Nie wszystkie wiertarko-wkrętarki nadają się do wiercenia twardych materiałów. Wszystko zależy od modelu – niektóre produkty lepiej sobie radzą z wkręcaniem śrub i wkrętów, a inne z wierceniem w twardych nawierzchniach. Poszczególne narzędzia różnią się od siebie kilkoma detalami. Jak więc dokonać najlepszego wyboru?
Wiertarka i wiertarko wkrętarka – co warto o nich wiedzieć?
W codziennym życiu często spotykamy się z sytuacjami, w których musimy samodzielnie dokonać naprawy w domu. W końcu kto z nas w przeszłości nie musiał wieszać obrazów, skręcać mebli lub też instalować półek? Zawsze rzecz jasna możemy uciec od tego zadania, wzywając fachowca, jednak dzięki samodzielnemu wykonaniu tego typu czynności z pewnością zaoszczędzimy sporo gotówki. Ponadto, satysfakcja z samodzielnej pracy będzie nieporównywalnie większa. W sklepie dostępnych jest wiele narzędzi w bardzo przystępnych cenach – z pewnością pomogą ci na początku przygody z majsterkowaniem.
Wiertarka jest bardzo przydatnym urządzeniem, najczęściej używanym do wiercenia i tworzenia otworów za pomocą wiertła. Tego typu sprzęt idealnie sprawdzi się np. przy wieszaniu obrazów, luster lub innych tego typu rzeczy. Na rynku dostępne są cztery rodzaje wiertarek, a wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od tego, jak często będziesz używać tego narzędzia:
- wiertarka ręczna – to urządzenie oparte na systemie mechanicznym (nieco już przestarzałym); najczęściej jest używana w zakładach stolarskich. Wiertarki te działają zazwyczaj w sposób manualny, przy użyciu korby;
- wiertarka udarowa – różni się od wiertarki ręcznej mechanizmem udarowym, który gwarantuje znacznie większą siłę urządzenia. Tego typu sprzęt idealnie się sprawdzi np. do kucia betonu;
- wiertarka kątowa – to wiertarka, która działa pod odpowiednim kątem; najczęściej jest używana do wiercenia w miejscach o bardzo trudnej dostępności;
- wiertarka magnetyczna – to urządzenie, które w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności; najczęściej używane jest do wiercenia otworów o bardzo dużych średnicach.
Na rynku dostępne są także wiertarki wielowrzecionowe, stołowe oraz wiertarki stołowe, jednak w swoim warsztacie majsterkowicz nie musi mieć każdego typu. Odpowiednią wiertarkę należy wybrać w zależności od swoich potrzeb i zastosowania narzędzia. Na początku przygody z majsterkowaniem najlepiej wyposażyć się w wiertarkę uniwersalną, która świetnie sprawdzi się podczas wszystkich podstawowych napraw i potrzeb w domu. W przypadku dużych remontów lepiej jednak postawić na młotowiertarkę, która została przeznaczona do bardziej zaawansowanych prac ze względu na większą moc i swoją wyjątkową trwałość.
Sporo osób woli jednak urządzenia wielofunkcyjne, a takimi bez wątpienia są wiertarko-wkrętarki. To urządzenia hybrydowe, które mogą pomóc zarówno przy wkręcaniu śrub, jak i przy wierceniu. Sprzęt ten zazwyczaj działa za pomocą akumulatora. Warto jednak pamiętać, że chociaż tym narzędziem spokojnie można wiercić, to najlepiej robić to na prostych powierzchniach, takich jak tworzywa sztuczne czy drewno. W przypadku próby wiercenia w nieco twardszych materiałach może dojść do uszkodzenia sprzętu, a tego każdy chciałby uniknąć.
Przy wyborze odpowiedniej wiertarko-wkrętarki należy również zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Jeżeli wybierzemy sprzęt o zbyt niskiej pojemności, będzie to wiązało się z koniecznością częstego ładowania sprzętu.
Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka – jakiego wyboru dokonać?
Wybór odpowiedniego sprzętu pośród tak wielu dostępnych możliwości nigdy nie jest sprawą łatwą. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Wybór wiertarko-wkrętarki jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz trzymać w swojej skrzynce z narzędziami zarówno wiertarki, jak i wkrętarki. To bardzo kompaktowe urządzenie, które świetnie sprawdzi się nie tylko podczas wiercenia, lecz także wkręcenia i wykręcania. Każdy z wyżej wymienionych sprzętów ma jednak swoje wady i zalety. Ostateczna decyzja należy do ciebie. Jeżeli weźmiesz pod uwagę specyfikację obu sprzętów, bez problemu powinieneś dokonać właściwego wyboru wiertarki lub wiertarko-wkrętarki.