Tuje to iglaki bardzo często spotykane w polskich ogrodach. Tworzą w nich atrakcyjne, gęste i zimozielone żywopłoty. Należy jednak wiedzieć, że te popularne drzewka dzielą się na kilka odmian i w zależności od rodzaju sadzenie tui przeprowadza się w nieco inny sposób.
Tuje sadzi się przed domem również jako solitery. Najczęściej jednak chce się dzięki nim uzyskać gęste żywopłoty. Jedną z ważniejszych zasad sadzenia tui jest odległość między poszczególnymi sadzonkami, która będzie miała duży wpływ na efekt, jaki uzyskasz w ogrodzie.
Lista potrzebnych produktów:
Odmiany tui spotykane w ogrodach
W przydomowych ogrodach zazwyczaj spotyka się tuje, które tworzą piękne, gęste żywopłoty lub solitery. Poszczególne rośliny należy sadzić w odpowiedniej odległości od siebie, zależnie od odmiany.
- Żywotnik zachodni ‘Brabant’ – idealnie nadaje się na stale zielone, gęste żywopłoty osłonowe. Mocno się zagęszcza i szybko rośnie (nawet 30–40 cm w roku). Żywopłoty z tui ‘Brabant’ osiągają wysokość 2,5–4 m. To odmiana łatwa w uprawie i pielęgnacji, dobrze znosi mrozy i suszę, utrzymuje się nawet na glebach słabych. Jak gęsto sadzić tuje ‘Brabant’ na żywopłot? Rozstaw sadzonek co 60–70 cm pozwoli na ładne rozrastanie się roślin i stworzenie gęstej zielonej ściany.
- Żywotnik zachodni ‘Szmaragd’ – tworzy bardzo atrakcyjne żywopłoty, ale równie atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie jako soliter. Rośnie nieco wolniej od odmiany ‘Brabant’, bo przybywa go mniej więcej 20 cm na rok. Jest łatwy w uprawie, wymaga przycinania dwa razy w roku i właściwego nawożenia. Jak gęsto sadzić tuje ‘Szmaragd’, aby utworzyły piękny żywopłot? Wystarczy rząd sadzonek co 60 cm.
- Żywotnik olbrzymi – wyróżnia go wąski i ostry wierzchołek, a także ciemnozielone, błyszczące łuski. Stosowany jest przy tworzeniu żywopłotów oraz jako soliter w ogrodach i parkach. Rośnie szybko i nadaje się zarówno na żywopłoty formowane, jak i nieformowane, które tworzy się, sadząc rośliny co mniej więcej 50–60 cm.
Kiedy sadzić tuje?
Tuje można sadzić przez cały okres wegetacyjny, jednak idealną porą w przypadku tego rodzaju iglaków jest wiosna, a dokładnie okres od połowy kwietnia do końca maja. Wtedy dni są już na tyle ciepłe, że sadzonkom nie grozi przemarznięcie. Mają też odpowiednio dużo czasu, by się ukorzenić przed zimą. Tę czynność można wykonać nawet latem, jednak wówczas należy pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż rośliny te nie lubią suszy. Możliwe jest także sadzenie tui jesienią. Najpóźniej trzeba to zrobić w październiku, aby sadzonka nie przemarzła i zdążyła się przyjąć przed mrozami.
Jak sadzić tuje?
Przed sadzeniem tui należy wybrać sprzyjające ich wzrostowi stanowisko, a także odpowiednio przygotować glebę. Rośliny te dobrze rosną w miejscach słonecznych lub pół zacienionych i osłoniętych od wiatru. Najodpowiedniejsza dla nich będzie ziemia żyzna i przepuszczalna, która będzie utrzymywała trochę wilgoci. Tuje tolerują też nieco mniej idealne gleby – ważne, żeby nie sadzić ich na bardzo jałowych, suchych, piaszczystych lub ciężkich i gliniastych podłożach.
Bezpośrednio przed umieszczeniem w ziemi sadzonki w donicach wsadź do wody i trzymaj tam przez 10 minut, aż bryła korzeniowa odpowiednio namoknie. W promieniu 50 cm od miejsca, gdzie będziesz je sadzić, usuń trawę i chwasty – tuje nie lubią konkurować o składniki pokarmowe i wodę z innymi roślinami. Dla zabezpieczenia dłoni włóż rękawice ogrodowe, a następnie szpadlem wykop spory dół. Powinien być co najmniej dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej. W dole wymieszaj żyzne podłoże z odkwaszonym torfem lub ziemią do iglaków. Do sadzenia tui nadaje się również przekompostowana ziemia ogrodowa. Umieść sadzonki w dołach w odległości minimum 50 cm od siebie i od ogrodzenia – rośliny te będą potrzebowały przestrzeni, aby właściwie wzrosnąć i stworzyć piękny gęsty żywopłot. Po posadzeniu podlej drzewka obficie wodą i obsyp ziemię wokół nich korą sosnową, która zapobiega odparowywaniu wody i wyrastaniu chwastów.