Przycinanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie winorośli. Cięcie winogron pobudza roślinę do silnego wzrostu i obfitego owocowania. Podpowiadamy, kiedy należy przycinać winogrona, a także w jaki sposób to robić.
Dzięki systematycznemu cięciu winogron jesteś w stanie kontrolować wzrost jej pędów, a tym samym ułatwić sobie dalszą pielęgnację rośliny. Winorośl lubi i dobrze znosi silne cięcie, które wpływa na jej plonowanie, sprawiając, że daje duże, smaczne owoce.
Lista potrzebnych produktów:
Kiedy przycinać winogron?
Winorośl przycina się kilka razy w roku. W czasie spoczynku zimowego cięcie winogron przeprowadza się najczęściej pod koniec lutego lub na początku marca. Zabiegu nie należy wykonywać zbyt wcześnie, kiedy roślinie wciąż zagrażają duże mrozy – pędy winorośli mogą przemarznąć, przez co rany po cięciu nie będą w stanie się zagoić. Jeśli jednak za przycinanie winogron zabierzemy się zbyt późno, roślina wejdzie w okres tzw. płaczu łozy – wówczas cięcie znacznie zahamuje gojenie się ran i osłabi winorośl. Należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, że krzewy nie mogą być cięte już od początku kwietnia do połowy maja. Wtedy wówczas z ran po cięciu wydziela się dużo soku, co może doprowadzić do osłabienia naszych roślin, a nawet uszkodzenia.
Po płaczu łozy, czyli w drugiej połowie maja, wykonuje się cięcie sanitarne. Od czerwca do września przeprowadza się cięcie letnie winogron. Jesienią natomiast, mniej więcej w listopadzie, przycinamy rośliny, które pominęliśmy wiosną. Po cięciu jesiennym należy zabezpieczyć winorośl przed mrozem.
Jak przycinać winogrona?
Winogron lubi radykalne cięcie i tylko takie pobudzi roślinę do wypuszczania nowych pędów i obfitego owocowania. Nie należy zatem obawiać się i przycinać rośliny zbyt słabo. Słabo przycięte krzewy to często powielany błąd w uprawie. Cięcie winorośli wykonuj przy pomocy ostrego i zdezynfekowanego sekatora lub piły ogrodniczej. Istotną kwestią jest technika – łozę przycina się pod lekkim skosem, około 2 cm nad węzłem. Cięcie pod skosem naprzeciw oczka zapobiegnie zalewaniu sokiem pąki rośliny.
Podczas przycinania winogron staraj się, by rana była jak najbardziej gładka i mała. Na koniec należy ją zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
Cięcie formujące winorośli
Cięcie formujące przeprowadza się na młodych krzewach najczęściej pod koniec zimy – usuwa się wtedy pędy zdrewniałe. W okresie wegetacji z kolei można pozbyć się zielonych pędów bocznych. Zabieg ma na celu nadanie winorośli pożądanego kształtu.
W pierwszym roku po posadzeniu pęd główny należy skrócić nad drugim pąkiem od podłoża. Powinny wówczas rozwinąć się dwa pędy – podczas kolejnego przycinania w następnym roku usuń ten słabszy. W czasie cięcia formującego w trzecim roku nadaj roślinie pożądany kształt. Przytnij pęd główny do około 150 cm i pozostaw około 6 pędów bocznych, a następnie przygnij wszystkie do podpory.
Cięcie winogron na owocowanie
Cięcie na owocowanie ma na celu przede wszystkim pobudzenie winogron do obfitego plonowania, jak również uzyskanie dużych i smacznych owoców wysokiej jakości. Przycinanie należy wykonać na przedwiośniu.
W trakcie cięcia na owocowanie usuwa się ponad połowę płodnych pąków (pędów jednorocznych oraz dwuletnich) i dzięki czemu odmładza krzew. Z pozostawionych pąków w trakcie wegetacji powinny wyrosnąć nowe latorośle, które wydadzą owoce. Na winoroślach plennych pozostawia się najczęściej około 6–8 pąków, a na odmianach mniej obficie plonujących więcej, np. 10–12.
Cięcie odmładzające winorośli
Cięcie odmładzające (sanitarne) wykonuje się najczęściej na winoroślach po okresie płaczu łozy, czyli po 15 maja. Zabieg ten ma na celu poprawę kondycji zdrowotnej i wyglądu rośliny. Podstawą jest zatem skrócenie zbyt długich oraz usunięcie wszystkich chorych, uszkodzonych lub zbędnych pędów. Zdrewniałe czopy wypuszczają coraz słabsze pędy, dlatego okresowo warto je poddać odmłodzeniu. Silne łodygi rosnące w pobliżu takiego czopa należy przyciąć do wysokości dwóch oczek. W kolejnym roku wyrosną z nich nowe odrosty, a z czasem powinno wytworzyć się nowe ramię owocujące. W trakcie cięcia odmładzającego wycina się też stare wieloletnie i zdrewniałe części rośliny.