Grzejnik łazienkowy zapewnia odpowiednią temperaturę w łazience, może także być wykorzystywany jako miejsce, w którym wysuszymy mokre ręczniki. Istnieje kilka sposobów podłączania grzejników łazienkowych. Sprawdź, jakie to są metody.
Grzejnik łazienkowy stanowi główne źródło ciepła w łazience. Aby mógł działać poprawnie, powinien być wyposażony w zawór termostatyczny, a jego montaż należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Sprawdź, jak samemu podłączyć grzejnik łazienkowy.
Rodzaje podłączeń grzejników łazienkowych
Montaż i podłączenie grzejnika łazienkowego odbywa się poprzez rurę zasilającą, która doprowadza wodę grzewczą. Woda, przepływając przez grzejnik, oddaje ciepło do pomieszczenia, a po ostudzeniu wraca do instalacji. Na przewodzie zasilającym umieszcza się zawór termostatyczny, który reguluje ilość przepływającego czynnika, natomiast na przewodzie powrotnym – zawór odcinający. Na etapie planowania instalacji możesz zdecydować, gdzie zlokalizowane będzie twoje przyłącze grzejnika łazienkowego, tym samym wybierając jeden z typów połączeń. Wśród najpopularniejszych rozwiązań możemy wyróżnić:
- podłączanie grzejnika łazienkowego od dołu – to jedno z najczęściej stosowanych podłączeń w nowo powstających domach, wybierane m.in. ze względu na estetykę. W tym przypadku woda grzewcza doprowadzona jest od dołu grzejnika z jednej strony, a odprowadzana z drugiej;
- podłączenie grzejnika łazienkowego boczne – w takim typie podłączenia woda zasilająca wprowadzana jest od góry i wyprowadzana dołem. Oba przewody są podpięte z prawej lub lewej strony. Podłączenie boczne grzejnika łazienkowego jest najczęściej stosowane w przypadku modernizacji istniejących instalacji grzewczych. Rozstaw pomiędzy rurami jest zazwyczaj stały i wynosi 50 cm;
- podłączenie grzejnika łazienkowego krzyżowe – rozwiązanie to występuje wtedy, gdy przewód zasilający podłączymy np. z prawej bądź lewej górnej strony, a powrót od dołu po przekątnej. Takie połączenie jest stosowane głównie w przypadku wysokich grzejników łazienkowych.
Może cię również zainteresować: Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Jak podłączyć grzejnik łazienkowy?
Podłączenie grzejnika łazienkowego drabinkowego nie należy do skomplikowanych czynności. Można to zrobić samemu, z pomocą drugiej osoby. W tym celu musisz przygotować następujące narzędzia:
- wiertarkę wraz z wiertłami do glazury i do betonu
- klucz angielski
- taśmę teflonową do uszczelnienia
- kołki rozporowe
- ołówek.
Podłączenie kaloryfera łazienkowego zaczynamy od odcięcia dopływu wody. Jeżeli montujemy nowy kaloryfer, usuwamy z niego zaślepki w miejscach, w których będzie podłączony do instalacji. Jeśli to podłączenie dolne, z jednej strony od góry montujemy odpowietrznik, a z drugiej, również od góry, zaślepkę. Pamiętajmy, by przed każdym montażem akcesoriów do grzejnika owinąć ciasno gwint taśmą teflonową, w celu uszczelnienia instalacji. Dalszy krok to zamontowanie od dołu śrubunki. Możemy to zrobić za pomocą kombinerek. Następnie powinniśmy przyłożyć grzejnik do ściany i podłączyć do instalacji C.O., przykręcając lekko śrubunki. Przykładając grzejnik do ściany, pamiętajmy o zachowaniu lekkiego spadku w kierunku zaślepki, aby odpowietrznik był na górze. Wykorzystaj do tego poziomicę. Następnie obrysuj uchwyty i w zaznaczonym miejscach wykonaj otwory pod kołki rozporowe. Otwory najlepiej wykonać za pomocą wiertła do glazury, a później wiertłami do betonu. Uchroni to płytki przed ewentualnym pęknięciem. Wiercenie powinno odbywać się z wyczuciem, bez gwałtownych ruchów. Wbij kołki i przykręć wszystkie cztery uchwyty. Ostatnim etapem jest założenie kaloryfera oraz ustawienie pionu. Dokręć śrubki dociskowe do uchwytów oraz śrubunki. Po odkręceniu wody sprawdź połączenia, w razie konieczności uszczelnij je poprzez dokręcenie lub zastosowanie taśmy teflonowej.