Jak odpowiednio zadbać o rower?

Rower jest sprzętem często przez nas mocno eksploatowanym, dlatego też warto zadbać o jego odpowiedni przegląd. Pamiętaj o tym, aby systematycznie czyścić i smarować swój jednoślad i dzięki temu zagwarantować mu dłuższą żywotność. Jak jeszcze możesz zadbać o swój rower?

Sporo osób postrzega rower jako pojazd, który jest prosty w użytkowaniu i rzadko się psuje. To jednak nie do końca prawda. Jeśli wcześniej odpowiednio nie zadbasz o swój jednoślad, możesz narazić się na utratę sporej sumy, gdy konieczna będzie naprawa u mechanika. Dlatego też pamiętaj o regularnej diagnostyce roweru – pozwoli ci to na szybsze odkrycie problemu, a co za tym idzie – na zminimalizowanie kosztów naprawy.

Jak odpowiednio zadbać o rower? O czym należy pamiętać?

Jeśli chodzi o domową konserwację roweru, to sprowadza się ona głównie do odpowiedniego zadbania o łańcuch rowerowy, który od czasu do czasu trzeba nasmarować. Najlepiej w tym celu użyć jednego z uniwersalnych smarów, których jest bardzo wiele na rynku. Przed posmarowaniem łańcucha, pamiętaj jednak o tym, aby oczyścić z brudu cały rower. Warto wykorzystać do tego specjalną szczotkę, która skutecznie pozbędzie się wszelkich zabrudzeń, jakie mogły pojawić się na twoim jednośladzie. Kolejną czynnością, o jakiej powinieneś pamiętać, jest napompowanie opon kompresorem. Chociaż wydaje się to oczywiste, zaskakująco wielu właścicieli rowerów zwyczajnie o tym zapomina. Pamiętaj, by ciśnienie w oponach nie spadało poniżej minimum. Dobre powietrze w oponach oznacza bowiem nie tylko poprawę płynności jazdy, lecz także lepsze funkcjonowanie całego urządzenia. Do napompowania opon w rowerze warto użyć pompki stojącej z manometrem, z której rowerzyści korzystają najczęściej. Jeśli jednak nie masz tego typu pompki, opony bez problemu możesz też napompować na stacji benzynowej, na której są stanowiska z kompresorami. Istnieją także podręczne kompresory akumulatorowe, które łatwo i szybko napompują zarówno koła rowerowe, jak i materac.

Podczas każdej wycieczki rowerowej warto mieć przy sobie ponadto podręczny zestaw naprawczy, który przyda ci się, jeśli dojdzie do niespodziewanych usterek. W zestawie zazwyczaj znajdują się takie narzędzia jak: klucz francuski, kilka imbusów oraz śrubokręty, które powinny pomóc w kryzysowych sytuacjach. Ponadto, warto zabrać ze sobą również podręczną pompkę rowerową na wypadek niespodziewanego ubytku powietrza w oponach.

Jedną z najczęstszych awarii w rowerach jest przebicie dętki. Z jej wymianą powinieneś bez problemu poradzić sobie sam – musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach. W celu wymiany dętki musisz zdjąć z roweru liczniki oraz sakwy, a następnie postawić go do góry kołami. Kolejny krok to odpięcie i poluzowanie zacisków trzymających piastę. Później, kiedy już zdejmiesz łańcuch z zębatki, łatwo wymienisz przedziurawioną dętkę. Zawsze miej ze sobą chusteczki higieniczne, abyś mógł szybko wyczyścić ubrudzone w smarze ręce.

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przegląd roweru, który należy wykonywać co kilka miesięcy. Dzięki temu będziesz miał wgląd w stan klocków hamulcowych, a także opon i łożysk. Im częściej będziesz dokonywał przeglądu, tym lepiej – szybka diagnostyka problemu pozwoli ci na zminimalizowanie kosztów naprawy.

Jak czyścić rower?

Jak odpowiednio dbać o rower? Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że rower jest sprzętem, który potrzebuje naszej codziennej uwagi. Aby jazda na nim zawsze sprawiała ci jak największą przyjemność, pamiętaj, by wiosną zrobić przegląd swojego jednośladu u mechanika, sprawdzić stan opon oraz nasmarować łańcuch. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój rower jest w pełni sprawny i nie będziesz musiał martwić się o żadne niespodzianki, jakie mogą czyhać na ciebie na drodze.