Wózek transportowy to nieoceniona pomoc wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przenoszenia dużych lub ciężkich przedmiotów. Przewożenie towaru lub ciężkich produktów budowlanych w trakcie remontu odciąży Twój kręgosłup i sprawi, że praca pójdzie szybciej.
Wózek transportowy jest konieczny w magazynach, sklepach, w firmach remontowych, a także w przedsiębiorstwach, które zajmują się usługami polegającymi na dowozie.
Ze względu na różnorodność indywidualnych potrzeb, jak chociażby rodzaj transportowanych przedmiotów oraz teren na jakim będzie używany wózek, można wybierać pośród wielu modeli.
Rodzaje wózków transportowych
Mimo, że przeznaczenie wszystkich wózków transportowych jest takie samo, to ilość ich rodzajów może być szokująca dla osób, które właśnie zastanawiają się nad kupnem swojego pierwszego wózka.
Ich odmienna konstrukcja będzie dużym ułatwieniem dla poszczególnych prac. Ułatwią pracę w magazynie, warsztacie i hurtowni odciążając Cię od przenoszenia towarów ręcznie.
Jakiej wielkości wózek wybrać?
Oczywiście to zależy od sposobu użytkowania wózka. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, jakie gabaryty zamierzamy wózkiem przewozić.
Wózki mają też ustaloną maksymalną dopuszczalną masę przewożonego ładunku. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić, jak ciężkie będą rzeczy, które chcemy transportować.
Drugą bardzo istotną rzeczą, podczas wyboru wielkości wózka, jest zastanowienie się nad tym, gdzie wózek transportowy będzie używany. Jest to ważne w związku z ograniczeniami ciągów komunikacyjnych, po którym będziesz się poruszać.
Jeżeli jesteś dostawcą obiadów i kanapek, musisz wybrać wózek, który przykładowo zmieści się w drzwiach windy w biurowcu.
Osoby nie dysponujące dużym garażem bądź magazynem, mogą mieć problem z przechowywaniem dużego wózka. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas wózek składany. Zwróć też uwagę na to, że im masywniejszy wózek, tym jest cięższy.
Jakie koła do wózka są najlepsze?
Kolejnym kryterium wyboru wózka są jego koła. Wielkość i szerokość kół musi być dostosowana do terenu, po którym wózek transportowy będzie się poruszał.
Duże, szerokie koła pompowane i gumowe doskonale sprawdzą się na placu budowy. Tak uposażonym wózkiem bez problemu przewieziesz worki cementu po dziurawym lub obrośniętym trawą podłożu.
Inne kryteria podczas wyboru kół będą miały wózki magazynowe. Tutaj najlepiej sprawdzą się małe, lekkie koła o dużej zwrotności, które pozwolą sprawnie manewrować wózkiem między regałami i korytarzami.
Z pewnością spotkasz się z dwoma rodzajami konstrukcji wózków: z jedną lub dwiema osiami, do których przymocowane są kolejno dwa lub cztery koła. Te pierwsze będą miały zastosowanie podczas przewozu przedmiotów wielkogabarytowych, jak na przykład sprzęt AGD, lub do transportu pionowego, te drugie sprawdzą się do transportowania ładunków po płaskiej powierzchni układanych piętrowo.
Wózki transportowe paletowe
Ich dużym atutem jest wielofunkcyjność i możliwość wykorzystywania w każdym przemyśle. Są to bardzo wytrzymałe wózki, które są w stanie udźwignąć od 1ooo do nawet 3000 kg.
Możliwość transportowania tak znacznych ciężarów jest zasługą pneumatycznego mechanizmu unoszącego. Dzięki tej technologii wózek może być obsługiwany bez użycia dużej siły. Towar unoszony jest na wysokość dwudziestu cm.
Paleciaki posiadają bardzo niski profil oraz widły wysuwane spod palety. Są to wózki solidnej konstrukcji oraz o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale sprawdzą się w magazynach, hurtowniach, w halach produkcyjnych oraz sklepach detalicznych i marketach.
Paleciaki nadają się do transportu produktów umiejscowionych na paletach EURO. Wózki paletowe będą dobrym wyborem w miejscach, gdzie istnieje potrzeba poziomego transportu przedmiotów.
Poszczególne modele wózków paletowych różnią się wymiarami oraz konstrukcją. Różnice między wózkami paletowymi będą występowały pod kątem nośności, rozstawu i długości wideł oraz wykończenia kół.
Do produkcji wózków paletowych mogą być stosowane koła wykonane z tworzywa poliuretanowego, sprawdzające się doskonale na równych powierzchniach magazynowych. Gumowe koła będą lepiej amortyzować transportowany załadunek dzięki większej elastyczności, dlatego stosowane są na nierównych płytach betonowych i podłożach żwirowych.
Wśród najbardziej uniwersalnych kół do wózków należy wymienić koła wykonane z tworzywa nylonowego.
