OCZYSZCZACZ POWIETRZA TO ZDROWSZE OTOCZENIE

Przeznaczenie oczyszczacza powietrza wskazuje nazwa urządzenia. Jego działanie polega na tym, by powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach, było oczyszczone ze składników smogu, wirusów czy bakterii. Zasilany jest energią elektryczną, dzięki której układ filtracyjny powietrza może poprawnie funkcjonować.

Oczyszczacze powietrza do różnych pomieszczeń

Dom, mieszkanie, pomieszczenia biurowe to nasza codzienność. W każdym z tych miejsc spędzamy większą część dnia, dlatego warto zadbać o jakość powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Pomóc w tym może właściwie dobrany oczyszczacz. W każdym z wyżej wymienionych pomieszczeń obecne są wirusy, roztocza i mikroskopijnych rozmiarów pyłki. Im dłużej będziemy przebywać w takim otoczeniu, tym większy może mieć ono wpływ na nasze zdrowie. By zapobiec uszczerbku na zdrowiu, warto skorzystać z pomocy oczyszczaczy powietrza. Niektóre modele potrafią wyeliminować prawie sto procent zanieczyszczeń obecnych w pomieszczeniu. W dużym skrócie ich działanie polega na filtrowaniu powietrza poprzez zestaw aktywnych filtrów. By właściwie dobrać najlepszy oczyszczacz powietrza, należy określić wielkość pomieszczenia, w którym będzie on pracował. To pozwoli sprzedawcy ocenić wydajność sprzętu i dostosować ją do potrzeb klienta. W większości  przypadków do opisów modeli oczyszczaczy powietrza dołączana jest informacja o kubaturze pomieszczenia, które ma być utrzymane w czystości. Praktyka mówi jednak, że poszczególni producenci stosują różnego rodzaju przeliczniki, rekomendując swój sprzęt do pomieszczeń większych, niż zaleca to konkurencja. Według ekspertów do pomieszczeń o standardowej wysokości należy dobrać taki oczyszczacz powietrza, by na 10 metrów kwadratowych powierzchni przypadało około 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR (miara objętości powietrza, które zostało oczyszczone w ciągu godziny przez system filtrujący). 

Różne rodzaje oczyszczaczy powietrza

Według ekspertów pełną ochronę przed zanieczyszczeniami dają oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry węglowe oraz filtr HEPA. To zestawienie potrafi najskuteczniej usunąć smog. Wyposażone we wskazane filtry oczyszczacze zalecane są również dla alergików (zatrzymują one zarodniki pleśni, sierść oraz kurz i pyłki roślinne) oraz osób chorych na astmę. Nie jest to jednak jedyna technologia wykorzystywana przy produkcji oczyszczaczy powietrza. Poza oczyszczaczami redukującymi składniki smogu, na rynku zetkniemy się również ze sprzętem mającym funkcję jonizacji powietrza, oczyszczaczami powietrza dla alergików, a także urządzeniami z wbudowanym nawilżaczem powietrza. Wśród nich warto poszukać oczyszczaczy powietrza z trybem automatycznym, wyposażonych w laserowy czujnik pyłu PM2,5 (jest to główny wyznacznik smogu). Funkcja ta umożliwia inteligentne sterowanie pracą oczyszczacza. Sprzęt sam dostosowuje ustawienia do aktualnej jakości powietrza w pomieszczeniu, decyduje o reakcji na napływ zanieczyszczeń, a po ich redukcji zmniejsza tempo pracy, co pozwala na oszczędność energii elektrycznej. Jeśli sprzęt nie ma wbudowanego trybu automatycznego, czujnik jakości powietrza można dokupić oddzielnie. Dzięki temu możliwe jest sterowanie tempem filtracji i bieżąca kontrola stanu powietrza. Nowoczesne domowe oczyszczacze powietrza wychodzą naprzeciw powszechnym w obecnych czasach objawom alergii. To sprzęt, który wykorzystuje wielostopniowe filtrowanie powietrza, co umożliwia radykalne obniżenie ilości alergenów znajdujących się w pomieszczeniach. W okresach jesienno-zimowych, kiedy powietrze jest suche, pomoże nam oczyszczacz powietrza wyposażony w funkcję nawilżania. To sprzęt, który rozpyla wodę, wykorzystując ultradźwięki (niestety mogą one negatywnie oddziaływać na domowe zwierzęta) lub poprzez bardziej wydajne parowanie (ewaporację). 

Działanie oczyszczaczy powietrza z jonizatorem polega na wytwarzaniu w pomieszczeniu jonów ujemnych, które pozwalają wprowadzić równowagę między jonami i tym samym zredukować proces namnażania grzybów, roztoczy czy wirusów. Niestety ich działanie nie jest skuteczne względem większości składników zawartych w smogu, nie są one również zbyt wydajne. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest poziom hałasu generowany przez oczyszczacz powietrza podczas pracy. Bez względu na to, które pomieszczenie obsługuje oczyszczacz, zbyt głośna praca może być irytująca. Dlatego najlepiej dobierać urządzenia, które mają nocny, cichszy tryb pracy. To spore ułatwienie, kiedy oczyszczacz pracuje na przykład w sypialni.