Jak ostrzyć piłę spalinową?

Piła spalinowa, jak każde narzędzie, wymaga konserwacji. Praca przy użyciu zadbanych narzędzi jest o wiele bardziej wydajna i bezpieczna. Kluczowym elementem piły spalinowej jej łańcuch tnący. 

Jeżeli chcesz, aby przecinanie dużych kawałków drewna przebiegało bezproblemowo, łańcuch musi być odpowiednio zakonserwowany. Naostrzony łańcuch znacznie wydłuży żywotność Twojego urządzenia. Jak często trzeba ostrzyć łańcuch piły spalinowej i jakie są objawy jego stępienia?

Ostrzenie łańcucha piły spalinowej - dlaczego należy to robić?

Zakup nawet najlepszej piły spalinowej będzie wiązał się z koniecznością ostrzenia zęba tnącego. Zaniechanie regularnej konserwacji układu tnącego pilarki i piły spalinowej spowoduje szybkie zużycie łańcucha, prowadnicy oraz kółka prowadzącego. 

Cięcie drewna tępym łańcuchem jest mocno utrudnione poprzez spowolnione obroty, przez co wymaga więcej wysiłku. Praca urządzenia jest nierówna powodując duży dyskomfort oraz ryzyko wypadku w przypadku "odbicia" urządzenia. Używanie nienaostrzonej piły może spowodować złamanie całego układu tnącego, co będzie wiązało się z kosztowną naprawą, a czasami nawet może skończyć się jej całkowitym uszkodzeniem.

Kiedy należy naostrzyć łańcuch?

Osoby, które mają duże doświadczenie w pracy z piłą, bez trudu wyczują moment, kiedy urządzenie tnące będzie wymagało ostrzenia. Dobrze naostrzone zęby tnące wchodzą w obrabiany materiał z łatwością. 

Gdy łańcuch do piły zaczyna się tępić, przede wszystkim osoba korzystająca z piły odczuwa wyraźny opór oraz widoczne jest większe zapylenie podczas pracy. Nie należy ignorować tych objawów, gdyż jest to sprawa bezpieczeństwa Twojego oraz urządzenia.

Jeżeli nie masz jeszcze wprawy i wyczucia takiego jak zawodowcy, warto wówczas przyjąć zasadę, by zaplanować ostrzenie łańcucha piły co trzecie tankowanie zbiornika. Ta zasada będzie miała zastosowanie w przypadku obróbki miękkiego i oczyszczonego drewna. 

Jeżeli używasz pilarki do cięcia twardych gatunków drewna, jak chociażby dąb lub obrabiane drewno nie jest oczyszczone, wówczas ostrzenie łańcucha należy zaplanować przed każdym uzupełnieniem zbiornika paliwowego. Trzymanie się tych rutynowych praktyk oszczędzi Ci nieprzyjemnych zdarzeń.

Jak należy przeprowadzić ostrzenie łańcucha piły spalinowej

Jeżeli nie masz odpowiednich umiejętności lub czasu na samodzielne ostrzenie łańcucha, rozsądnym rozwiązaniem będzie zostawienie urządzenia w punkcie serwisowym. Masz wtedy pewność, że fachowcy zajmą się Twoją piłą w sposób profesjonalny. 

Jeśli masz jednak w sobie zacięcie i odpowiedni sprzęt, to możesz naostrzyć łańcuch we własnym garażu. Osoby początkujące z pewnością mają obawy przed pierwszym samodzielnym ostrzeniem piły. Nie jest to wcale takie trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi kwestiami i oprzyrządowaniem.

Narzędzia do ostrzenia łańcucha

Dobór narzędzi zależy od sposobu ostrzenia łańcucha. Jeżeli decydujesz się na ostrzenie piły ręcznie jak wprawny drwal będziesz potrzebować takich narzędzi:

  • uchwyt stabilizacyjny – bardzo istotne jest, aby piła łańcuchowa pozostawała na nieruchoma w trakcie ostrzenia. Pozwala to lepiej kontrolować ruchy i kąt nachylenia narzędzi. W tym celu doskonale sprawdzi się również imadło
  • pilniki o okrągłym przekroju – pilnik musi posiadać średnicę pasującej do rodzaju łańcucha
  • pilniki płaskie – stosuje się je do wyrównywania ograniczników grubości wióra na łańcuchu. Dzięki temu piła pracuje jednostajnie
  • prowadnik do pilników – pozwala ustawić pilnik pod odpowiednim kątem. To narzędzie jest bardzo pomocne zwłaszcza dla osób początkujących. Osoby z dużym doświadczeniem w ostrzeniu rzadko z niego korzystają
  • przymiar do ogranicznika – pomaga w precyzyjnym określeniu wysokości ograniczników

Korzystanie z takiego zestawu daje dużą swobodę i pozwala na ostrzenie łańcucha piły spalinowej w każdym miejscu. Te narzędzia będą niezastąpione podczas wyrębu drewna w lesie czy stawiania swojego pierwszego domku z drewna na działce.

Innym stosowanym sposobem jest mechaniczne ostrzenie zębów tnących przy pomocy szlifierki zamiast pilnika lub elektrycznej ostrzałki do łańcucha.

Ostrzenie łańcucha za pomocą pilnika

Decydując się na ostrzenie piły za pomocą płaskiego pilnika, musisz zadbać o prawidłowe umieszczenie pilnika względem łańcucha. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy łańcuch jest odpowiednio napięty. 

Jest to bardzo ważne, jeżeli nie chcesz uszkodzić zębów. Według zasady, jedna piąta części pilnika powinna wystawać ponad wierzchołek zęba. Należy wykonywać równomierne ruchy w jednym kierunku (od siebie) oraz nieznacznie obracać pilnik wokół własnej osi. 

Pilnik musi być również ustawiony pod odpowiednim kątem. O kącie nachylenia pilnika decyduje prowadnik wyznaczający kierunek równoległy do ruchu narzędzia. 

Ostrzenie piły łańcuchowej zaczyna się od prawej strony. Następnie odwracamy łańcuch i ostrzymy zęby lewe. Szlifujemy tak długo, aż wszystkie zęby uzyskają tą samą długość. 

Należy jeszcze wyregulować ogranicznik wysokości. Regulujemy za pomocą płaskiego pilnika. Na łańcuch należy nałożyć przymiar, a następnie piłujemy wystające elementy. 

Jeżeli zauważysz, że ząb tnący jest uszkodzony szlifujesz go do momentu, aż nabierze prawidłowego kształtu.

Mechaniczne ostrzenie łańcuchów

Do naostrzenia łańcucha możesz wykorzystać szlifierkę. W tym przypadku również trzeba dobrze naciągnąć łańcuch, jednak musi być on zdjęty z prowadnicy piły. 

Po umieszczeniu łańcucha w urządzeniu, w taki sposób, by najkrótszy ząb poprowadzony był pod tarczą do ostrzenia i po ustawieniu odpowiedniego kąta nachylenia, można rozpocząć ostrzenie. 

Szlifierki bardzo często posiadają specjalny ogranicznik, który zahacza się o ząb. Jest to wygodny i zdecydowanie szybszy sposób, zwłaszcza dla osób, które w szlifowaniu przy użyciu pilnika płaskiego nie mają wprawy. 

Oprócz samej szlifierki potrzebna jest także specjalna ostrzałka, którą montuje się do urządzenia. Plusem korzystania z szlifierki jest to, że nie trzeba pilnować długości zębów, ani kąta nachylenia. Minusem jest niestety szybsza eksploatacja łańcucha.