Poziomica laserowa jaką wybrać?

Wykonywanie prac remontowych wymaga dużej precyzji. Tylko dokładne pomiary dadzą zamierzony efekt oraz ułatwią i przyśpieszą pracę. Każdy kto chce profesjonalnie zajmować się pracami budowlanymi i wykończeniowymi musi posiadać poziomicę. 

Tradycyjne modele, choć nadal są w użyciu, to coraz bardziej ustępują ich laserowym odpowiednikom. Jeżeli stoisz przed zakupową decyzją i zastanawiasz się, która poziomica laserowa będzie najlepsza do Twojego projektu, to śpieszymy z paroma wskazówkami.

Poziomica laserowa i laser krzyżowy - zastosowanie

Poziomica laserowa oraz laser krzyżowy to bardzo poręczne i wszechstronne urządzenia. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne są równe linie pionowe i poziome oraz wyznaczenie kątów prostych.

Różnica między tymi urządzeniami polega na tym, że poziomica laserowa jest urządzeniem prostszym, gdyż wyznacza jedną linię, pionową lub poziomą.

Laser krzyżowy natomiast wyznacza dwie linie: pionową i poziomą. Dzięki łatwej obsłudze i braku konieczności rysowania linii odręcznie, jest to jedno z ulubionych narzędzi stolarzy, glazurników, malarzy, elektryków oraz wszystkich fachowców zajmujących się wykańczaniem wnętrz i pracami remontowymi. 

Za pomocą lasera krzyżowego położysz równo cegłę dekoracyjną, przykleisz tapetę, powiesisz szafki na jednej wysokości oraz bezbłędnie odmierzysz odległości zachowując symetrię.

Jak działa poziomica laserowa i krzyżowa?

W poziomicy laserowej nie znajdziesz znanej z tradycyjnych poziomic libelki z pęcherzykiem powietrza.

W nowoczesnych modelach laserowych do wyznaczania poziomu służy światło lasera. Emitowane przez urządzenie idealnie proste wiązki światła precyzyjnie wyznaczają poziom na dowolnej wysokości.

Aby uzyskać prawidłowy pomiar, konieczne jest unieruchomienie lasera. Większe drgania mogą przesunąć urządzenie o kilka milimetrów dając niedokładny wynik. Do ustabilizowania poziomicy idealnie sprawdzi się statyw lub specjalny uchwyt.

Rodzaje poziomic laserowych

 Wspomnieliśmy już o najpopularniejszej poziomicy laserowej (liniowej) i krzyżowej, ale to nie wszystkie modele, które są dostępne na rynku. Warto tutaj dodać, że podstawowa wersja lesera liniowego, jest wersją najprostszą, co za tym idzie najtańszą. Laser liniowy w zależności od ustawienia emituje jedną lub kilka wiązek światła w pionie lub w poziomie.

Poziomica krzyżowa emituje dwie wiązki światła w pionie oraz w poziomie jednocześnie. Z laserem krzyżowym bez problemu wyznaczysz całą siatkę linii, które umożliwią rozmieszczenie poszczególnych elementów w projekcie. Doskonale nadaje się do wyznaczenia osi symetrii. Pozwalają one precyzyjnie określić odległość wybranych elementów rozlokowanych na płaszczyźnie, a nawet pozwala ocenić ich stopnień nachylenia.

Podobnym modelem jest laser krzyżowo-punktowy. Emituje on wiązki światła w postaci punktów na ścianie. Punkty umiejscowione są względem siebie pod kątem prostym, dlatego idealnie nadają się do wyznaczania prostopadłości. Ten model znajdzie swoje zastosowanie między innymi do wieszania dekoracji.

Bardziej zaawansowanym modelem jest poziomica samopoziomująca. Posiada ona wbudowany kompresor magnetyczny, za pomocą którego bardzo szybko wyznaczysz płaszczyznę. Potrafi ona wykryć wszelkie zaburzenia i zaalarmować o tym sygnałem dźwiękowym.

Modele z dalmierzem dodatkowo odmierzają odległość między wyznaczonymi punktami. Zmierzą kubaturę, a nawet objętość pomieszczenia. Sprawdzi się do mierzenia trudno dostępnych miejsc (na przykład wysokiego sufitu). Dalmierz bez problemu zmierzy odległość również na zewnątrz. Znakomicie sprawdzi się do wszelkich prac montażowych, projektowych czy geodezyjnych.

Mocno zaawansowanym urządzeniem jest laser rotacyjny 360°. Emituje on liczne linie wielopłaszczyznowe: poziom, pion i pomiar wysokości. Jego dużą zaletą jest brak konieczności przesuwania urządzenia, dzięki obrotowej wiązce lasera. Laser 360° emituje wiązkę lasera dookoła oraz pojedynczą linię skierowaną w górę. To urządzenie doskonale sprawdzi się, gdy w jednym pomieszczeniu pracuje kliku fachowców na raz.