W jaki sposób pozbyć się trawy po koszeniu? Pomysły na wykorzystanie skoszonej trawy

Koszenie trawy jest niezbędnym elementem utrzymania ładu i porządku w ogrodzie. Jednak po skończonym koszeniu pozostaje nam problem z pozbyciem się trawy pozostawionej na powierzchni. Na szczęście istnieje kilka sposobów na wykorzystanie trawy po koszeniu, które mogą pomóc utrzymać Twój ogród w czystości, a także pozwoli efektywnie wykorzystać skoszoną trawę.

Skoszona trawa - zero waste w ogrodzie

Przy koszeniu dużych powierzchni lub koszeniu traw wysokich często stosuje się kosiarki bez pojemnika. Można wykorzystać wyschniętą trawę, czyli siano, jako pokarm lub miękkie legowisko dla zwierząt. Do suszenia lepiej nadaje się trawa wysoka, jest ona mniej zanieczyszczona od tej niskiej i schnie szybciej. Aby wspomóc proces suszenia trawy, po kilku dniach trzeba ją przerzucić na drugą stronę. Musi temu towarzyszyć sucha, słoneczna pogoda. Odpowiednio wysuszone siano, dobrze jest przechowywać w przewiewnym i suchym miejscu.

Siano można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęstszym z nich jest ściółkowanie trawą. Ścięta źdźbła trawy zatrzymuję wodę w glebie, co ogranicza parowanie wody chroniąc rośliny przed przesuszeniem. Siano nadaje się zarówno do ściółkowania rabat, jak i roślin sadowniczych. Ponadto, ścięta trawa zawiera dużo azotu i innych składników mineralnych. Siano po pewnym czasie ulegnie rozkładowi zamieniając się w próchnicę, czyli najcenniejszy nawóz naturalny. Skoszonej trawy można użyć także do zabezpieczenia gleby przed erozją, zwłaszcza na terenach pochyłych, gdzie grawitacja powoduje powstawanie żłobów erozyjnych.

Wykorzystaj ściętą trawę jako naturalny nawóz

Ścięta trawa to znakomity nawóz organiczny. Odpowiednio przygotowaną można używać do nawożenia trawnika, znajdzie zastosowanie w uprawie roślin ozdobnych oraz uprawie warzyw. Sprawdź, jak przygotować trawę, aby tworzyć z niego wartościowy nawóz.

Jednym ze sposobów jest mulczowanie trawnika, to znaczy koszenie i równomierne rozprowadzenie pokosu. Mulczer jest maszyną, która rozdrabnia trawę na małe kawałki, które szybko gniją i stają się naturalnym nawozem. Tak zwany mulcz poprawia żyzność gleby, a co za tym idzie, kondycję trawnika. Mulczowanie dobrze jest stosować, gdy trawa jest w miarę krótka (do 4 cm). Mulczowanie zbyt wysokiej trawy uniemożliwia jej dokładne rozdrobnienie, przez co zamiast odżywczego pyłu, na trawie będzie można dostrzec ścięte źdźbła.

Skoszona trawa jest doskonałym składnikiem kompostu. Dodanie trawy do kompostu pomaga przyspieszyć proces rozkładu i uzyskać bogaty i odżywczy nawóz. Trawa zawiera dużo związków azotowych, dlatego najlepiej jest zmieszać ją z suchymi liśćmi w proporcjach 50% trawy oraz 50% liści i martwych fragmentów roślin. Warto wiedzieć, że świeżo ścięta trawa zawiera nawet 2,5% azotu, podczas gdy granulowany obornik zawiera go 2%. Z upływem czasu zawartość azotu spada. To właśnie azot pomaga w rozkładzie resztek organicznych.

Inne pomysły ze skoszoną trawą

Skoszona trawa doskonale nadaje jako przysmak dla zwierząt gospodarskich. Musi to być jednak trawa wysoka, najlepiej skoszona za pomocą kosiarki elektrycznej lub kosy

Koszenie trawy kosiarką spalinową niestety nie jest obojętne dla jej właściwości, gdyż istnieje ryzyko zanieczyszczenia jej spalinami.

Jeżeli nie masz zwierząt gospodarskich, lub królika domowego, który z pewnością ucieszyłby się z mięciutkiego sianka w swojej klatce, to możesz wykorzystać skoszoną trawę jako ekologiczne wypełnienie mebli ogrodowych. Można wykonać wielką poduchę typu sako lub tak jak dawno temu - siennik. Skoszoną trawę można użyć do robienia leżaków, hamaków czy krzeseł DIY, co pozwala na dodanie komfortu i naturalnego stylu.

Skoszona trawa może być użyta jako wypełniacz do donic z roślinami, co pozwala na oszczędność ziemi i zwiększenie przepuszczalności powietrza. Będzie ona stanowiła naturalną warstwę drenażową bogatą w składniki odżywcze. Warto jednak na spód donicy dać klika kamieni, pokruszone kawałki starej ceramicznej donicy lub odrobinę keramzytu.

Skoszona trawa może być użyta jako naturalna ozdoba do aranżacji ogrodów lub na przydomowych skalniakach lub w altanach. Będzie to świetny dodatek do aranżacji przestrzeni w stylu rustykalnym.

Skoszonej trawy można również użyć do produkcji brykietów opałowych, które są ekologicznym i tanim rozwiązaniem do ogrzewania domów.

Niezwykle dobrą wiadomością jest to, że skoszoną trawę zaczęto wykorzystywać do produkcji papieru. Jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż nie tylko ogranicza wycinkę drzew, ale także zużywa mniejsze ilości wody niż w przypadku papieru z celulozy drzewnej. Wysuszoną trawę będzie można wykorzystać do produkcji opakowań, tacek, talerzyków i wielu innych produktów.

Jak widać, wiele rzeczy można zrobić ze skoszoną trawą. Jest ona bardzo uniwersalnym składnikiem, który ma wiele przydatnych zastosowań. Stosując ją zachowujesz równowagę ekologiczną w przydomowej przestrzeni.