Kiedy korzystamy z piły spalinowej, nie ogranicza nas brak dostępu do źródła zasilania z sieci. Kolejna zaleta to wydajność. Tego typu piła nadaje się do pracy na rozległej działce lub w sadzie.
Jaka pilarka spalinowa będzie odpowiednim sprzętem?
Rekomendacją przy wyborze pilarki spalinowej może być fakt, który potwierdza wydajność tego urządzenia. Piła spalinowa to sprzęt, dzięki któremu w naszym kraju pozyskuje się większość drewna. To najmocniejsza maszyna, która jest przeznaczona do najtwardszych gatunków drewna. Pracując z piłą spalinową, musimy pamiętać o zapasie paliwa. Jaka pilarka spalinowa posłuży do cięcia drzew o najgrubszych konarach? W takim przypadku należy używać sprzętu o mocy 1,6–2,0 kW. Do pracy w przydomowym ogrodzie lub na działce z domkiem letniskowym powinna wystarczyć łańcuchowa piła elektryczna – to miejsca, w których raczej łatwo o dostęp do zasilania z sieci. Ograniczeniem na pewno będzie długość kabla zasilającego. Jeśli więc nasze zadanie polega na cięciu grubego i twardego drzewa, najpierw skorzystajmy z piły spalinowej. Później możemy pociąć gałęzie na mniejsze kawałki za pomocą pilarki elektrycznej, a następnie rozłupać je za pomocą łuparki.
Piła spalinowa – jaką wybrać?
Piła spalinowa poradzi sobie z każdym zadaniem, któremu może nie sprostać piła elektryczna. W dodatku obejdzie się bez dostępu do energii elektrycznej, co jeszcze bardziej zwiększa mobilność tego urządzenia. Jaka piła spalinowa przyda się do lasu? Wysokiej jakości sprzęt z silnikiem dwusuwowym, który jest zasilany mieszanką benzyny i oleju. Takie urządzenie pozwoli na dłuższą i bardziej wydajną pracę. Można z nim pracować nawet przy największych wyzwaniach, takich jak np. pnie o dużej średnicy. Tego rodzaju sprzęty mają sporo zalet, ale wymagają od użytkownika większej uwagi. Chodzi tu m.in. o regularne serwisowanie piły spalinowej oraz wykwalifikowaną obsługę. Pilarka spalinowa ma bowiem zaawansowane techniczne wymagania, takie jak regularna wymiana wyeksploatowanych części (świece, filtry) oraz dozowanie odpowiedniej mieszanki paliwa. Aby doprowadzić do uruchomienia pilarki spalinowej, trzeba użyć szarpaka i systemu ssania. Niestety tego typu piła ma również pewne mankamenty, np. emitowanie spalin i hałas (powyżej 110 dB). Wskazane jest więc, by przed rozpoczęciem pracy z pilarką spalinową zaopatrzyć się w słuchawki wygłuszające oraz maskę, która ochroni nas przed emitowanymi zanieczyszczeniami.
Jaką pilarkę kupić?
Przed zakupem pilarki spalinowej należy wziąć pod uwagę to, że tego typu modele są zdecydowanie cięższe od swoich odpowiedników zasilanych energią elektryczną lub akumulatorami. Waga pilarki spalinowej zależy od długości prowadnicy i pojemności silnika. Im większy silnik urządzenia, tym większa jego waga. Najczęściej dostępne w sklepach pilarki spalinowe mają prowadnice o długości od 25 do 48 cm. Wybór sprzętu może być również podyktowany mocą silnika. Im większa moc silnika i dłuższa prowadnica, tym szersza gałąź lub grubszy pień drzewa będzie mógł zostać pocięty.
Pilarka spalinowa – moc silnika:
- do 1,0 kW (do 1,36 koni mechanicznych) – wystarczy do drobnych prac przy pielęgnacji ogrodu;
- 1,1–1,5 kW – nadaje się do prostych prac na działce;
- 1,6–2,0 kW – przetnie gałęzie o średniej grubości;
- 2,1–2,5 kW (do 2,72 koni mechanicznych) – najlepsza do grubszych pni drzew.
W profesjonalnym użytku są oczywiście również pilarki o większej mocy, sięgającej nawet 9 koni mechanicznych, jednak zwykle tej klasy sprzęt używany jest przez ratowników, którzy usuwają np. skutki huraganu. Pilarki spalinowe o mniejszej, ale wciąż dużej liczbie koni mechanicznych nadają się do cięcia drewna na opał, wykorzystuje się je również podczas montażu drewnianych konstrukcji. To, co jednak może być pewnego rodzaju problemem, to koszty związane z zakupem oleju i benzyny w przypadku sprzętu o najwyższej pojemności silnika. Zanim zdecydujemy się na zakup zaawansowanego modelu, musimy wziąć pod uwagę, że długość prowadnicy powinno się dobierać pod kątem prac, które czekają na nas w ogrodzie lub w lesie. Pilarki spalinowe wyposażone w krótsze prowadnice nadają się do prostych czynności, w przypadku bardziej skomplikowanych prac w lesie lepiej wykorzystywać te nieco dłuższe. Kiedy zdecydujemy już, jaką pilarkę kupić, powinniśmy zadbać o coś jeszcze. Piły spalinowe sprzedawane są często razem z urządzeniami, które ułatwiają napinanie łańcucha, kiedy sprzęt tego wymaga. Warto również zaopatrzyć się w instrukcję, aby wiedzieć, w jaki sposób sporządzić mieszankę paliwową o odpowiednich proporcjach.