Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Przycinanie drzew owocowych to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych w ogrodzie. Jeśli zostanie wykonany umiejętnie i w odpowiedni sposób, pozytywnie wpłynie na plonowanie roślin.

Dla zdrowego rozwoju drzew i krzewów owocowych istotne jest nie tylko umiejętne cięcie, lecz także dogodny dla danego gatunku rośliny termin przycinania. Dowiedz się, jak przycinać drzewka owocowe oraz kiedy to robić.

Lista potrzebnych produktów:

  • denaturat.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Najczęściej wybieranym przez doświadczonych sadowników, a jednocześnie najlepszym terminem przycinania drzew owocowych jest późna zima lub wczesna wiosna. Krzewy i drzewa owocowe można ciąć również wiosną i latem, nie powinno się jednak tego robić w okresie jesiennym. Drzewa przycięte jesienią będą miały mniejszą odporność na mróz, a przemarznięte rośliny mogą zamierać wiosną.

Przycinanie drzewek owocowych można rozpocząć nawet w styczniu. Do zabiegu w tym terminie należy jednak wybrać gatunki najbardziej odporne na mróz, a te bardziej wrażliwe zostawić na wiosnę. Cięcie drzew na przedwiośniu jest szczególnie zalecane przez sadowników ze względu na spowolnione procesy życiowe roślin – zabieg przycinania nie powoduje dużych zmian. Wraz z nadejściem wiosny przycięte drzewa, chcąc nadrobić straty po cięciu, uruchamiają duże pokłady hormonu wzrostu. Przycinanie przedwiosenne pobudza więc rośliny do odbudowy ubytków i wypuszczania nowych liści i pąków.

Podczas letniego cięcia drzewek owocowych usuwamy pędy zagęszczające i zacieniające koronę. Przycinanie w połowie lata wpłynie na obfitsze plonowanie. Po cięciu owoce powinny być większe, lepiej wybarwione, a drzewo będzie obfitować w pąki kwiatowe. W przypadku jabłoni przycinanie letnie wykonujemy na 4 tygodnie przed zbiorami. Drzewa pestkowe z kolei, takie jak wiśnie, czereśnie i śliwy, należy przycinać po zbiorach. Wykonujemy to w suchy, słoneczny dzień, który sprzyja gojeniu się ran po cięciach.

Jakich narzędzi urzyć do cięcia drzew owocowych?

Do przeprowadzenia prawidłowego cięcia drzew owocowych należy wybrać odpowiednie narzędzia ogrodnicze, które podczas zabiegu nie uszkodzą rośliny. W tym celu warto zaopatrzyć się w piły ogrodnicze i sekatory. Do cięcia mniejszych pędów przydadzą się sekatory ręczne, natomiast w przypadku grubych pędów lub tych znajdujących się wysoko na drzewie stosujemy sekatory oburęczne. W przypadku bardzo grubych gałęzi sekator może nie wystarczyć – wówczas najlepszym wyborem będzie piła ogrodnicza. 

Podczas obcinania drzewek owocowych pamiętajmy o dezynfekcji ostrzy narzędzi ogrodniczych. Z chorego krzewu grzyby i bakterie mogą z łatwością przenieść się na niezdezynfekowanym ostrzu na kolejne rośliny. Do dezynfekcji narzędzi możemy użyć denaturatu.

Jak prawidłowo przycinać drzewka owocowe?

Pierwsze cięcie wielu drzew owocowych należy przeprowadzić od razu po posadzeniu, czyli w większości przypadków na wiosnę. Drzewka z samym przewodnikiem, które nie mają rozgałęzienia, przycinamy na wysokości 70–90 cm. Jeśli mamy roślinę rozgałęzioną, tniemy wszystkie pędy boczne, które znajdują się poniżej 50 cm, a pozostałe skracamy o ⅓ ich długości. Sam przewodnik skracamy na wysokości 30–40 cm, przycinając ukośnie nad pąkiem.

W podobny sposób przycinamy drzewa owocowe zimą i latem. Zaczynamy od wycięcia gałęzi zacieniających koronę drzewa, skracamy również te, które na siebie zachodzą. Można także wyciąć jeden z dwóch krzyżujących się pędów. Cięcie drzewek owocowych należy wykonywać pod kątem 45 stopni. W przypadku gałęzi ucinamy je w miejscu za zgrubieniem nasadowym, z kolei pędy skracamy o około ⅓ ich długości, ucinając za żywym pąkiem.

Przycinanie roślin, mimo że jest zabiegiem koniecznym, pozostawia rany, w których mogą zagnieździć się bakterie i grzyby. Należy więc pamiętać, by cięcie drzew owocowych wykonywać w suchy i słoneczny dzień, który zmniejszy ryzyko infekcji. Po cięciu duże rany można posmarować maścią ogrodniczą i wykonać oprysk, który zabezpieczy naruszone części rośliny.