Wiertarko-wkrętarki to narzędzia wszechstronne. Poza drewnem poradzą sobie z obróbką powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym. Mowa tu o pustakach poryzowanych, gazobetonie, cegle silikatowej, płytach G-K. Obecnie możemy wybierać spośród wielu, przystępnych cenowo wkrętarek o różnych parametrach technicznych dopasowując tym samym urządzenie do indywidualnych potrzeb.
Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe
Przy zakupie wiertarko–wkrętarki akumulatorowej warto zwrócić uwagę na:
- Moc wkrętarki - im wyższa moc, tym w twardszym materiale można wiercić.
- Napięcie – wpływa na moc urządzenia:6 do 4.8 V– idealne do skręcania mebli
- 5 do 10 V – sprawdzą się przy okazjonalnych pracach, niewymagających dużej mocy
- 6 do 14 V - poradzi sobie z wierceniem otworów i przy intensywniejszych pracach
- 18 V i więcej– profesjonalne narzędzie do pracy, zazwyczaj wyposażone już w biegi i często z udarem.
- Rodzaj akumulatora – wyróżniamy akumulatory:
- Ni-Cd (niklowo-kadmowe) – rzadko spotykany ze względu na swoja wagę oraz niewielką pojemność. Zaletą jest długi czas rozładowywania.
- Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorowe) – większa pojemność niż Ni-Cd, lecz krótsza żywotność i szybkie rozładowywanie się. Rzadko spotykane i stosunkowo drogie.
- Ni-Zn (niklowo-cynkowe) – lżejsze, o zwiększonej mocy i napięciu znamionowym.
- Li-Ion (litowo-jonowe) – najpopularniejsze ze względu na dobre parametry, lekkość i brak efektu pamięci, dzięki czemu możemy doładowywać je w każdym momencie.
- Moment obrotowy – jest podawany w Nm, im wyższy tym lepiej poradzi sobie z twardszym materiałem.
- Czas pracy i ładowania – w zależności jak długo będziemy wykorzystywać narzędzie i do jakich prac, powinniśmy zwrócić uwagę na czas pracy i ładowania jaki podaje producent. Czas pracy zależy oczywiście od pojemności akumulatora, jak również od twardości materiału w jakim będziemy wiercić.
- Ilość biegów – wiertarko-wkrętarki zazwyczaj wyposażone są w min. 2 biegi. Pierwszy bieg to mniejsza szybkość i wyższy moment obrotowy – idealnie do wkręcania wkrętów czy śrub. Drugi bieg to zwiększona szybkość, świetnie poradzi sobie z wierceniem otworów.
- Waga – im cięższe narzędzie, tym ręka może być zmęczona, a tym samym ruchy będą mniej precyzyjne. Nie powinno to być jednak głównym wyznacznikiem przy wyborze wiertarko-wkrętarki.
- Akcesoria – warto zwrócić uwagę na akcesoria dołączane do wiertarko-wkrętarek:
- Dodatkowy akumulator – przydatny, gdy nagle rozładuje się akumulator, a musimy dokończyć pracę
- Lampka – wbudowana pozwoli dodatkowo oświetlić obrabiany materiał
- Walizka – ułatwia transport i zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych narzędzi oraz akcesoriów
Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe z udarem
Do wiercenia w słabym betonie, cegłach silikatowych i gazobetonie nadają się jedynie wkrętarki udarowe o mocy dochodzącej do 18 V. Są to profesjonalne narzędzia dla wymagających użytkowników.
Wiertarko-wkrętarki sieciowe
Wiertarko-wkrętarka sieciowa to elektronarzędzie, które pracuje przy bardzo wysokiej wydajności przewyższającej możliwości standardowych wiertarek akumulatorowych. Jedynym ograniczeniem jest kabel, dlatego powinien być on możliwie jak najdłuższy. Świetnie sprawdzi się przy skręcaniu ścianek wykonanych z płyt karton-gips, jak również przy okazji wszelkich prac stolarskich. Przyda się również podczas przeprowadzania różnorodnych prac domowych, tj. skręcanie mebli, dokręcanie szafek czy półek do ściany.
Wkrętaki akumulatorowe
Wkrętak akumulatorowy to narzędzie niewielkich rozmiarów, dzięki czemu może pracować w trudno dostępnych miejscach. Jest lekki, poręczny, łatwy w obsłudze i tańszy w porównaniu z wkrętarkami. Nadaje się do wkręcania i odkręcania śrub przy drobnych urządzeniach czy komputerze. Ze względu na niską moc i niewielkie napięcie nie nadaje się do wiercenia.