Prezent dla architekta – praktyczny i przydatny

Architektura jest branżą z pogranicza sztuki i inżynierii. Dlatego pomysłów na prezent dla architekta można szukać wśród zarówno niebanalnych przedmiotów artystycznych, malarstwa czy rzeźby, jak i praktycznych urządzeń i przyrządów.

Z praktycznego prezentu ucieszą się na pewno początkujący w swojej profesji. Absolwent architektury, który nie dysponuje jeszcze zestawem narzędzi niezbędnych do wykonywania swojego zawodu w terenie, doceni między innymi wysokiej jakości przyrządy miernicze. A co przyda się architektowi wnętrz lub krajobrazu? Sprawdź, czytając poniższy tekst.

Idealny prezent dla architekta

Architekt to nie tylko osoba, która swoje wizje przelewa na ekran komputera, siedząc w wygodnym fotelu w biurze. Projektowanie i wizualizacja stanowią tylko część zajęć, którym oddaje się architekt podczas pracy. Do jego obowiązków należy też zwykle nadzór autorski na budowie, dlatego każdy przedstawiciel tego zawodu potrzebuje kilku praktycznych i użytecznych rzeczy. Znajdziesz je między innymi w dobrym sklepie z narzędziami i artykułami BHP.

Urządzenia pomiarowe

Jeśli chcesz sprawić prezent architektowi, kup mu wysokiej jakości urządzenie pomiarowe, na przykład laserowy dalmierz, który pozwoli na wykonanie zarówno pomiarów ciągłych, jak i pośrednich. Bez tego akcesorium nie ma nawet po co ruszać w teren. Działanie urządzenia polega na wysłaniu promienia lasera do elementu który wziąłeś na cel. Następuje pomiar długości tego promienia - dzięki temu wiadomo, jaka jest odległość od wybranego punktu. Dalmierz laserowy jest przeważnie wielkości grubszego smartfona. Posiada cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się wynik pomiaru podany w metrach, calach lub stopach. Energię zapewniają zwykłe baterie AAA lub akumulator.

Innym przydatnym podarunkiem może okazać się miara zwijana, czyli pomysł na upominek na każdą kieszeń. Jest to najpopularniejszy i najstarszy rodzaj miernika budowlanego. Dokładny pomiar umożliwi solidna taśma stalowa, wyposażona dodatkowo w haczyk i oczko. Dzięki nim można zaczepić miarkę o wybrany obiekt i ułatwić tym samym wykonywanie pomiarów w terenie.

Środki ochrony osobistej

Architekci na placu budowy są zobowiązani przepisami do noszenia ochronnych okularów oraz kasku. Warto wiedzieć, że kolory okrycia głowy na budowie mają swoje znaczenie. Niebieskie kaski przeznaczone są dla pracowników wysokościowych, operatorów dźwigów, energetyków i elektryków, w żółtych chodzą pracownicy fizyczni, biały zarezerwowany jest dla inżynierów i nadzoru budowy. Z kolei pomarańczowy kask ma geodeta, zielony – inspektor BHP, a czerwony – gość, praktykant lub stażysta.

Dla młodego architekta kompletującego swoje wyposażenie, kask ochronny będzie świetnym pomysłem - wybrany produkt powinien być w czarnym kolorze.

Profesjonalny sprzęt dla projektanta

W doborze prezentu możesz także zaryzykować i wybrać profesjonalny sprzęt do pracy architekta. Oto nasze dwie propozycje.

Tablet - prezent z górnej półki

Cienki i elegancki tablet to marzenie każdego architekta. Umożliwia on pisanie i rysowanie za pomocą dołączonego specjalnego rysika. To inteligentne akcesorium potrafi rozpoznać nawet do 4000 różnych sił nacisku. Dzięki temu projekty nabierają charakterystycznych cech stylu osoby, która z niego korzysta.

