PODPOWIADAMY, CZYM WIERCIĆ W PŁYTKACH

Od czego zacząć wiercenie otworów w płytkach ceramicznych? Od zgromadzenia właściwej jakości sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy. Wówczas możemy liczyć na sprawnie przeprowadzone prace, które przyniosą odpowiedni efekt. Płytki pozostaną nieuszkodzone, a sprzęt posłuży nam do kolejnych prac.

Jakich narzędzi użyć do wiercenia otworów w płytkach ceramicznych?

Właściciele mieszkań i lokali użytkowych często wybierają płytki ceramiczne jako ozdobę. Są bardzo praktyczne, a zarazem eleganckie. Łatwo utrzymać je w czystości. Nie każdą osobę planującą remont w domu stać na wynajęcie fachowca, który doskonale wie, czym wiercić w płytkach. By poradzić sobie samodzielnie, najpierw warto przeczytać kilka poradników. Choć płytki ceramiczne doskonale sprawdzają się na ścianach jako trwały i solidny materiał, potrafią być bardzo kruche. Szczególnie gdy wywiera się na nie nacisk. W trakcie wiercenia trzeba więc być bardzo uważnym, dobrać odpowiednie obroty w wiertarce oraz właściwe wiertła, zarówno do płytek ceramicznych, jak i gresu. Czym wiercić w płytkach? Potrzebne będą:

Właściwie dobrane wiertła do pracy przy płytkach ceramicznych to sprzęt, który wykorzystuje się również do przewiercania glazury oraz szkła. Najlepsze będą w tym przypadku wiertła diamentowe, choć ich cena jest zdecydowanie wyższa od tych standardowych. Musimy pamiętać, że samo wiertło to za mało. Należy jeszcze odpowiednio dobrać obroty, które pozwolą na precyzyjną pracę. Dzięki temu będziemy mogli osiągnąć swój cel, czyli otwory o niewyszczerbionych, gładkich krawędziach. Podczas pracy z gresem powinniśmy korzystać z wiertła wyposażonego w koronkę diamentową. Dodatkowo należy je chłodzić poprzez zanurzenie diamentowej koronki co jakiś czas w zimnej wodzie. 

Jakim wiertłem wiercić w płytkach?

Płytki ceramiczne oraz gres (który jest bardziej wytrzymały) należy przed wierceniem odpowiednio zabezpieczyć, aby uchronić je przed pęknięciem lub zarysowaniem. Na oba te problemy zaradzić może jedno rozwiązanie – taśma malarska. Przyklejenie jej  na płytkę przed wierceniem spowoduje, że wiertło nie będzie się ślizgać po powierzchni. Zmniejszy się także prawdopodobieństwo pęknięcia. Zamiast taśmy malarskiej możemy zastosować punktak, którym w miejscu wiercenia należy wykonać niewielkie nacięcie. Dzięki temu wiertło powinno pracować stabilniej. Jeśli wiemy już, jakim wiertłem wiercić w płytkach oraz w jaki sposób je zabezpieczyć, przejdźmy do samego wiercenia. Od początku do końca powinniśmy robić to bardzo delikatnie, bez zwiększania obrotów i włączania udaru. Udar można uaktywnić w wiertarce, gdy przewiercimy się przez płytkę i wykonujemy prace w murze. Jeśli niezbędne jest wykonanie otworu o większej średnicy, najpierw należy wykonać mniejsze wgłębienie, które następnie powinno być rozwiercane. Jeśli zaś musimy wykonać otwór o większej średnicy, np. pod gniazdko elektryczne, wówczas należy skorzystać z otwornicy montowanej bezpośrednio do wiertarki. 

Wiertło do wiercenia w płytkach

Specjalne wiertło do wiercenia w płytkach wyposażone jest w ostrze w kształcie łopatki. Dzięki takiej konstrukcji jest ono w stanie lepiej radzić sobie z wykonywaniem otworów w glazurze. Pozwala na precyzyjne cięcie, a otwory, które dzięki niemu powstają, nie mają wyszczerbionych krawędzi. Poza wiertłami diamentowymi do twardego kamienia używać można również wiertła o tradycyjnym kształcie, ale wyposażonego w końcówki o ostrzach ze spiekanych węglików lub powleczonych pyłem korundowym. Do nacinania otworów w kafelkach i płytkach ceramicznych wykorzystywany jest także wycinak do glazury. To nieskomplikowane urządzenie o niewielkich rozmiarach w kształcie cyrkla. Ma regulowane ramię tnące oraz ostrze, które stabilizuje narzędzie oraz wyznacza środek okręgu. Taki wycinak działa we współpracy z wiertarką, dzięki czemu można wycinać otwory o średnicy do kilkunastu centymetrów. Popularnym rozwiązaniem, które stosuje się do wycinania otworów w gresie oraz w płytkach ceramicznych, są otwornice. To umieszczane w uchwycie wiertarki cylindryczne ostrza wyposażone w trzpień. Dzięki nim możemy wycinać otwory o dużej średnicy, na przykład kiedy trzeba przewiercić się przez płytki, by zainstalować baterię sanitarną lub rury kanalizacyjne. Ich ostrza pokryte są pyłem diamentowym lub korundowym. W sklepach internetowych i marketach budowlanych można kupić je w zestawach składających się z kilkunastu otwornic o różnych rozmiarach. Otwornice można znaleźć również w wersji elektrycznej. Wówczas służą do wykonywania otworów o dużej średnicy. 

Wszystkie czynności związane z wierceniem w płytkach ceramicznych nie muszą być ani wymagające, ani trudne. Nie jest to przecież zadanie zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów. Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia, a także pracować według wymienionych zasad – powoli i z wyczuciem.