WIERTARKA UDAROWA - JAKĄ WYBRAĆ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wiertarka udarowa stanowi urządzenie, które oprócz wykonywania ruchu obrotowego wykonuje również ruch posuwisto-zwrotny. To właśnie ten rodzaj ruchu sprawia, iż materiał, w którym wiercimy, ulega osłabieniu, dzięki czemu wiertło łatwiej może wejść się w głąb.

Jest to uniwersalny sprzęt, który powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej złotej rączki w domowym warsztacie czy na budowie- do wszelkich prac budowlanych. W artykule poniżej dowiesz się jaką wybrać, aby to był Twój świetny wybór sprzętu!

Typy wiertarek udarowych - Jaka wiertarka udarowa będzie idealna?

Wiertarka udarowa to potoczna nazwa, która odnosi się do kilku urządzeń mających funkcję tzw. udaru. Do porównania wybraliśmy:

  • wiertarko-wkrętarkę z funkcją udaru – urządzenie tego typu oprócz funkcji wiertarko-wkrętarki ma funkcję udaru. Możliwe jest wykonywanie otworów bez udaru w takich materiałach jak drewno, metal czy plastik oraz wiercenie z udarem w betonie lub cegle. Dostępna jest szeroka gama tych urządzeń. Sprzęt tego typu najczęściej nie ma dużej mocy w porównaniu z młotowiertarkami lub dużymi wiertarkami udarowymi, a funkcja udaru wykorzystywana może być podczas wiercenia stosunkowo niedużych, średnich otworów;
  • wiertarki uniwersalne z funkcją udaru – to najczęściej spotykane elektronarzędzia wykorzystujące funkcję udaru. Świetnie nadają się do domowych prac i są dostępne w cenach na każdą kieszeń;
  • wiertarki udarowe – urządzenia te poradzą sobie z wierceniem w większości materiałów budowlanych (takich jak beton, cegła, pustak itp.). Wiertarka tego typu może być wykorzystywana zarówno w domowych warunkach, jak i w przypadku profesjonalnych prac;
    młotowiertarkę – stanowi pewnego rodzaju połączenie wiertarki udarowej oraz młota pneumatycznego. Sprawdzi się w bardziej wymagających pracach.

Uchwyty wiertarskie w wiertarkach udarowych

Uchwyt narzędziowy stanowi bardzo ważny element każdej wiertarki. Sprawdź, jakie popularne rozwiązania można spotkać oraz czym się cechują poszczególne modele. Dla porównania mamy kilka rozwiązań:

  • Klasyczny cylindryczny – to jeden z najpopularniejszych uchwytów, znany od wielu lat. Obecnie wykorzystywany głównie w wiertarkach ze średniej półki cenowej. Wiertła do klasycznego cylindrycznego uchwytu są tańsze niż do pozostałych typów. W porównaniu do pozostałych uchwytów montaż wiertła jest bardziej czasochłonny, a jego osadzenie nie tak pewne, jak w przypadku uchwytów SDS lub SDS plus. W przypadku słabo zaciśniętych szczęk istnieje ryzyko obrotu wiertła wewnątrz uchwytu.
  • SDS – obecnie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w wiertarkach. Wiertło osadza się w pewny sposób, a jego mocowanie uniemożliwia okręcanie się, co często ma miejsce w przypadku klasycznego uchwytu.
  • SDS plus – wariant ten został specjalnie zaprojektowany dla większych elektronarzędzi. Jest stosowany głównie w wyższej klasie urządzeń. Szczególną popularność zyskał wśród producentów młotowiertarek.

Zasilanie wiertarek udarowych - sieciowa czy o dużej pojemności baterii?

Wiertarki udarowe, podobnie jak większość elektronarzędzi, może występować w wersji z zasilaniem sieciowym lub akumulatorowym. Która będzie najlepszym rozwiązaniem? Sprawdź, który wariant będzie lepszy dla Ciebie.

Zalety wiertarek udarowych sieciowych:

  • niższa cena przy podobnych parametrach mocy w porównaniu z wiertarką akumulatorową;
  • najczęściej ma dużą moc, co pozwala na zastosowanie jej w najcięższych pracach;
  • ciągła praca urządzenia uzależniona jedynie od dostępu do energii elektrycznej;
  • urządzenie jest gotowe do pracy od zaraz, nie wymaga ładowania akumulatora;
  • występują w wersji amatorskiej oraz profesjonalnej.

Wady wiertarek udarowych sieciowych:

  • możliwość pracy tylko na niewielkim obszarze zasilania (problem można częściowo wyeliminować poprzez zastosowanie przedłużacza);
  • mają często zbyt krótki kabel zasilający;
  • używanie ich w trudno dostępnych miejscach może pogorszyć wygodę użytkowania z powodu przewodu zasilającego oraz dużych rozmiarów elektronarzędzia;
  • ze względu na kabel sieciowy są znacznie mniej poręczne niż modele akumulatorowe.

Zalety wiertarek udarowych akumulatorowych:

  • uniezależnienie od energii elektrycznej, umożliwia pracę w niemal każdym miejscu;
  • duża mobilność urządzenia, przez co praca jest bardziej komfortowa;
  • brak plączącego się kabla, co zmniejsza ryzyko urazów i uszkodzeń.

Wady wiertarek udarowych akumulatorowych:

  • konieczność ładowania akumulatorów-ilość akumulatorów jest tu kluczowa;
  • wyższa cena w porównaniu do modeli sieciowych o podobnej mocy;
  • wiertarki akumulatorowe z udarem mają najczęściej mniejszą moc;
  • w trudnych warunkach pracy (z ciężkimi materiałami) może dojść do szybkiego rozładowania akumulatora.

Jaką wiertarkę wybrać – udarową czy bezudarową?

Wybór wiertarki powinien być uzależniony od jej przeznaczenia do np. wyboru rodzaju materiału. Osobom, które planują używać wiertarki tylko w domowych, niewymagających pracach, w zupełności wystarczy wiertarka z funkcją udaru o mocy powyżej 500 W, najczęściej z cylindrycznym uchwytem.

W przypadku bardziej zaawansowanych domowych zastosowań świetnie sprawdzi się wiertarka udarowa o mocy minimum 2-3 J i uchwycie SDS. Do półprofesjonalnych zastosowań zaleca się używania wiertarek z uchwytem SDS lub SDS plus o mocy nie mniejszej niż 5 J. Z myślą o w pełni profesjonalnych zastosowaniach warto wybrać wiertarki udarowe o mocy do około 10 J, które najczęściej wyposażone są w uchwyt SDS plus. Taka wiertarka cechuje się wydajnym silnikiem.

Zwykła wiertarka akumulatorowa z udarem jest rozwiązaniem dla osób chcących używać funkcji udaru sporadycznie. Duży opór materiału może skutkować znacznym osłabieniem urządzenia oraz szybkim rozładowaniem urządzenia.

Niezależnie na którą wiertarkę się zdecydujesz należy pamiętać o jej zabezpieczeniu, zazwyczaj znajdziemy solidną walizkę w zestawie. Tak zadbany sprzęt będzie nam służył na długie lata! Zadbaj także o bezpieczeństwo pracy przy wierceniu!