Mysz komputerowa

W zawodzie architekta myszka komputerowa to rzecz, którą trzyma się w dłoni praktycznie cały dzień. Ważne, żeby po godzinie jej używania nie czuć bólu nadgarstka lub dyskomfortu w dłoni. Poszukajmy najbardziej ergonomicznej, lekkiej myszki o gumowej powłoce. Atutem będą dodatkowe przyciski, które można personalizować - programy do projektowania lub grafiki mają ogromną ilość funkcji. Zamiast klikać w klawiaturę, architekt może użyć skrótu na myszy. Zwróćmy także uwagę na ogólny wygląd i jakość wykonania - powinien to być przedmiot, który spodoba się estecie.

Prezenty dla architekta wnętrz

Architekt wnętrz zwykle pracuje przy komputerze, jednak do jego zadań należy również przeprowadzenie wizji lokalnej przed przystąpieniem do aranżacji wnętrz. Zwykle pojawia się w mieszkaniu, domu czy innym obiekcie nie w trakcie budowy, tylko już po jej zakończeniu. Dlatego nie przyda mu się raczej kask. Chętnie jednak skorzysta z profesjonalnego dalmierza lub ręcznej miarki. Przejrzyjmy jeszcze kilka kolejnych propozycji.

Eleganckie pojemniki

Choć praca architekta wnętrz już od dawna jest wykonywana za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, wciąż przyda się duży pojemnik na próbki materiałów. Tylko "na żywo" klient jest w stanie ocenić ich parametry, a poza kolorem i deseniem liczy się też faktura, którą trudno oddać na fotografii. Chodzi przede wszystkim tkaniny, ale także laminaty szaf czy blatów oraz próbki wykładzin. W roli takiego pojemnika zapewniającego utrzymanie porządku świetnie sprawdzają się skrzynki narzędziowe, najlepiej drewniane.

Prezent dla architekta krajobrazu

Architekt krajobrazu jest zwykle osobą, która wiele czasu spędza w terenie. Podobnie jak architekt wnętrz swoje projekty sporządza przy pomocy programów komputerowych. Zanim jednak przystąpi do pracy w biurze, pojawia się na miejscu, które będzie później kształtowane zgodnie z planem.

Szczególnym przypadkiem architektury krajobrazu jest architektura ogrodu. Najczęściej projektanci ogrodów znają się również na ogrodnictwie i współpracują stale z wykonawcami. Niekiedy stanowią część ekipy, która realizuje wcześniej stworzony projekt. Architektowi krajobrazu przydadzą się urządzenia pomiarowe o zdecydowanie większym zasięgu niż te, z jakich korzysta np. projektant wnętrz. Poniżej prezentujemy także inne pomysły.

Narzędzia traserskie

Narzędzia traserskie to doskonałe pomysły na prezent dla młodego architekta. Trasowanie to inaczej wytyczanie, wyznaczanie linii w terenie lub na powierzchni materiału. Jest ono niezbędne, aby później precyzyjnie zaplanować przestrzeń.

Przykład takiego produktu stanowi sznurek murarski, którego podstawowym przeznaczeniem jest wyznaczenie linii prostych przy budowie ścian oraz planowaniu ogrodu.

Rękawice i obuwie ochronne

Rękawice ochronne i odpowiednie obuwie są bardzo przydatne, kiedy przyjdzie pracować w trudnym, niezagospodarowanym terenie.

Pomysły na elegancki prezent dla architekta na każdą okazję

Wszystkim wiadomo, że architekci kochają prostotę i minimalistyczny design, zwłaszcza na terenie swojego własnego studio. Żeby kupić prezent z tej kategorii trzeba będzie się nieco wysilić, ale naprawdę warto. Uznanie w oczach artysty-inżyniera jest czymś, co sprawi, że zostaniemy na długo zapamiętani. 

Książka

Każda książka to tak naprawdę ekscytująca podróż po całym świecie. Architekci czerpią przyjemność i inspirację z przeglądania albumów i przewodników zawierających najbardziej oryginalne przykłady budowli z różnych zakątków, dziejów i kultur. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nie jest to przeglądanie cyfrowe. Fotografie drukowane na papierze są bez porównania bliższe odbiorcy, a do tych ulubionych lektur każdy z nas wraca niezliczoną ilość razy.

