Piła łańcuchowa elektryczna szybko podzieli gałęzie w sadzie lub ogrodzie na mniejsze kawałki. Zanim jednak trafią one do kominka lub zasilą kocioł centralnego ogrzewania, należy jeszcze rozłupać je za pomocą łuparki, która stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej siekiery.
Piła łańcuchowa elektryczna – jaką kupić?
Jakie zalety ma dobra, tania elektryczna piła łańcuchowa? To sprzęt stosunkowo lekki, prosty w obsłudze i mobilny (w przypadku pilarek zasilanych akumulatorowo). Nie jest też konieczne tak zaawansowane serwisowanie urządzenia, jak przy pile spalinowej. Niewielka waga przyrządu pozwala na przyłączenie do niego wysięgnika teleskopowego – dzięki temu bez problemu przytniemy nawet wysokie gałęzie, ponieważ jesteśmy w stanie zwiększyć zasięg pracy nawet do 4,5 metra. Niektóre modele wysięgników mogą być wyposażone w obrotowy uchwyt, system antywibracyjny, wyłącznik zabezpieczający oraz wygodny pas. Dostępne na rynku elektryczne piły łańcuchowe mają zasilanie akumulatorowe lub sieciowe. Piła łańcuchowa z zasilaniem akumulatorowym poradzi sobie z cięciem listew oraz świeżego drewna. Dzięki niezależnemu zasilaniu sprawdzi się nawet w najbardziej odległych miejscach w ogrodzie. Tego rodzaju piły są ciche (w porównaniu ze spalinowymi), pracują wydajnie i nie emitują zanieczyszczeń. W większości tego rodzaju modeli napinanie łańcucha odbywa się bez korzystania z dodatkowych narzędzi – zwykle wystarczy klucz. Piła łańcuchowa elektryczna powinna być wyposażona w dodatkowe funkcje zabezpieczające. Chodzi tu m.in. o ochronę przed odrzutem oraz blokadę, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu urządzenia. Kiedy już wybierzemy odpowiedni model piły łańcuchowej elektrycznej, warto dokupić do niej dodatkowy asortyment, czyli olej do smarowania i pilniki do ostrzenia łańcuchów.
Jaka pilarka elektryczna?
W przypadku sprzętu zasilanego energią elektryczną należy wziąć pod uwagę ograniczenia związane z dostępem do sieci. Skutecznym rozwiązaniem będzie długi kabel przedłużacza. Poszczególne modele pilarek różnią się od siebie długością prowadnicy, a także mocą pracy silnika, która wynosi przeciętnie od 750 do 2400 W. Do pracy w przydomowym ogrodzie w zupełności wystarczy model o mocy do 1400 W. W przypadku bardziej wymagających prac niezbędna będzie piła o mocy od 1800 do 2400 W i więcej. Niektóre modele, podobnie jak w przypadku pilarek akumulatorowych, nie wymagają specjalistycznych narzędzi do napinania łańcucha. Piły, w których zastosowano mniej typowe rozwiązanie (głównie chodzi tu o łatwość dostępu do napinacza), powinny być dostępne w sprzedaży w komplecie z napinaczem do łańcucha. Niektóre pilarki wyposażone są w wysięgnik lub teleskopową rączkę, co zwiększa zasięg ich pracy nawet do 4 metrów.
Piła elektryczna – jaka będzie odpowiednia?
Nie tylko dobra, tania piła łańcuchowa może być przydatnym narzędziem do cięcia drewna. Wygodne i uniwersalne urządzenie to również piła szablasta (nazywana czasami lisim ogonem). Szybko i precyzyjnie jest w stanie przeciąć zarówno drewno, jak i metal. Podobnie jak piły łańcuchowe, możemy nabyć ją w wersji zasilanej energią z sieci lub akumulatorowo. Wśród zalet piły szablastej najczęściej wymienia się bardziej bezpieczną obsługę niż w przypadku pilarki łańcuchowej. Efekt cięcia jest zaś podobny – piła lisi ogon o długości ostrza 150 mm może przeciąć gałąź o średnicy 70–90 mm. Pozostałe zalety tego urządzenia to niewielkie rozmiary, niezbyt duża waga oraz ergonomiczne uchwyty, dzięki którym praca jest komfortowa i stosunkowo lekka. Poza drewnem za pomocą piły szablastej możemy przecinać materiały termoizolacyjne, cegły, pustaki, a także materiały wykonane z tworzyw sztucznych, oczywiście w tym celu musimy zastosować odpowiednie brzeszczoty. Warto zadbać, żeby sprzęt wyposażony był w beznarzędziowy system wymiany brzeszczotów. Oprócz tego powinniśmy rozważyć zakup łuparki do drewna jako urządzenia uzupełniającego zestaw w przydomowym warsztacie. Dzięki temu będziemy mogli przygotować opał bez konieczności nadmiernego zużycia własnej energii. Łuparka to urządzenie zasilane energią z sieci, które bez większych problemów rozłupie duże kłody i polana. Po rozdrobnieniu gotowy opał powinien trafić na wcześniej przygotowane miejsce. Parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze łuparki do drewna, jest maksymalna średnica i długość kłody, jaką można zmieścić w urządzeniu. Kolejna ważna kwestia to maksymalna siła nacisku. Od tego parametru zależy, jakiej twardości materiał będzie mógł trafić do obrabiarki. Praca łuparki do drewna emituje spory hałas, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto też zadbać o ochraniacze na uszy. Przyda się także maska osłaniająca twarz przed opiłkami drewna.