Najlepszy sekator, który poradzi sobie z każdym żywopłotem

Mocny sekator może okazać się niezastąpiony podczas sezonowego strzyżenia żywopłotu. O róże oraz krzewy owocowe możemy zadbać, korzystając z jednoręcznego sekatora. Do grubszych gałęzi drzew najlepiej używać sekatorów dwuręcznych. Dzięki sprawdzonemu sprzętowi, odpowiedzialny ogrodnik z łatwością zadba o swój zieleniec.

Wybieramy najlepszy sekator

Dostępne w sklepach internetowych i marketach budowlanych sekatory różnią się wielkością i typem rękojeści, dzięki czemu możemy wykorzystywać je do przycinania krzewów i gałęzi drzew o różnej grubości. Chcąc wybrać dobry sekator, powinniśmy sięgać po modele dostosowane do naszych potrzeb. Przed kupnem sekatora najlepiej sprawdzić, jak sprzęt leży w dłoniach. Na co należy zwrócić uwagę? Powinien być wygodny, sprawny i dokładnie ciąć gałęzie, przy jak najmniejszym wysiłku ze strony użytkownika. To cechy, którymi powinien odznaczać się dobry sekator. Przekładając to na wysoką jakość pracy w terenie, wysokiej jakości sprzęt nie powinien podczas przycinania zgniatać roślin ani doprowadzić do uszkodzenia kory na gałęziach. Dłuższa praca z sekatorem nie powinna także nadwyrężać dłoni ani nadgarstków ogrodnika. Technologia nieustannie zmierza do ułatwienia pracy, dlatego niektóre modele sekatorów (o zakresie cięcia większym niż 45 milimetrów) są wyposażone w dodatkowe przekładnie. Dzięki temu do wykonania kolejnych, powtarzających się czynności nie musimy wkładać tyle siły. W zależności od wielkości i przeznaczenia, dobre sekatory ogrodowe można podzielić na kilka rodzajów:

  • Sekatory jednoręczne – to sprzęty o najmniejszych rozmiarach. Przeznaczone są przede wszystkim do przycinania kwiatów, ziół, pędów i niewielkich gałęzi. Najmniejsze modele mają zakres cięcia do 15 milimetrów, większe charakteryzują się rozpiętością od 16 do 25 milimetrów. Ostrza sekatorów powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub hartowanej.
  • Sekatory dwuręczne – to większe modele sekatorów, wyposażone w przedłużoną, ergonomiczną rękojeść. Z powodzeniem można wykorzystywać je do przycinania grubszych, pousychanych gałęzi drzew. Rękojeści sekatorów dwuręcznych powinny być pokryte elastycznym tworzywem, które zapobiegnie ślizganiu się dłoni. Mniejsze modele sekatorów dwuręcznych najczęściej dostępne są w zakresie cięcia od 26 do 35 milimetrów, natomiast większe – od 36 do 45 milimetrów. Warto, by sekator wyposażony był w ograniczniki. Są to specjalne odbojniki, które amortyzują uderzenia i tym samym chronią dłonie ogrodnika przed urazami. 
  • Sekatory na wysięgniku – to sprzęty, które sprawdzą się podczas przycinania gałęzi wysoko w koronach drzew i innych trudno dostępnych miejscach. Charakteryzują się największą średnicą cięcia spośród wymienionych powyżej sekatorów, która może sięgać nawet do 65 milimetrów. Mają teleskopowe wysięgniki o regulowanej długości, dzięki czemu podczas prac ogrodniczych nie będziemy musieli korzystać z drabiny. Siłę cięcia sekatorów zainstalowanych na wysięgniku zwiększyć może specjalna przekładnia, która montowana jest w wyższej klasy modelach. Do tego dochodzi również mechanizm gąsienicowy, dzięki któremu można bez wysiłku przycinać gałęzie położone w nawet najbardziej odległych miejscach (i usuwać za pomocą specjalnego regulowanego haka). Niektóre modele dobrych sekatorów do gałęzi wyposażone są w regulowany kąt cięcia. Ich zasięg wynosi od 6 do 8 metrów.

Do prac pomocniczych, przy mniejszych gałęziach, używa się ogrodowych nożyc, czyli mniejszej wersji sekatora. Przetną takie przedmioty, jak drut, karton, a nawet niewielkiej grubości blachę. Poradzą sobie również z gałęziami o mniejszych rozmiarach.

Sekatory mogą różnić się między sobą rozmiarem i typem ostrza, w jakie zostały wyposażone. Pierwszy typ to ostrze nożycowe, czyli dwa ostrza tnące działające dokładnie tak jak nożyce. Wykorzystuje się je do cięcia gałęzi o niewielkiej grubości. W przypadku ostrzy kowadełkowych mamy do czynienia z konstrukcją bazującą na szerokim kowadle, dzięki któremu możemy przytrzymać i przeciąć grubą gałąź. Ostrza kowadełkowe występują w każdych typach sekatorów. 

Jak dbać o sekatory?

Żeby dobry sekator do gałęzi mógł długo nam służyć, po sezonie należy odpowiednio o niego zadbać. Narzędzie trzeba dokładnie wyczyścić, usunąć z niego resztki zieleni, a z mechanizmu usunąć resztki za pomocą drucianej szczotki. Przed odłożeniem go na półkę, ostrza i mechanizm posmarujmy olejem, który pozwoli zakonserwować sprzęt i wydłuży jego żywotność. Mimo tych czynności poszczególne elementy często używanego narzędzia szybko mogą się zużywać. W pierwszej kolejności mogą być to ostrza, które będą tępić się wraz z upływem czasu oraz kowadełko.