Kupujemy myjkę ciśnieniową. Na co zwrócić uwagę?

Urządzenie to posiada wbudowaną pompę, która umożliwia osiągnięcie wysokiego ciśnienia wody. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu narzędzi, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka myjka ciśnieniowa odpowie na nasze potrzeby.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

Jak działa myjka ciśnieniowa? Woda pod ciśnieniem odprowadzana jest do pistoletu wyposażonego w funkcję natrysku i wydostaje się na zewnątrz poprzez końcówkę odpowiednio dobraną do wykonywanej czynności. Inna będzie do podlewania ogródka, inna zaś może nam się przydać do mycia auta. Oprócz końcówek urządzenia mogą różnić się od siebie parametrami, np. rozmiarem, mocą, długością węża. Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Najważniejszym parametrem myjki ciśnieniowej jest jej ciśnienie maksymalne, które wyznacza ciśnienie wody, która wydostaje się z dyszy. Profesjonalne myjki ciśnieniowe mają moc powyżej 130 barów. Jeśli używamy sprzętu sporadycznie, do prostych czynności, takich jak mycie samochodu czy czyszczenie przydomowej kostki brukowej, nie warto inwestować w tak zaawansowane urządzenie i z powodzeniem można postawić na sprzęt o niższej mocy. Jeżeli chcemy używać myjki w ogrodzie, zadbajmy o to, by miała odpowiednio długi wąż, najlepiej około 10 metrów lub dłuższy. Warto pamiętać, że długi wąż pozwoli na większą mobilność urządzenia, co w przypadku dużego ogrodu jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Na tarasie lub na niewielkim przydomowym skwerku sprawdzi się myjka ciśnieniowa z wężem o długości 5 metrów lub krótszym. Porównując ze sobą różne modele myjek, należy również wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę dopływu, która zwykle wynosi od 40 do 60°C 

Jeśli zdecydujemy się na zakup profesjonalnego urządzenia, powinniśmy używać go zgodnie z przeznaczeniem. W przeciwnym razie zbyt duży napór wody mógłby doprowadzić do uszkodzenia czyszczonej powierzchni.

Jaka myjka ciśnieniowa do kostki brukowej?

Podczas użytkowania kostki brukowej może dojść do mocnych zabrudzeń, plam lub przebarwień. Z ich czyszczeniem lepiej nie czekać, bo kiedy brud wniknie w strukturę materiału, wówczas bardzo trudno będzie go usunąć. Pomocna może być do tego myjka ciśnieniowa do kostki brukowej. To urządzenie, które oczywiście będziemy mogli wykorzystywać również do wielu innych przydomowych prac, jednak do mycia chodnika potrzebne będzie przede wszystkim wysokie ciśnienie wody oraz odpowiednia końcówka. Dobrej jakości myjka powinna usunąć nawet rośliny wyrastające spomiędzy kostki brukowej oraz silniejsze zabrudzenia. Łatwo poradzi sobie z mchem, porostami czy pleśnią, jeśli mamy do czynienia z bardzo zaniedbaną przestrzenią. Myjki ciśnieniowej do kostki brukowej swobodnie możemy użyć również, kiedy na powierzchni utrzymują się plamy z oleju lub tłuszczu. Wówczas do ciepłej wody należy dodać niewielką ilość odpowiedniego środka chemicznego rozpuszczającego tłuszcz. Kierując strumień wody w różnych kierunkach oraz co jakiś czas zmieniając natężenie strumienia wody, uda się osiągnąć trwalszy efekt.

Jaka myjka ciśnieniowa do domu?

Myjka ciśnieniowa przychodzi z pomocą również w przypadku porządków domowych, czyszczenia ogrodowej architektury czy mebli. Nie musi to być sprzęt o najwyższych parametrach. Wystarczy poręczne, wysokiej klasy urządzenie. Część tego typu narzędzi ma możliwość regulacji ciśnienia wody na pompie lub za pomocą przycisków znajdujących się na pistolecie. W mniej zaawansowanych modelach ciśnienie wody reguluje się na lancy. Taka funkcjonalność pozwala na dopasowanie ciśnienia strumienia wody do rodzaju powierzchni. Jaka myjka ciśnieniowa do domu będzie najlepsza? Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie sami, określając najpierw dokładnie swoje potrzeby. 

Jaka myjka ciśnieniowa do samochodu?

Do mycia auta możemy wykorzystać niemal każdy model myjki ciśnieniowej. Najlepiej jednak, by był on wyposażony w rotacyjną końcówkę. W przypadku czyszczenia samochodu niewskazane jest używanie maksymalnego naporu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Z kolei wybranie zbyt słabego strumienia nie pozwoli na doczyszczenie mocnych zabrudzeń. Urządzenie wykorzystywane do czyszczenia samochodu powinno być uniwersalne.

Do myjki ciśnieniowej powinniśmy zakupić dodatkowe elementy wyposażenia, co pozwoli na dokładniejsze umycie wielu rodzajów powierzchni czy materiałów. Mogą to być różnego typu dysze, szczotki i pojemniki na detergenty. Dzięki szczotkom możemy doczyścić powierzchnię kostki brukowej lub powierzchnię tarasu wykonaną z gresu. Natomiast szczotka wyposażona w pianownicę pozwoli wyczyścić felgi w aucie czy plandeki w samochodach transportowych. Najlepiej, jeśli myjka ma dodatkowy pojemnik na detergent. Wówczas na jego działanie nie narażamy pompy urządzenia, przez którą przechodzi woda.