Agrest to jeden z popularniejszych krzewów w polskich ogrodach. Wydaje owoce, które są źródłem wielu cennych witamin. Krzewy agrestowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Regularne przycinanie i prześwietlanie gałęzi pozytywnie wpływa na kondycję rośliny oraz pozwala na uzyskanie dużo większych plonów.
Piękny ogród wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji. Każdy element składowy naszej przestrzeni przydomowej powinien być odpowiednio doglądany, a zwłaszcza przycinany. Nie inaczej jest w przypadku krzewów owocowych, takich jak agrest. To niewymagająca roślina, którą świetnie zaopiekują się nawet początkujący ogrodnicy. Regularne przycinanie agrestu jest niezwykle ważne i wpływa na ogólną kondycję krzewu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy uformować idealny kształt rośliny, a spodziewane plony będą bardziej obfite.
Lista potrzebnych produktów:
Przycinanie młodych sadzonek agrestu
Ogród to nasza wizytówka. Każda zielona przestrzeń wokół domu powinna być odpowiednio zadbana. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się szybkim wzrostem drzew i krzewów, a także obfitymi plonami. Świetną propozycją zarówno dla mniej, jak i bardziej zaawansowanych ogrodników jest agrest. To niewielki krzew owocowy, który jest niewymagającą rośliną.
Krzewy agrestowe będą rosły na niemal każdym podłożu. Uprawa nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji, podstawę powinno jednak stanowić regularne podcinanie krzewu w poszczególnych fazach rozwoju. Zabieg pielęgnacyjny w postaci cięcia gałęzi należy przeprowadzać już wtedy, gdy sadzonka jest młoda. Agrest warto przycinać wiosną, od razu po posadzeniu.
Jak przycinać agrest krzaczasty i pienny?
Wśród kilku rodzajów tej rośliny możemy wyróżnić dwa charakterystyczne typy – krzewy agrestu krzaczastego i piennego. Ten pierwszy jest najczęściej spotykany w naszych ogrodach. Agrest w takiej formie powinniśmy ciąć w pierwszym roku po posadzeniu. Warto przycinać poszczególne pędy na wysokości maksymalnie trzeciego oczka od nasady. W drugim roku wzrostu należy wykonać prześwietlenie korony. Musimy usunąć pędy, które wyrastają ze środka lub się krzyżują. Trzy lata po posadzeniu skracamy pędy młode (jednoroczne) o jedną trzecią długości.
Pielęgnacja agrestu piennego powinna opierać się na przycinaniu korony. Już w pierwszym roku warto rozważyć znaczne skrócenie pędów – nawet do połowy. Dzięki temu zabiegowi będziemy mogli odpowiednio prowadzić agrest i uformować wymarzony kształt korony. W drugim roku powinno się przejrzeć całą roślinę i przyciąć pędy, które się krzyżują lub są słabe (o jedną trzecią długości).
Pielęgnacja odmładzająca
Agrest, podobnie jak inne rodzaje krzewów i drzew owocowych, wymaga od gospodarza odpowiedniej pielęgnacji. Tylko dzięki umiejętnemu przycinaniu jesteśmy w stanie uformować idealny krzak, który da imponujące plony. Cięcie powinno odbywać się z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Świetnie sprawdzi się sekator uniwersalny do cienkich lub grubych gałęzi. Nie zapominajmy o założeniu rękawic ochronnych!
Ważnym etapem przycinania agrestu, jest tzw. cięcie odmładzające. To szczególnie istotny moment, zwłaszcza gdy mamy starsze sadzonki agrestu krzaczastego lub piennego. Przycinanie odmładzające jest wskazane także w przypadku roślin, które nie były do tej pory odpowiednio pielęgnowane. Powinno to odbywać się wiosną – wówczas trzeba usunąć większość pędów i zostawić pięć najmocniejszych. W kolejnym roku musimy skrócić najmocniejsze gałązki o jedną trzecią długości. Pędy krzyżujące się lub obumarłe obcinamy. Takie zabiegi pozytywnie wpływają na kondycję krzewu, skutkując lepszymi plonami w przyszłym sezonie.
Agrest owocuje na 2-, 3- i 4-letnich pędach, dlatego u starych egzemplarzy co roku na przedwiośniu wycinamy wszystkie pięcioletnie i starsze gałęzie
Dodatkowo u formy piennej (takie małe drzewka agrestu szczepione są na porzeczce złotej) główny pęd czyścimy regularnie z odrostów bocznych.