Jak urządzić balkon w bloku? Najważniejsze zasady

Rozległy taras i duży balkon o regularnych kształtach to w bloku rzadkość. Przeważnie mieszkania mają niewielkie loggie lub balkony. Mała ilość miejsca zniechęca do zagospodarowywania go w jakikolwiek sposób i z czasem balkony stają się graciarniami, które prezentują się wyjątkowo nieciekawie

Nawet miniaturowy balkon można zagospodarować w ciekawy i funkcjonalny sposób. Wystarczy zastosować kilka trików i wskazówek. Jak urządzić balkon, żeby maksymalnie wykorzystać dodatkową przestrzeń, a przy tym zadbać o jej walory estetyczne? Sprawdź, czytając poniższy tekst.

Lista potrzebnych produktów:

Jak zagospodarować balkon?

Wielu właścicieli mieszkań, zastanawiając się nad tym, jak zaaranżować balkon w bloku, zniechęca się, ponieważ porównuje dostępną przestrzeń z wielkimi tarasami apartamentów i domów jednorodzinnych. Tymczasem standardowy balkon, choć rzeczywiście nie może konkurować pod względem powierzchni nawet z niewielkim tarasem szeregówki, wcale nie musi być bezużyteczny i brzydki.

Chcesz urządzić mały balkon w bloku? Przede wszystkim zastanów się, do czego ma służyć ta przestrzeń. Balkon może być:

  • miejscem do wypoczynku
  • miniogródkiem
  • dodatkową przestrzenią do przechowywania.

Może także spełniać wszystkie te funkcje jednocześnie – wszystko zależy od jego metrażu oraz lokalizacji mieszkania.

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Urządzając nawet niewielki balkon, trzeba zacząć od projektu. Zastanów się nad tym, czy będziesz na nim wyłącznie przechowywać swoje rzeczy, czy może zamierzasz spędzać tu wolne popołudnia. Niezależnie od funkcji, jaką ma pełnić ta przestrzeń, warto zadbać o:

  • ładną podłogę (świetnym rozwiązaniem jest ułożenie gotowych paneli z drewna lub tworzywa);
  • matę maskującą na barierki (np. z trzciny, wikliny, bambusa lub tworzywa sztucznego);
  • ładne doniczki (stojące, do zamocowania na barierkach lub wiszące).

Ani zawieszenie doniczek, ani zamocowanie maty, ani nawet montaż gotowej podłogi nie wymaga specjalnych umiejętności czy zaawansowanych narzędzi. Zwykle wystarczy wiertarko-wkrętarka lub wiertarka i ręczny wkrętak, poziomica, a także śruby, wkręty do drewna oraz opaski zaciskowe.

Jak urządzić balkon bez zadaszenia?

Niewielkie, odkryte balkony ulokowane od strony ruchliwej ulicy, na których nikt nie ma najmniejszej ochoty usiąść, lepiej zaaranżować pod kątem przechowywania. Warto również umieścić na nim rośliny, które nieco zatrzymają hałas oraz kurz z zewnątrz.

Jeśli jednak twoje mieszkanie znajduje się w przyjemnej okolicy, a balkon zachęca do odpoczynku, podczas urządzania musisz pamiętać jedynie o tym, by wszystko, co się na nim znajduje, dobrze zabezpieczyć przed mrozem oraz wiatrem. Warto wiedzieć, że zakryte z trzech stron i od góry loggie są mniej narażone na negatywne skutki warunków atmosferycznych niż balkony otwarte. Pomijając tę jedną kwestię, z otwartego balkonu korzysta się tak samo jak z loggii.

Jak urządzić mały i wąski balkon?

Prawdziwym wyzwaniem jest urządzanie małego i w dodatku wąskiego balkonu. Trzeba go zagospodarować w taki sposób, żeby nie blokować przejścia. Jeśli więc chcemy użyć stojących doniczek, to tylko przy bocznych barierkach lub ściankach. Podobnie jest w przypadku wiszących modeli – nie warto ich mocować w taki sposób, żeby wisiały na linii barierki. Kiedy zasadzimy w nich rośliny, będą nam zawężać przejście na wysokości ramion czy głowy.

Jeśli balkon jest bardzo wąski, przed zakupem wymarzonego leżaka albo stolika z krzesłami koniecznie musimy dokonać dokładnych pomiarów. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko, że po rozpakowaniu sprzęt nie zmieści w wyznaczonym miejscu. Na szczęście na rynku nie brakuje mebli przeznaczonych na małe balkony.

Spodnie robocze
Spodnie robocze
Już od 119,00 zł
Kurtka robocza
Kurtka robocza
Już od 173,00 zł
Bluza robocza, HD+
Bluza robocza
Bluza robocza
Już od 101,00 zł