Centrowanie koła rowerowego, motocyklowego | Weź to na warsztat

Uderzenie kołem roweru lub motocykla w duży kamień, krawężnik czy wpadnięcie do dziury w drodze to okoliczności, które mogą doprowadzić do uszkodzenia i scentrowania koła. Jeśli obręcz koła nie została kompletnie uszkodzona, możesz samemu je wycentrować.

Sygnały ostrzegawcze, które mogą sugerować konieczność centrowania koła to widoczne, nierównomierne obracanie się go na boki, ocieranie o ramę oraz wyczuwalne wibracje podczas jazdy. Takie objawy są charakterystyczne zarówno dla roweru, jak i motocykla. Centrowanie kół szprychowych polega na poprawie naciągu szprych w kole, co z kolei prowadzi do wycentrowania obręczy i jej wyprostowania. Zmniejsza to bicie koła w pionie oraz poziomie, a także przywraca komfort jazdy.

Centrowanie koła – czego potrzebujesz?

Podczas postoju zakręć kołem, żeby zobaczyć, czy obręcz jest scentrowana. Jeśli tak jest, zobaczysz to gołym okiem. Oprócz cierpliwości i wytrwałości, aby wykonać samodzielnie centrowanie koła od roweru lub motocykla, potrzebne będą:

Centrowanie koła – instrukcja krok po kroku

Pierwsza rzecz, którą musisz wykonać, aby przygotować rower lub motocykl do centrowania koła to ściągnięcie zniekształconego koła i demontaż opony oraz dętki. Następny etap to umieszczenie koła w imadle. Możesz spotkać się z dwoma rodzajami uszkodzenia, zdecentrowania koła:

  • bicie na boki,
  • bicie góra-dół.

Bicie boczne – centrowanie koła

W przypadku bicia bocznego koła przyczyną jest nierównomierny naciąg szprych. Zachodzi wówczas pewna zależność – jeśli szprycha jest zbyt lekko naciągnięta, to obręcz deformuje się w stronę przeciwną tej szprychy, natomiast jeśli szprycha jest naciągnięta zbyt mocno, to obręcz deformuje się w stronę tej szprychy. Jeżeli masz do czynienia z mniejszym biciem (co jest oczywiście określeniem umownym) zwykle wystarczy, że naciągniesz odpowiednie szprychy.

Gdy obręcz skrzywi się w prawo, naciągaj szprychy z lewej strony. Czynność tą rozpocznij od miejsca, w którym wychylenie obręczy jest największe, a następnie naciągaj kolejno szprychy z każdej strony, aż osiągniesz zamierzony efekt. Pamiętaj, aby nie przekręcać nypli jednorazowo więcej niż 1/2 obrotu. Zwykle nyple mają gwinty prawozwojne, lecz jeśli spojrzysz na swoje koło z góry, to dociągania szprychy będzie zachodzić w trakcie kręcenia w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara.

Bicie góra-dół – centrowanie koła

W przypadku bicia koła góra-dół przyczyną są najczęściej poluzowane szprychy, co wywołuje charakterystyczny „jajowaty” kształt koła. Takie zdeformowanie koła powstaje najczęściej podczas mocnego uderzenia góra-dół, np. przy zjeżdżaniu ze stopni, wpadaniu w dziurę czy jeździe na jednym kole. Przyczyną może być także nieodpowiednie ciśnienie w ogumieniu oraz niewłaściwe lub uszkodzone ogumienie.

Centrowanie koła rozpocznij od dokręcenia luźnych szprych. Pamiętaj, aby równocześnie kontrolować (i w razie potrzeby korygować) bicie boczne. Takie centrowanie koła możesz przeprowadzić jedynie w sytuacji, gdy odkształcenie jest niewielkie. Znacznie łatwiejsze w centrowaniu koła są obręcze aluminiowe niż stalowe. Przy większym uszkodzeniu (np. gdy obręcz wygnie się na kształt „ósemki”) konieczna będzie wymiana obręczy lub całego koła.

Centrowanie koła cena

Koszt centrowania koła rowerowego czy centrowania kół motocyklowych zależy od kilku czynników. Wśród nich są m.in. rozmiar koła, materiał czy skala uszkodzenia. W przypadku roweru koszt centrowania koła to minimum 15 zł, natomiast za centrowanie koła z prostowaniem obręczy zapłacisz przynajmniej 25 zł. W przypadku motocykla koszt centrowania koła wynosi średnio w przedziale od 90 zł do 150 zł za każde pojedyncze koło.

Zobacz również: Wymiana opony w rowerze