Dobra książka może też trafić na regał ze specjalistyczną literaturą w biurze architekta i dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną.

Elegancka porcelana

Klasyczny zestaw porcelanowych filiżanek powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego biura architekta. Można wówczas poczęstować wymagającego klienta kawą lub herbatą, a pertraktacje od razu nabiorą lepszego tempa i milszej formy. 

Pamiętajmy, że im bardziej minimalistyczny design, tym bardziej prawdopodobne, że prezent wpasuje się we wnętrze.

Lampa na biurko

Lampa biurowa to element wyposażenia architektonicznego studio dodający mu charakteru. Przejrzyjmy propozycje sklepów internetowych z autorskimi produktami naszych polskich projektantów. Poszukajmy naturalnych materiałów takich jak drewno, papier czy kamień i neutralnych kolorów. Doskonała lampka powinna cechować się prostotą, ale i unikatowością. Starannie wybrany prezent z tej kategorii ma dużą szansę być odebrany jako podarunek z klasą.

Organizer

Nic tak nie cieszy oka i nie umila pracy jak piękne, minimalistyczne artykuły biurowe, które powinny się znaleźć w teczce każdego architekta. Może to być organizer z osobistym nadrukiem stanowi miejsce na dokumenty, smartfon, długopisy oraz pieniądze.

Przydaje się także piękny notes czy planner oprawiony w skórę o ponadczasowym eleganckim wyglądzie.

Dodatki mogą stanowić markowe długopisy, zestawy ołówków, chlebowa gumka do ścierania, ale także kredka do pisania po szkle, plastiku, ceramice czy drewnie.

Torba

Ekologiczna torba płócienna z oryginalną grafiką na dokumenty i podręczne przybory to absolutne must have wśród młodych energicznych debiutantów w branży. Wybierajmy designerskie torebki tworzone ręcznie z naturalnych materiałów, a sukces mamy gwarantowany.

Zegarek

Jak wybrać designerski minimalistyczny gadżet, który zadowoli najbardziej wymagającą osobę? Zegarek na rękę wykonany z drewna, czyli materiału ponadczasowego, nigdy nie wychodzi z mody. Projektanci wykorzystują zatem naturalny klon, dąb, orzech, heban, wenge i skórzane lub kamienne detale. Wraz z eleganckim etui to doskonały pomysł na prezent dla architekta.

Spinki do mankietów

Dbałość o strój i wyrafinowane dodatki jest szczególnie ważna dla architekta, kiedy nawiązuje relacje biznesowe, zwłaszcza z zamożnymi klientami. Nie obejdzie się bez eleganckiej koszuli, której kamienne lub drewniane spinki do mankietów dodadzą wyjątkowego charakteru.

Prezent z przymrużeniem oka

Lego

Chyba każdy miał w życiu okres, kiedy fascynowały go słynne klocki. Z pewnych rzeczy się nie wyrasta, zwłaszcza, że duńska firma ma w ofercie serię Lego Architecture. Zestawy wiernie odwzorowują realne budynki i doskonale wyglądają na półce jako dekoracja. Nawet poważne firmy czy urzędy zamawiają do swoich siedzib specjalnie dla nich zaprojektowane modele. Dlatego jeśli nasz architekt ma czasem ochotę pobawić się w Le Corbusiera, Gaudiego czy Wrighta, mamy w ten sposób szansę spełnić jego marzenia.

Modele do sklejania

Innym przyjemnym sposobem na spędzanie czasu może być zajęcie się modelami architektonicznymi z drewna, sklejki, papieru czy w postaci puzzli 3D. Na półce hobbysty mogą stanąć słynne katedry, opery, gmachy parlamentów, pałace a nawet całe osiedla. Wielu architektów nie potrafiłoby oprzeć się takiej pokusie.