Kostka brukowa to materiał na trwałe i estetyczne podjazdy. Jednak wystawiona na stałe działanie czynników zewnętrznych łatwo pokrywa się różnymi zanieczyszczeniami. Jak często czyścić kostkę brukową? Jak pozbyć się z niej mchu, plam oleju i cementu?
Odświeżenie podjazdu nie jest trudne i pracochłonne, jeśli nie doszło do większych zabrudzeń. Natomiast czyszczenie kostki brukowej z mchu czy uporczywych plam tłuszczu wymagać będzie już nieco więcej pracy.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- druciana szczotka,
- kosa spalinowa i druciana tarcza,
Kiedy i czym myć kostkę brukową?
Mocno użytkowana kostka brukowa, a taka jest zazwyczaj na podjeździe czy ścieżce do domu, może dość szybko się brudzić. Dlatego tak ważna jest jej regularna pielęgnacja. Pamiętaj o systematycznym usuwaniu liści i piasku, a dwa razy do roku gruntownie umyj nawierzchnię z kostki brukowej myjką ciśnieniową. Gnijące liście pozostawione na kamiennej powierzchni zostawią na niej nieestetyczne przebarwienia.
Kontroluj stan kostki brukowej na swoim podjeździe. Usuń mech i chwasty, jeśli pojawiły się w szczelinach między kostkami. Jeżeli nawierzchnia po ułożeniu nie została zaimpregnowana (nie ma takiej konieczności w przypadku kostki brukowej), zastanów się nad impregnacją po dokładnym czyszczeniu kostki brukowej. Zabieg zabezpieczy powierzchnię przed wnikaniem w głąb zabrudzeń i wchłanianiem wilgoci. Zimą nie posypuj podjazdu solą – sól niszczy kostkę brukową i pozostawia na niej brzydkie białe plamy. Dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas poruszania się po śliskiej nawierzchni wysyp na nią piasek.
Wybór preparatu do czyszczenia kostki brukowej dostosuj do rodzaju zabrudzeń. Do odświeżenia podjazdu z kostki w dobrej kondycji wystarczające może okazać się umycie wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Bardziej uporczywe plamy z oleju lub farby będą wymagać zastosowania silniejszych środków czyszczących.
Czyszczenie kostki brukowej z oleju
Jeśli kostka brukowa przed twoim domem została zabrudzona olejem silnikowym, oliwą lub innym tłuszczem, nie zwlekaj z czyszczeniem zabrudzeń. Z upływem czasu tłuszcz będzie coraz bardziej wnikał w głąb powierzchni kostki. Świeże plamy z oleju na kostce potraktuj wodą zmieszaną z detergentem, np. płynem do naczyń. Użyj myjki ciśnieniowej. Jeśli to nie wystarczy, możesz również na zabrudzenia wysypać piasek, poczekać, aż piasek wchłonie część oleju, a następnie umyć znowu kostkę myjką ciśnieniową i wodą z płynem. Możesz także użyć specjalnego środka do mycia kostki brukowej, najlepiej petrochemicznego, i wyszorować nim plamę.
Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farb i innych materiałów budowlanych
Zabrudzenia na nawierzchni z kostki brukowej w bardzo łatwy sposób mogą powstać podczas prac budowlanych. Zachlapanie jej farbą czy cementem nie należy do rzadkości. Kiedy zauważysz takie plamy, postaraj się ich pozbyć jak najszybciej. Najpierw zdrap z powierzchni kostki resztki farby czy cementu, a następnie umyj ją wodą pod ciśnieniem. Jeżeli taki zabieg okaże się niewystarczający, zastosuj preparat z kwasem nieorganicznym, którym należy wyszorować zabrudzenie. Pamiętaj o zastosowaniu rękawic ochronnych podczas pracy. Plamy powinny się rozpuścić. Na koniec spłucz dokładnie powierzchnię wodą, gdyż środek może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt.
Czyszczenie kostki brukowej z mchu
Różnego rodzaju porosty dość często obrastają przestrzenie między kostkami brukowymi na podjeździe. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów skutecznego czyszczenia kostki brukowej z mchu i chwastów. W walce z porostami kluczem do sukcesu jest systematyczność – regularne pielenie chwastów zapobiega ich nadmiernemu rozrastaniu się.
Do usuwania porostów między kostkami możesz użyć chemicznych środków do odchwaszczania. Herbicydy wysuszają i niszczą rośliny, jednak i tak później musisz usunąć je ręcznie.
Dobre efekty w pozbywaniu się mchów i chwastów między szczelinami kostki brukowej daje wyskrobywanie ich przy pomocy drucianej szczotki. Szczeliny szoruj szczotką dokładnie, tak aby wyrwać rośliny wraz z korzeniami. Jeśli twój podjazd z kostki jest dość spory, czeka cię więcej pracy. Zamiast szczotki możesz użyć kosy spalinowej wyposażonej w drucianą tarczę. Urządzenie to doskonale poradzi sobie z usunięciem porostów w szczelinach, a do tego ułatwi ci i przyspieszy pracę.