Piękna i funkcjonalna kuchnia jest marzeniem każdego właściciela mieszkania. Często remonty kuchni wiążą się z niemałym stresem, nakładem dużych środków finansowych, zaangażowania i czasu. Ile kosztuje remont kuchni oraz jak długo trwa?
Najlepiej zacząć od planu i sprecyzowania swoich wymagań. Inne oczekiwania będzie miała osoba planująca jedynie odświeżenie kuchni, a inne ta, która chce przeprowadzić kompleksowy remont całego pomieszczenia. Ramowe określenie nakładów finansowych, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na renowację wnętrza, pozwoli na dużą oszczędność czasu i uniknięcie niepotrzebnych pomyłek.
Remont kuchni – koszt oraz czas trwania renowacji
Ile kosztuje remont kuchni? To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba, która planuje odnowienie lub kompleksowy remont kuchni. W kosztorysie musimy uwzględnić cenę projektu, niezbędnych sprzętów, mebli, narzędzi oraz robocizny. Zakres kosztów jest bardzo szeroki i wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od materiałów, jakie zamierzamy wykorzystać, jakości sprzętów oraz cennika fachowca, którego zatrudnimy. Określenie naszych możliwości finansowych pozwoli nam na sprawniejsze zaplanowanie prac i uniknięcie niepotrzebnej frustracji. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że remont małej kuchni w bloku będzie stosunkowo niższy niż większego pomieszczenia w domu jednorodzinnym. Zamówienie mebli na wymiar u stolarza z trwalszych gatunków drewna czy lepiej wyposażonych sprzętów AGD będzie wymagało wyższego nakładu finansowego. Warto przy tym wziąć pod uwagę trwałość materiałów, długość gwarancji, a także określić, co jest dla nas bardziej opłacalne.
Średni koszt tzw. robocizny:
- wykonanie gładzi na ścianach oraz wylewki samopoziomującej: 20 zł/m2;
- ułożenie płytek podłogowych: 60 zł/m2;
- malowanie ścian wraz z usunięciem starej warstwy: około 12 zł/m2;
Remont kuchni – projekt
Remont kuchni warto zacząć od stworzenia projektu. Jeśli nie mamy doświadczenia w odnawianiu pomieszczeń i zabieramy się za tego typu przedsięwzięcie po raz pierwszy, lepiej zasięgnąć rady fachowca. Nawet remont z pozoru niewielkiej kuchni w bloku może przysporzyć niemałych problemów. Profesjonalista pomoże w zorganizowaniu przestrzeni w taki sposób, by była ona jak najbardziej ergonomiczna i funkcjonalna. Istotne jest również to, czy planujemy pomieszczenie od zera, czy chcemy np. zrobić remont starej kuchni i jedynie ją odświeżyć. Obecnie wiele sklepów oferuje gotowe projekty pomieszczeń. Warto sprawdzić ich ofertę, aby oszczędzić sobie niepotrzebnej pracy. Ceny gotowych projektów zwykle są też niższe od robionych na specjalne zamówienie. Dodatkową ich zaletą jest to, że są dostępne od ręki, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu. Pomoc wykwalifikowanego doradcy pozwoli nam również na spełnienie indywidualnych potrzeb.
Remont kuchni – od czego zacząć?
Mamy już plan i projekt, określiliśmy nasze potrzeby i oczekiwania, pora więc przejść do rzeczy. Od czego zacząć remont kuchni? Od zamówienia wszystkich niezbędnych sprzętów i narzędzi. Jeśli zamawiamy meble na wymiar, musimy mieć na uwadze, że ich wykonanie zajmie sporo czasu. Dlatego warto zadbać o ich dostępność już na wczesnym etapie prac, gdy tylko będziemy dysponować gotowym projektem.
Kiedy mamy już wszystko, co niezbędne do przeprowadzenia remontu, możemy przejść do pozbycia się wszystkich starych i niepotrzebnych mebli oraz sprzętów. Prace związane z instalacjami, podłączeniem gniazdek elektrycznych, przeniesieniem punktów wod-kan, odnowieniem podłóg oraz ścian, np. tynkowaniem, muszą stanowić priorytet. Dopiero po ich zakończeniu możemy zająć się wstawianiem mebli oraz niezbędnych sprzętów AGD, np. montażem okapu podszafkowego. Jeśli brak nam doświadczenia w pracach wykończeniowych, pomoc wykwalifikowanego fachowca będzie nieoceniona. Chociaż wydanie dodatkowych pieniędzy na zatrudnienie specjalisty to kolejny koszt, dzięki temu unikniemy pomyłek, a tym samym niepotrzebnego wydawania pieniędzy.