Jak sadzić hortensję bukietową, ogrodową?

Hortensje to pięknie kwitnące krzewy, które można spotkać w wiejskich, naturalistycznych i nowoczesnych ogrodach. Sposób ich pielęgnacji różni się zależnie od odmiany, jednak termin i postępowanie w czasie ich sadzenia są podobne. Dowiedz się, jak sadzić hortensje, by każdego roku zdobiły ogród swoim kwitnieniem.

Sposób sadzenia hortensji w ogrodzie ma bezpośredni wpływ na obfitość kwitnienia rośliny, a także jej odporność na choroby. Warto zatem zapewnić jej sprzyjające warunki glebowe i pieczołowicie przygotować miejsce, w którym ją posadzimy.

Lista potrzebnych produktów:

Kiedy sadzić hortensje?

Hortensje w doniczkach sprzedawane są nawet wczesną wiosną. Egzemplarze z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, często już kwitnące, można sadzić właściwie przez cały sezon. Roślinę najlepiej jest umieścić w gruncie zaraz po zakupie, przy czym najkorzystniejszym czasem sadzenia hortensji jest jesień lub wiosna. Niezależnie od pory roku warto sadzić te rośliny w pochmurne, ale nie zimne dni. 

Wybierając optymalny termin, musimy pamiętać, że kwiaty te źle znoszą niskie temperatury. Lepiej więc zwlekać do pierwszych przymrozków ze wsadzeniem hortensji do gruntu. Decydując się na termin jesienny, wybierajmy cieplejsze dni września lub października, a w ostateczności listopada. Roślina po posadzeniu powinna mieć odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się i aklimatyzację przed zimą. Dobrym krokiem będzie zabezpieczenie młodej sadzonki przed mrozem.

Termin wiosenny sadzenia hortensji nie niesie ze sobą ryzyka przemarznięcia rośliny. Sadząc je wiosną, należy jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu, nawet przez cały okres wegetacji.

Sadzenie hortensji – gleba i stanowisko

Powodzenie uprawy hortensji zależy m.in. od właściwego przygotowania podłoża i stanowiska. Krzewy preferują glebę wilgotną, żyzną, przepuszczalną i kwaśną. Dobrym krokiem będzie zmieszanie ziemi ogrodowej z kompostem i kwaśnym torfem lub wybranie gotowej mieszanki podłoża przeznaczonej specjalnie do uprawy roślin kwasolubnych. Optymalny odczyn gleby to 4,5–5,5 pH.

Stanowisko dla hortensji powinno być dokładnie oczyszczone, odchwaszczone, a gleba rozpulchniona i napowietrzona. W tym celu należy przekopać ziemię na głębokość co najmniej szpadla. 

Sprzyjającym wzrostowi hortensji miejscem w ogrodzie jest stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Roślina, która nie lubi zimna i mrozów, powinna być też osłonięta od silnych wiatrów.

Jak sadzić hortensje w ogrodzie?

Przed sadzeniem hortensji do gruntu roślinę w doniczce należy intensywnie nawodnić. Krzew można wraz z pojemnikiem umieścić w misce z wodą nawet na kilka godzin przed wsadzeniem do ziemi.

Najpierw należy przygotować stanowisko, gdzie będzie rósł krzew. Przed przeniesieniem do gruntu należy dokładnie przekopać stanowisko i starannie usunąć wieloletnie chwasty, o głęboko sięgających korzeniach. Dołki dla hortensji wykopujemy w rozstawie odpowiednim dla siły wzrostu rośliny. Odmianom karłowym wystarczy odległość 50 × 50 cm, a silnie rosnącym 100 × 120 cm. Odmiana pnąca z kolei powinna znajdować się co najmniej 30 cm od muru.

Podczas sadzenia hortensji należy wykopać dołki dwukrotnie większe niż jej bryła korzeniowa. Na dnie dołka warto wysypać podłoże dla roślin kwasolubnych lub mieszankę kwaśnego torfu i kompostu, pamiętając przy tym, że hortensja musi być posadzona na tej samej głębokości, na jakiej była w pojemniku. Sadzonkę wyciągamy z doniczki, delikatnie rozbijając bryłę ziemi. Uszkodzone lub zbyt długie korzenie możemy skrócić przy pomocy ostrego sekatora. Przycięcie powinno pobudzić je do intensywniejszego wzrostu.

Po wsadzeniu hortensji do ziemi wokół krzewu warto uformować tzw. nieckę, w której woda będzie się utrzymywała i zasilała przez dłuższy czas roślinę. Sadzonkę intensywnie podlewamy i ściółkujemy. Warstwa igliwia, trocin lub kory sosnowej sprzyja utrzymywaniu się wyższej temperatury i wilgotności gleby. Za sprawą ściółki ogranicza się również rozwój chwastów.