Własnoręczny montaż drzwi w domu - praktyczny poradnik

Wiele osób zadaje sobie pytanie: ile kosztuje montaż drzwi? Cena montażu drzwi w zależności od skomplikowania zadania wynosi około 100–200 zł. Jeśli oprócz drzwi wejściowych planujesz także zamontowanie lub wymianę drzwi do poszczególnych pokoi w mieszkaniu, suma ta znacznie rośnie. Jeśli planujesz to zrobić w domu z kilkoma łazienkami i innymi pomieszczeniami, koszt montażu robi się jeszcze wyższy. Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to dotyczące tego, ile trwa montaż drzwi. Czas wykonania tej usługi zależy od rodzaju samych drzwi.

Jak zamontować drzwi wejściowe rozwierne? 

Montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych rozwiernych należy przeprowadzić w odpowiednim czasie. Wszystkie prace mokre remontowe (tzn. nakładanie tynków, gładzi, farby) muszą zostać zakończone, a pomieszczenia powinny być suche i dobrze wywietrzone. Jeśli zamontujesz ościeżnicę w wilgotnej ścianie, ta może się wybrzuszać i pękać. Pamiętaj więc, by odczekać kilka dni po zakończeniu remontu lub prac wykończeniowych w domu.

Jak zamontować drzwi wejściowe i te pomiędzy pomieszczeniami? Montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych rozwiernych rozpocznij od sprawdzenia szerokości murów, w których mają być obsadzone. Na podstawie tych informacji dobierz rodzaj ościeżnicy. Dostępne są dwa typy:

  • stałe – to tańsze rozwiązanie, które ma zastosowanie w nowym budownictwie ze ścianami o regularnej szerokości;
  • regulowane – tego typu ościeżnice są stosowane w przypadku ścian o niestandardowych wymiarach; składają się z elementu bazowego oraz regulowanego, pozwalającego na dopasowanie ościeżnicy do grubości ściany.

Aby wstawić samodzielnie drzwi, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Niezbędne będą:

Przygotowanie ścian i poszczególne etapy montażu drzwi

Otwór w ścianie należy odpowiednio przygotować. Powinien być o około 5–10 mm większy od rozmiarów ościeżnicy. Sprawdź też, czy jest odpowiednio suchy. Oczyść mur z wszelkich pozostałości po remoncie – lekko go przeszlifuj i odkurz. Dzięki tym czynnościom poprawisz przyczepność futryny.

Montaż ościeżnicy

Pierwszym krokiem w montażu ościeżnicy jest połączenie belki górnej z belkami bocznymi za pomocą kleju lub wkrętów dołączonych do zestawu. Pamiętaj, aby na tym etapie sprawdzić kąty proste i wymiary miarką oraz poziomicą. Po wykonaniu tych czynności możesz dokręcić zawiasy. Dolne krawędzie ościeżnicy pokryj dodatkowo silikonem, aby zabezpieczyć je przed wilgocią.

Następnie przejdź do osadzania ościeżnicy. Przyłóż ją do otworu w ścianie i unieruchom drewnianymi klinami lub poduszkami montażowymi. Szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem powinny być takie same ze wszystkich stron. Przymocuj rozpórki w trzech miejscach: obok zawiasów i na wysokości klamki. Kolejny etap to aplikacja pianki montażowej. Pamiętaj, aby nie przesadzić z jej ilością, gdyż pianka podwaja swoją objętość. Poczekaj, aż stwardnieje, a następnie wyciągnij kliny montażowe, zdemontuj rozpórki poziome i ostrożnie odetnij nadmiar pianki.

Montaż i regulacja skrzydeł drzwiowych

Po zamontowaniu ościeżnicy możesz przejść do założenia drzwi na zawiasy. Jeśli ościeżnica została poprawnie zamontowana, drzwi powinny być nieruchome. Jeśli jednak zauważysz drobne odchylenia do wewnątrz lub na zewnątrz, wyreguluj skrzydło. Służą do tego zaciski w zawiasach. Pamiętaj jednak, aby zawiasy nie były zbyt mocno dociśnięte lub poluzowane. Może to bowiem skutkować zniszczeniem zawiasów i uszczelek w drzwiach oraz ocieraniem się skrzydła o podłogę lub futrynę.

Jak zamontować drzwi przesuwne?

Krótki instruktaż dotyczący tego, jak zamontować drzwi przesuwne, prezentuje najpierw, jakie rodzaje są najczęściej instalowane w domach – mogą to być drzwi przesuwne z szyną tylko na górze lub z szynami zarówno na górze, jak i na dole. W obydwu przypadkach montaż drzwi przesuwnych rozpoczyna się od zamontowania szyn. Następnie na skrzydle instaluje się mechanizm kółkowy. Na koniec umieszcza się skrzydła drzwi na szynach.

Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

Sposób montowania drzwi harmonijkowych jest bardzo podobny jak w przypadku modeli przesuwnych. Jednak w przypadku drzwi harmonijkowych wykorzystuje się zwykle tylko szynę górną. Najpierw więc zamocuj szynę, a następnie drzwi harmonijkowe w pionowej krawędzi otworu drzwiowego, umieszczając bolec w górnej szynie.

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Warto poznać także szybki sposób na to, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany. To zadanie nie jest zbyt trudne. Najpierw przykręć dwie listwy do ścian, a następnie zawiasy do drzwi ażurowych. Na koniec przyczep zawiasy wraz z drzwiami do listew w ścianie.

Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Special Price 999,00 zł Zamiast 1 027,00 zł
Szlifierka kątowa 230mm WSB20-230 50H230V 72210600230
Szlifierka kątowa 230mm WSB20-230 50H230V 72210600230
Special Price 999,00 zł Zamiast 1 182,00 zł