Narzędzia pomiarowe - rodzaje i ich zastosowanie

Często zdarza się, że musimy coś zmierzyć - czy to podczas prac remontowych wykończeniowych, czy na co dzień w trakcie drobnych czynności. Narzędzia pomiarowe to urządzenia, które musi cechować najwyższa jakość, trwałość oraz dokładność. Z ich pomocą, samodzielnie lub w połączeniu z innymi narzędziami, można dokonać pomiarów, które będą nam niezbędne do wykonania kolejnych kroków. 

Czym są narzędzia pomiarowe oraz w jakich sytuacjach mogą się przydać? Jakie rodzaje narzędzi pomiarowych znajdziemy w specjalistycznych sklepach budowlanych oraz czym charakteryzują się poszczególne z nich? Na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby przyrządy pomiarowe posłużyły nam przez długie lata?

Narzędzia pomiarowe - co to takiego?

Narzędzia pomiarowe to wszelkiego rodzaju urządzenia służące do wykonywania precyzyjnych pomiarów, mierzenia kątów oraz określania poziomu montowanych przedmiotów. Przyrządy pomiarowe są podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu, budowy, produkcji, ale także domu. Znajdują one swoje zastosowanie przy wszelkich pracach remontowych i budowlanych. Przydają się także podczas drobnych prac wykończeniowych w domu i pomagają dopracować je w najmniejszych szczegółach.

Rodzaje narzędzi pomiarowych

Wśród przyrządów do mierzenia możemy wyróżnić mierniki analogowe oraz cyfrowe. Narzędzia analogowe charakteryzują się prostą budową, długą żywotnością oraz znacznie niższą ceną niż cyfrowe odpowiedniki. Ich układ pomiarowy opiera się na podziałce liniowej lub nieliniowej określającej konkretne odstępy między poszczególnymi kreskami. 

Natomiast cyfrowe urządzenia przekształcają odczytany sygnał laserowy i poprzez kodowanie przekształcają go na cyfrowy wynik, który natychmiast pojawia się na wyświetlaczu. Cyfrowe mierniki są niezwykle precyzyjne, komfortowe oraz proste w użyciu, a dodatkowo mogą dokonać pomiarów wewnętrznych w ciężko dostępnych miejscach. Minusem jest cena, która znacznie przewyższa analogowe odpowiedniki. Warto jednak rozważyć tę opcję, ponieważ nowoczesne rozwiązania to duża wygoda, jak i więcej możliwości podczas pracy.

Jakie popularne narzędzia pomiarowe znajdziemy w sklepach?

Przymiar

Przymiar jest rodzajem profesjonalnej linijki, która zazwyczaj ma długość od 50 do 100 centymetrów. Wykonany ze sztywnego aluminium idealnie nadaje się do wyznaczania linii oraz prowadzenia noża, dzięki czemu w prosty sposób możemy uzyskać precyzyjne cięcie.

Miarka i przymiarka

Miarki to niezwykle popularne narzędzia pomiarowe wykorzystywane na co dzień nie tylko w profesjonalnych zakładach, ale również w naszych domach. Dzięki nim mamy możliwość zmierzenia długości, odwodu oraz wysokości różnych przedmiotów, które akurat potrzebujemy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje miarek:

  • Miarka automatyczna (zwijana) - to najczęściej używany rodzaj miarki ze względu na to, że jest ona poręczna i kompaktowa. Mieszcząca się w kieszeni miarka automatyczna, którą szybko można rozwinąć i zwinąć jednym ruchem do kompaktowej plastikowej obudowy mieszczącej się w ręce. Miarki automatyczne wykonane są z cienkiej elastycznej blachy i posiadają długość od 3 nawet do 20 metrów.
  • Miarka składana - klasyczny rodzaj miarki, wykonane z kilku cienkich kawałków drewna przypominających linijki, które są złączone ze sobą na końcach, więc bez problemu można nimi mierzyć także powierzchnie zgięte.

Suwmiarka

Suwmiarka jest narzędziem, które wykorzystywane jest do mierzenia wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych oraz głębokości. Suwmiarki to niezwykle precyzyjne narzędzia, które pokazują wynik z dokładnością do setnych milimetra. Służą do wykonywania pomiarów z dbałością o najmniejsze detale i znajdują zastosowanie m.in. w tokarstwie. Konstrukcja złożona z prowadnicy i suwaka oraz elementów dodatkowych tj. wysuwanego głębokościomierza oraz szczęk.

Taśma miernicza

Taśma miernicza to rodzaj miarki, która jest znacznie dłuższa (10-50 metrów) niż jej klasyczny odpowiednik. Wykonana jest z włókna szklanego lub cienkiego metalu pokrytego nylonem. Ze względu na długość, sposób mierzenia oraz elastyczność taśma nie jest zbyt precyzyjnym narzędziem do mierzenia.

Poziomica

Niezbędna na każdej budowie oraz przy remoncie poziomica jest urządzeniem do wyznaczania poziomu płaszczyzn. Poziomice wykonane są najczęściej z aluminium, a ich cechą charakterystyczną są niewielkie zbiorniczki z cieczą (libellą), w której bąbelek powietrza wskazuje, czy powierzchnia jest płaska, czy zakrzywiona. Jeśli bąbelek jest na środku, oznacza to, że powierzchnia płaska jest prosta.

Kątownik i kątomierz

Kątowniki to urządzenia służące do pomiaru oraz wyznaczania kątów podczas prac budowlanych. Najprostsze z narzędzi wskazują kąt 90 stopni, bardziej zaawansowane są w stanie wyznaczyć też inne miary kątów jak np. 45 stopni. Narzędzie składa się z pary ruchomych ramion lub ramienia i tarczy do pomiaru kątów, na których są odwzorowane konkretne stopnie. Dzięki nim możemy dokładnie dopasować je do własnych potrzeb oraz preferencji remontowo-budowlanych.

Dalmierz

Dalmierz to urządzenie niezbędne do wyznaczenia odległości pomiędzy oddalonymi od siebie obiektami, wysokości danego pomieszczenia, a także są w stanie obliczyć ich metraż oraz kubaturę. Jest to narzędzie elektryczne działające za pomocą lasera lub fal ultradźwiękowych. Dalmierze najczęściej są stosowane podczas prac budowlanych oraz w przemyśle, jako niezbędne narzędzie do wykonania cięższych pomiarów na dużej powierzchni.

Obecnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju narzędzia pomiarowe. Z pewnością sprawdzą się one zarówno u profesjonalistów jak i amatorów, którzy na co dzień nie korzystają z urządzeń do mierzenia.