Awokado z pestki - sadzenie i pielęgnacja

Każdy miłośnik awokado może w prosty sposób je posadzić w domowych warunkach. Jeżeli i Ty zaliczasz się do fanów tego owocu, dowiedz się, jak zasadzić awokado z pestki, a także w jaki sposób należy je pielęgnować.

Po spożyciu owocu nie musisz wrzucać pestki awokado do kubła na śmieci. Wystarczy słoik, donica, podłoże do roślin, a także trochę cierpliwości, żeby doczekać się własnego, pięknego drzewka awokado i smacznych owoców. A więc jak wyhodować swoje własne awokado z pestki w warunkach domowych?

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

Jak zasadzić awokado? Skąd wziąć i jak ukorzenić pestkę? 

Do sadzenia awokado wybierz owoc, który znajdziesz w dowolnym sklepie spożywczym lub markecie. Zwróć jednak uwagę, czy jest świeży. Musi mieć zieloną skórkę pozbawioną brązowych plam. Po dotknięciu, owoc awokado powinien być lekko miękki – oznacza to, że dojrzał i nadaje się do spożycia.

Wybrane awokado przetnij na pół, uważaj, aby nie uszkodzić pestki. Następnie delikatnie przekręć połówki w przeciwnych kierunkach i je oderwij. Pestka awokado w całości zostanie na jednej z części. Podważ ją nożem, żeby oddzielić od miąższu i oczyść z resztek. Sam owoc możesz oczywiście zjeść. Myjąc pestkę awokado, spróbuj ściągnąć z niej brązową skórkę.

Aby ukorzenić pestkę awokado, przed sadzeniem wbij ukośnie w jej środkową część 3 wykałaczki. Następnie włóż ją do słoika z wodą – ciecz powinna sięgać mniej więcej do ⅓ wysokości pestki. Właśnie w tym celu wbija się wykałaczki. Pestka ma się opierać się o ścianki słoika wypełnionego wodą i uniemożliwiać pełne zanurzenie się. Pestka musi być ustawiona spiczastą częścią do góry.

Słoik ustaw w nasłonecznionym miejscu i czekaj aż pestka zacznie pękać, a także na pierwsze kiełki i korzonki, które powinny pojawić się po 4 tygodniach (czasem nawet po około 6–8 tygodniach). W tym czasie obserwuj poziom wody, uzupełniaj ją i wymieniaj co kilka dni.

Jak wyhodować awokado z pestki?

Sadzenie awokado do donicy z ziemią możesz przeprowadzić, kiedy wypuści dużo korzonków, czyli wtedy, kiedy na jej szczycie pojawi się pęd, a łodyga osiągnie około 15 cm wysokości. W donicy najpierw ułóż warstwę drenażu ze żwiru, keramzytu lub innego kruszywa. Następnie wypełnij ją ziemią kompostową – najlepiej wymieszać ją z kilkoma łyżkami nawozu.

Przy pracy z ziemią i nawozem koniecznie pamiętaj, aby zadbać o ochronę dłoni, dlatego załóż rękawice ogrodowe. Drzewko z pestki awokado powinno być sadzone płytko, na głębokości około 1 cm. Roślinę sadzimy w doniczce zbliżonej wielkością do pojemnika, w którym kiełkowały korzenie, a następnie przykrywamy ziemią w taki sposób, aby jej wierzch lekko wystawał. Na koniec polewamy obficie sadzonkę.

Należy regularnie nawozić roślinę naturalnym nawozem i pilnować, aby ziemia była wilgotna, ale nie przemoczona. Awokado lubi miejsca nasłonecznione, ale powinno być chronione przed zbyt mocnym promieniowaniem UV. Po kilku miesiącach należy przesadzić roślinę do większej doniczki. Awokado to wiecznie zielone drzewko, które wymaga regularnej pielęgnacji, ale wyhodowanie własnego, zdrowego owocu z pestki jest banalnie proste.

Wymagania i pielęgnacja awokado

Niektórym może się wydawać, że awokado ma spore wymagania, jednak jego miłośnicy z pewnością się tym nie zrażą. Pielęgnacja zasadzonego drzewka awokado z pestki wymaga odpowiedniego doboru stanowiska w zależności od pory roku, regularnego podlewania i zraszania w okresie letnim, a także zapewnienia odpowiedniego oświetlenia i temperatury w okresie zimowym.

Awokado jest rośliną, która lubi lekko słoneczne stanowiska, jednak nie toleruje pełnego nasłonecznienia. Późną wiosną i latem możemy trzymać zasadzone drzewko awokado z pestki w ogrodzie lub na balkonie. Optymalnym stanowiskiem dla rośliny jest miejsce w półcieniu.

Awokado lubi także wilgotne podłoże, więc po zasadzeniu rośliny, pamiętaj również o regularnym nawadnianiu. Ziemia w doniczce powinna zawsze być lekko wilgotna.

Zimowa pielęgnacja może być dość trudna, jeśli nie masz szklarni lub ogrodu zimowego. Zimą, kiedy temperatura powietrza spada, zasadzone drzewko awokado z pestki najlepiej przenieść do pomieszczenia, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie około 18-20 stopni Celsjusza.

W trakcie zimy należy zmniejszyć częstotliwość podlewania, ponieważ roślina przechodzi okres spoczynku i nie potrzebuje tak dużej ilości wody jak latem.

Pamiętaj, że pielęgnacja drzewka awokado z pestki wymaga cierpliwości i regularnej opieki. Jeśli będziesz trzymał się powyższych wskazówek, możesz cieszyć się pięknym i zdrowym drzewkiem awokado.