WIERTARKA UDAROWA CZY BEZUDAROWA – JAKĄ WYBRAĆ?

Wiertarki służą głównie do wiercenia i pogłębiania otworów za pomocą wiertła. Na rynku jest dostępne kilka rodzajów tego sprzętu, więc wybór odpowiedniej wiertarki nie jest łatwym zadaniem. Na początek warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów, które mogą znacząco ułatwić wybór idealnego narzędzia.

Wiertarka udarowa i bezudarowa – co warto o nich wiedzieć?

Przed zakupem odpowiedniej wiertarki do swojego domowego warsztatu musisz zastanowić się, z jakimi materiałami przyjdzie ci pracować najczęściej. Najlepszym wyborem do pracy z metalem, drewnem oraz tworzywami sztucznymi będzie wiertarka bezudarowa. To świetny wybór nie tylko ze względu na jej uniwersalne zastosowanie, lecz także niewielką wagę oraz prostą obsługę. Wiertarki bezudarowe są niezwykle uniwersalne i najczęściej poleca się je do wiercenia zarówno w materiałach miękkich, jak i twardych. Spokojnie mogą z niej korzystać nawet amatorzy, którzy w przeszłości nie mieli zbyt wiele do czynienia z majsterkowaniem. Wiertarka bezudarowa ma bowiem szereg przydatnych rozwiązań, takich jak m.in. regulacja prędkości, blokada włącznika lub zmiana kierunku obrotów. Wiele osób decyduje się na jej zakup również ze względu na niewielką wagę – wiertarka bezudarowa waży tylko 1,5–2 kg. Z tego powodu sprzęt często jest polecany przedstawicielkom płci pięknej, które także lubią majsterkować, a zazwyczaj nie mają w rękach tyle siły co mężczyźni. 

Wiertarki bezudarowe bardzo często są wybierane przez profesjonalnych majsterkowiczów, którzy na co dzień zajmują się obrabianiem materiałów z tworzywa sztucznego lub też metalu. Narzędzia te najczęściej są zasilane napędem elektrycznym, dlatego stosunkowo łatwo się nimi operuje, nawet podczas prac, które wymagają od majsterkowicza szczególnej precyzji. 

Jeżeli w swoim domu często musisz mierzyć się z wierceniem w bardzo twardych materiałach, wówczas lepiej zdecyduj się na wiertarkę udarową. Narzędzie to ma moc od 600 do ponad 1000 W, dzięki czemu poradzi sobie z każdym, nawet najtwardszym rodzajem materiału. Obudowa wiertarki udarowej wykonana jest zazwyczaj ze stopów magnezu, dzięki czemu sprzęt ten jest niezwykle wytrzymały. Wybór odpowiedniej wiertarki udarowej może się jednak okazać znacznie trudniejszy, niż się wydaje. Na rynku dostępne są bowiem aż cztery rodzaje tego typu narzędzi:

  • wiertarko-wkrętarka mająca funkcję udaru – takie urządzenie pozwala na wiercenie w drewnie wiertłami o średnicy do 6 mm. To stosunkowo mało uniwersalny sprzęt, jednak decyduje się na niego sporo osób, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego z majsterkowaniem;
  • wiertarka uniwersalna z funkcją udaru – tego typu sprzęt obsługuje wiertła o średnicy do 13–20 mm;
  • wiertarka udarowa standardowa – ma o wiele większą moc od wcześniej wspomnianych typów wiertarek i bez problemu radzi sobie nawet z najtwardszymi materiałami;
  • młotowiertarka – różni się od wyżej wspomnianych produktów możliwością podkuwania.

Zarówno wiertarki bezudarowe, jak i modele udarowe bardzo często są sprzedawane w kompletach, do których możesz dokupić dodatkowe wyposażenie. Pozwoli ci ono na wykonywanie kilku dodatkowych czynności. Mowa tutaj m.in. o szlifowaniu drewna, czyszczeniu metalu, a także ostrzeniu wierteł do metalu. Dodatkowy sprzęt jest zawsze dopasowywany do parametrów wiertarki, więc zaopatrując się w dodatkowe akcesoria, możesz cieszyć się jeszcze bardziej funkcjonalnym urządzeniem.

Wiertarki udarowe i bezudarowe: podsumowanie

Wybór odpowiedniej wiertarki do przydomowego warsztatu nie jest łatwym zadaniem. Wszystko tak naprawdę zależy od zastosowania narzędzi. Jeżeli zazwyczaj będziesz wykonywał pracę na miękkich materiałach, takich jak drewno, spokojnie wystarczy ci wiertarka bezudarowa. Jeśli jednak masz do wykonania prace z twardszymi materiałami, takimi jak chociażby beton, lepiej będzie postawić na wiertarkę udarową – wersja bezudarowa w tym przypadku może nie być wystarczająca. Na rynku dostępnych jest wiele modeli narzędzi o różnej mocy, dlatego też z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiednią wiertarkę, która przyda ci się podczas różnych prac remontowych w domu. Pamiętaj, aby wybierać wysokiej jakości produkty, które posłużą ci przez dłuższy czas. Na tego typu narzędziach nie warto bowiem oszczędzać, zwłaszcza jeśli zamierzasz często z nich korzystać.