Podczas jesiennych i zimowych miesięcy, kiedy na dworze robi się coraz zimniej, przyjemnie jest wrócić do nagrzanego domu. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamiast przyjemnego ciepła kaloryfer będzie zimny i tym samym konieczne będzie odpowietrzenie grzejnika. Jak poradzić sobie z zapowietrzonym grzejnikiem? Dowiesz się z tego artykułu.
Po czym poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?
Aby potwierdzić zapowietrzenie grzejników w mieszkaniu, warto zwrócić uwagę, czy w pomieszczeniach w nie jest chłodniej niż zazwyczaj, ponieważ może to wynikać z faktu, że grzejniki nie emitują odpowiednio dużo ciepła.
Warto również maksymalnie odkręcić głowicę termostatyczną, co pozwoli nam na sprawdzenie czy brak grzania nie jest skutkiem zakręcenia grzejnika.
W przypadku, gdy kaloryfer jest dalej zimny, należy potwierdzić, że ciepła woda dostarczana jest w odpowiedniej ilości. W przypadku gdy będzie jej za mało, górna część grzejnika będzie rozgrzana, a dolna zimna. Jest to spowodowane faktem, że ciepła woda jest lżejsza od zimnej, dlatego będzie znajdować się górnej części grzejnika. W tej sytuacji wystarczy, że odkręcimy zawór z ciepłą wodą i nasz grzejnik na nowo będzie dobrze spełniał swoją funkcję.
W przypadku odwrotnej sytuacji, czyli gdy nasz grzejnik będzie ciepły na dole i zimny na górze możemy mieć pewność, że należy rozpocząć odpowietrzanie grzejnika w celu przywrócenia jego prawidłowego działania.
Odpowietrzenie grzejnika, kiedy jest konieczne?
Zapowietrzony grzejnik jest przede wszystkim głośny i wydaje z siebie specyficzne odgłosy jak stukanie, świszczenie czy bulgotanie wody, które niewątpliwie negatywnie wpłyną na użytkowanie pomieszczenia, w którym grzejnik się znajduje.
Dodatkowo zapowietrzone kaloryfery to także większe rachunki za ogrzewanie, które nie przekładają się na komfort cieplny w mieszkaniu.
W jaki sposób odpowietrzyć grzejnik?
Choć zwykle niezależnie od jego rodzaju każdy grzejnik odpowietrza się w podobny sposób, to warto wcześniej upewnić się, jak to będzie wyglądało w przypadku grzejnika żeliwnego, a jak w przypadku grzejnika aluminiowego, czy grzejnika płytowego.
Przed rozpoczęciem procesu odpowietrzania grzejnika należy również upewnić się, czy ma on zawór odpowietrzający. Wyróżniamy dwa rodzaje zaworów odpowietrzających ręczny i automatyczny. I tak ręczny zawór odpowietrzający możemy wyregulować za pomocą śrubokrętu, pokrętła, klucza czy wkrętaka płaskiego. W przypadku, gdy w naszym grzejniku zainstalowane są odpowietrzniki automatyczne, to nasza ingerencja nie jest wskazana, ponieważ działają one samoczynnie.
Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy, żeberkowy oraz płytowy?
Odpowietrzanie grzejników jest zadaniem stosunkowo prostym, które jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. By je sobie ułatwić, warto zaopatrzyć się w czystą szmatkę, śrubokręt, a także miskę do wyciekającej z kaloryfera wody.
Odpowietrzanie grzejnika w kilku krokach:
- Zakręć zawór termostatyczny oraz odszukaj zawór grzejnikowy odpowiadający za odpowietrzenie grzejnika. Jest to wystający metalowy element ze śrubą w centralnej części zamontowany w zewnętrznej części grzejnika.
- Następnie ruchami przeciwnymi do wskazówek odkręcamy metalową część znajdującą się na środku zaworu. Aby się upewnić, że odpowietrzenie grzejników przebiegło zgodnie z planem, zwróć uwagę, czy słyszysz syczenie upuszczanego powietrza, jeśli tak to wszystko jest w porządku.
- Po usunięciu powietrza z grzejnika powinna zacząć wypływać woda i właśnie w tym momencie należy zakręcić śrubkę odpowietrznika, a proces odpowietrzania możemy uznać za zakończony.
W przypadku, gdy powyższe działania nie przyniosą zadowalającego rezultatu, należy uznać, że problem jest bardziej złożony i może wynikać na przykład z zapowietrzonych rur wychodzących bezpośrednio z kotła.
Jak się wspomóc przy odpowietrzaniu grzejnika żeliwnego bez odpowietrzacza?
Podczas odpowietrzania grzejnika żeliwnego sprawa będzie bardziej skomplikowana, niż miałoby to miejsce w przypadku grzejnika żeberkowego, ponieważ nie posiada on odpowietrzacza jednakowo w wersji ręcznej, jak i automatycznej. Przy odpowietrzeniu grzejnika tego typu wspomożemy się dwoma kluczami nastawnymi oraz miską do wyciekającej wody, którą umieścimy tam, gdzie kończy się nasz grzejnik.
Odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego bez odpowietrzacza w kilku krokach:
- Rozpoczynając odpowietrzanie grzejnika, zamknij zawór termostatyczny oraz ustaw głowicę termostatyczną na 0.
- Delikatnie poluzuj śrubę na zaworze. Woda i powietrze przedostaje się w ten sposób jednostajnym strumieniem na powierzchni śrubunku.
- Gdy z grzejnika wydobywa się samo powietrze, należy przykręcać śrubę do momentu, aż z naszego grzejnika zacznie wydobywać się sama woda.
- Na koniec ustaw termostat na wyjściową pozycję.
Odpowietrzenie grzejnika kanałowego w kilku krokach:
- Zdejmij kratkę zabezpieczającą grzejnik oraz nie zapomnij o zamknięciu zaworu termostatycznego
- Za pomocą śrubokrętu odkręć śrubę znajdującą się na zaworze termostatycznym do momentu aż usłyszysz szyk powietrza
- W przypadku gdy z kaloryfera zacznie lecieć sama woda należy zakręcić zawór
- Możesz z powrotem odkręcić termostat
Jak odpowietrzyć grzejniki łazienkowe?
Co jakiś czas warto również odpowietrzyć grzejnik łazienkowy. Standardowo zawory odpowietrzające w tego typu grzejnikach znajdują się na jego górnej części.
Następnie należy zakręcić termostat, odkręcić zawór odpowietrzający i usunąć powietrze znajdujące się w kaloryferze do momentu aż pojawi się woda. Aby usunąć jej nadmiar, należy wcześniej zaopatrzyć się w pojemnik i ścierkę, które nam do tego posłużą.