Wózki transportowe platformowe
Umożliwiają transport przedmiotów wielkogabarytowych. Duża powierzchnia platformy transportowej nadaje się do przewożenia wielkich pudeł, skrzyń i paczek oraz wszelkich produktów niespaletyzowanych.
Wózki platformowe mogą mieć różny udźwig. Bardzo często spotkane są modele o maksymalnym udźwigu do 150 kg.
Wózek platformowy może być dodatkowo wyposażony w ściany boczne, które ustabilizują dużą ilość mniejszych paczek, pozwalając na bezpieczne przewożenie towarów.
Wśród nich wyróżnia się wózki platformowe jednoburtowe, z jedną rampą zabezpieczającą, chroniącą nogi osoby pchającej przed osunięciem się przedmiotów oraz wózki platformowe dwuburtowe z rampą ochronną od strony uchwytu i po przeciwległej stronie.
Niektóre modele mają możliwość składania, dzięki czemu przechowywanie go nie jest problemem.
Podobnym produktem jest platforma transportowa, która nie posiada uchwytów. Dzięki temu, że zajmują niedużą przestrzeń mogą być zabierane w podróż.
Tego typu wózki znalazły swoje zastosowanie np. podczas organizacji eventów. Dzięki nim florystki mogę szybko przetransportować kwiaty i elementy dekoracyjne do miejsca wydarzenia, a zespoły muzyczne i ekipa techniczna bez trudu dowiozą sprzęt estradowy na scenę.
Wózki transportowe schodowe
Znane są też pod nazwą wózki taczkowe. Najpopularniejsze są modele dwukołowe, ale występują też wersje, które posiadają sześć kół.
Wózki transportowe sześciokołowe pozwalają sprawnie i płynnie wciągnąć ciężkie przedmioty po schodach niwelując niebezpieczne przeskoki. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza podczas transportu delikatnych towarów.
Wózki schodowe posiadają małą platformę oraz wysoko usytuowana rączkę, która ułatwia transport przedmiotów. Dużym ułatwieniem jest też rączka o regulowanej wysokości.
Niektóre modele wyposażone są w dodatkowy łańcuch lub pas zabezpieczający towar przed upadkiem. Doskonale sprawdzą się do transportu przedmiotów o niestandardowych rozmiarach (jak na przykład beczki, kegi, butle gazowe, bagaże).
Wózki schodowe znajdą swoje zastosowanie w gastronomii (pubach, restauracjach i cateringu). Ich konstrukcja jest doskonale dostosowana do transportu produktów po wszelkiego rodzaju progach oraz na małych przestrzeniach.
Za ich pomocą można bez problemu manewrować wielkogabarytowymi towarami i ustawiać je w dowolnym miejscu.
Wózki półkowe
Wózki półkowe najczęściej wykorzystywane są do serwisowania. Charakteryzują się dużą stabilnością, dlatego w restauracjach wykorzystywane są do transportu większej ilości dań, dużych tortów lub specjalności szefa kuchni.
Stosuje się je również w hotelarstwie do transportowania ciężkich przedmiotów oraz do wymiany pościeli w pokojach hotelowych.
Wózki te muszą spełniać standardy dużej wytrzymałości i nienagannego wyglądu, a także odporności na wilgoć i zmianę temperatury. Wynika to z faktu, że wózki półkowe często przetrzymywane są w chłodniach. Z tego powodu wózki serwisowe najczęściej produkowane są ze stali nierdzewnej.
W zależności od modelu i zastosowanie wózek serwisowy może posiadać od dwóch do nawet pięciu tac. Dodatkowo niektóre tace mogą posiadać powierzchnię antypoślizgową, która chroni przez ześlizgnięciem się śliskich talerzy i półmisków.
Wózek półkowy musi być wyposażony w cztery koła o dużej przyczepności. W zależności od potrzeb może posiadać koła obrotowe lub stałe. Wygodna rączka pomaga w prowadzeniu wózka.
Wózki sklepowe
Wózek sklepowy kojarzy się głównie z marketami. Wbrew pozorom mają one o wiele większe zastosowanie. Mogą być przydatne w firmach, placówkach oświatowych, szpitalach, bibliotekach i archiwach, a nawet gospodarstwach domowych.
Duży wózek transportowy przyda się także dla osób, które prowadzą sklep Internetowy, pomagając przygotować produkty do przesyłki. Stosowanie tego typu wózków ułatwi magazynowanie i przewożenie różnych drobnych towarów.
Ich wygląd i funkcjonalność może się różnić od tych dobrze znanych przez konsumentów wózków marketowych. Niektóre wózki sklepowe, oprócz głównego kosza, mogą posiadać dodatkową platformę, która pozwala nie tylko przewieść większą ilość rzeczy, ale także pomaga w utrzymaniu ich w porządku.