Cięcie aronii - dlaczego warto to robić? Jak i kiedy przycinać krzew?

Cięcie aronii jest niezwykle korzystnym zabiegiem dla tego krzewu. Pozwala mu lepiej owocować i rosnąć. Dzięki dobremu nasłonecznieniu krzew dostaje więcej składników odżywczych i bardziej obficie plonuje. Dlatego warto zadbać o odpowiednie cięcie krzewu aronii.

Jak należy przycinać aronię, by dobrze rosła? Kiedy najlepiej to zrobić? Z jakich narzędzi warto skorzystać?

Lista niezbędnych produktów:

Nożyce do żywopłotu 600W 540mm 04-627
Nożyce do żywopłotu 600W 540mm 04-627
Special Price 170,99 zł Zamiast 189,00 zł

  • maść ogrodnicza.

Dlaczego należy ciąć aronię?

Przycinanie jest niezbędne, by krzew dobrze rósł i miał dużo owoców. Aronia lubi światło, ale bardzo często rośnie dość bujnie i mocno się zagęszcza. Jeżeli nie będziemy jej przycinać, po zaledwie kilku latach wyrośnie nam olbrzymi, zagęszczony krzew, który nie będzie ładnie owocował. Roślina będzie musiała wykarmić więcej pędów, a przez to zawiąże dużo mniej kwiatów i nie będzie miała siły, by dobrze owocować. W tym przypadku nie tylko plon będzie mniejszy. Owoce będą również wolniej dojrzewać oraz będą bardziej podatne na choroby grzybowe (np. szarą pleśń). 

Jak przycinać aronię?

Nie musimy przycinać aronii, gdy tylko pojawi się w naszym ogrodzie. Chyba że roślinka ma kiepski system korzeniowy – wówczas można skrócić pędy do ⅓. Pobudzi ją to do lepszego wzrostu, rozbuduje i wzmocni system korzeniowy, a także poprawi owocowanie. Takie działanie pomoże też przyjąć się krzewom na ziemiach ubogich w składniki pokarmowe.

Po posadzeniu aronii przez pięć lat nie musimy zbytnio jej przycinać. Należy przeprowadzać tylko zabiegi pielęgnacyjne, które będą polegały na usunięciu chorych i uszkodzonych pędów. Można także usunąć pędy, które rosną pod nieodpowiednim kątem i nadmiernie zagęszczają roślinę.

Aronia wytwarza dużą ilość odrostów od korzenia. Mają one tendencję do osłabiania krzewu i jego mocnego zagęszczania. W związku z tym roślina zaczyna cierpieć z powodu niedoboru światła. Dlatego też powinno się wycinać jej odrosty korzeniowe. Później można użyć ich jako materiału do stworzenia nowych sadzonek.

Najlepsze owocowanie aronia osiąga na pędach, które mają od 2 do 6 lat. Powinniśmy wycinać te, które są starsze niż 6 lat, by nie osłabiały rośliny. Musi być zachowana równowaga. Należy zwrócić uwagę na to, by najstarsze pędy, które mają 5–6 lat, stanowiły ⅓ całej rośliny. Podobnie jest w przypadku tych mających 4 lata – powinny stanowić ⅓ całej rośliny. Pozostała ⅓ aronii to najmłodsze pędy.

Jeśli krzew rósł w naszym ogrodzie bez przycinania przez wiele lat, musimy dokonać cięcia odmładzającego aronii. Należy zacząć od usunięcia starych i chorych pędów, a także odrostów od korzenia. Można przyciąć je nawet o połowę, by zmobilizować drzewko do stworzenia nowych, młodych odrostów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by nie wycinać podczas jednego cięcia więcej niż ¼ wszystkich pędów szkieletowych rośliny. Gdy wytniemy ich więcej, zaburzymy równowagę i aronia nie będzie owocować, tylko skoncentruje się na budowie nowych pędów. Drzewko może też zacząć chorować.

Dobrą praktyką ogrodniczą jest używanie zawsze czystych i ostrych narzędzi do cięcia aronii. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia rośliny chorobami grzybowymi, po cięciu warto posmarować grubsze, zdrewniałe pędy maścią ogrodniczą, która zawiera środki grzybobójcze.

Kiedy należy przycinać aronię?

Najlepszy termin do przycinania aronii stanowi wczesna wiosna. W kalendarzu ogrodniczym najczęściej podawanym okresem jest kwiecień. Należy wybrać dzień bez mrozu i deszczu, które mogłyby zaszkodzić roślinie – cięcie w czasie mrozów osłabia krzew, a w deszczu sprzyja zarażeniu chorobami grzybowymi.

Ważne jest, by roślina podczas tej czynności pozostawała w spoczynku. Zabieg cięcia aronii można przeprowadzić, gdy pąki liściowe zaczną być nabrzmiałe. Wtedy łatwiej stwierdzić, które z gałęzi są uschnięte lub chore.

Jesienią także możemy dokonać niewielkiego cięcia aronii. Dotyczy to wyłącznie nowych pędów krzewu, które wyrosły w okresie, gdy roślina była w rozkwicie.

Zraszacz prosty, dwumateriałowy 15G701
Zraszacz prosty, dwumateriałowy 15G701
Special Price 14,07 zł Zamiast 21,00 zł
Zraszacz pistoletowy, regulowany strumień 15G717
Zraszacz pistoletowy, regulowany strumień 15G717
Special Price 12,99 zł Zamiast 20,00 zł
Lanca zraszająca 10 funkcyjna 16" 15G681
Lanca zraszająca 10 funkcyjna 16" 15G681
Special Price 24,96 zł Zamiast 32,00 zł
Zraszacz pistoletowy 6 funkcyjny 15G714
Zraszacz pistoletowy 6 funkcyjny 15G714
Special Price 8,97 zł Zamiast 13,00 zł
Zraszacz pistoletowy 7-funkcyjny 15G707
Zraszacz pistoletowy 7-funkcyjny 15G707
Special Price 34,20 zł Zamiast 45,00 zł