Problem podlewania kwiatów w domu lub ogrodzie pojawia się podczas urlopu lub innej naszej dłuższej nieobecności. Zarówno rośliny doniczkowe, jak i uprawiane w ogródku wymagają regularnego nawadniania dostosowanego do danego gatunku, zwłaszcza w czasie letniej suszy. Dobrym rozwiązaniem jest system automatycznego podlewania kwiatów.
W skład automatycznego nawadniania roślin wchodzą różne elementy zależnie od rodzaju systemu. Najprostszym, a przy tym najtańszym rozwiązaniem jest automatyczne podlewanie kwiatów doniczkowych. Jednak nawet podstawowe zestawy do nawadniania grządek czy rabat zawierające węże kroplujące nie muszą kosztować fortuny.
Lista potrzebnych produktów:
- wąż ogrodowy, np. kroplujący
- złączki, szybkozłączki
- dozowniki, np. kule nawadniające
- hydrożel
- doniczki samonawadniające.
Automatyczne podlewanie kwiatów w czasie naszej nieobecności
Wyjeżdżając na dłuższy urlop lub do rodziny, często zastanawiamy się, jak zadbać o kwiaty pozostawione w domu lub ogrodzie. Poszczególne odmiany roślin różnią się między sobą wymaganiami, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektórym bylinom czy krzewom w ogrodzie wystarczy jedynie letni deszcz, podczas gdy inne wymagają regularnego podlewania. Większy problem pojawia się w trakcie długotrwałej suszy, kiedy ogrodowe nasadzenia potrzebują większego wsparcia. Dobrym rozwiązaniem będzie nawet najprostszy zestaw do automatycznego nawadniania ogrodu.
Automatyczne podlewanie kwiatów doskonale sprawdzi się również w przypadku roślin doniczkowych uprawianych w domu. Zwłaszcza że na parapetach bywają uprawiane odmiany wymagające częstego i obfitego nawadniania, zwłaszcza latem, kiedy powietrze jest gorące i bywa suche. Produkty do automatycznego nawadniania roślin doniczkowych będą znacznie lepszym pomysłem niż nalanie do doniczek zbyt dużej ilości wody (wówczas doszłoby do „przelania” kwiatów, co prawdopodobnie doprowadziłoby do ich zgnicia).
System automatycznego podlewania kwiatów ogrodowych
Systemy automatycznego nawadniania ogrodu stanowią doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o podlewanie roślin zewnętrznych w trakcie suszy lub naszej nieobecności. Cały proces przebiega regularnie i w sposób kontrolowany, a dzięki specjalnym sterownikom jesteśmy w stanie precyzyjnie dostosować ilość oraz częstotliwość wody do potrzeb danego gatunku roślin. Dokładne dozowanie cieczy pomaga również ją oszczędzać. Tego rodzaju systemy najlepiej jest rozprowadzać po dopiero planowanym i organizowanym terenie, jednak najprostsze zestawy do nawadniania kropelkowego można zainstalować nawet w już założonym ogrodzie. Zestawy do automatycznego podlewania kwiatów ogrodowych składające się zazwyczaj z węży kroplujących, różnego rodzaju złączek i zraszaczy możemy rozprowadzić nawet samodzielnie wśród rabat czy grządek.
Automatyczne podlewanie kwiatów w domu
Niektórzy w razie swojej nieobecności w domu mogą poprosić sąsiada lub rodzinę o pomoc w dbaniu o rośliny pozostawione w mieszkaniu. Jednak nie zawsze i nie wszyscy mamy taką możliwość. W regularnym nawadnianiu kwiatów w domu pomogą produkty do automatycznego podlewania. Najprostsze rozwiązania kosztują już od kilku lub kilkunastu złotych. Do tanich i skutecznych elementów automatycznego podlewania roślin w domu należą specjalne kule lub dozowniki, z których woda powoli sączy się sama do gleby. Różnego rodzaju modele dozowników to produkty nie tylko praktyczne, lecz także dekoracyjne. Równie sprytnym sposobem na optymalne nawodnienie roślin jest wymieszanie podłoża do kwiatów z hydrożelem. Specjalny nawóz magazynuje i stopniowo oddaje wodę do gleby, dzięki czemu tradycyjne podlewanie można ograniczyć do minimum. Dobrym wyborem, jeśli często podróżujemy i zostawiamy kwiaty w domu bez opieki, są też doniczki samonawadniające. Dzięki ich wyjątkowej konstrukcji woda jest automatycznie dozowana w takich ilościach, które odpowiadają danej roślinie.