcie po twarde wiertła, które dodatkowo będą powlekane osłoną tytanową, jeśli będziemy pracować na powierzchni wykonanej z metalu szlachetnego. Natomiast do wiercenia otworów w takich materiałach jak miedź czy aluminium będą nadawać się wiertła ze stali szybkotnącej. Nie należy zapominać również o tym, by w zestawie znalazła się ostrzałka do wierteł. Urządzenie przeznaczone jest do ostrzenia wierteł do metalu o średnicy do 10 mm.