Dosiewanie trawy - metody, terminy, przydatne wskazówki

Dosiewanie trawy to zabieg, który warto przeprowadzać regularnie, gdy murawa go potrzebuje. Dzięki temu pozbędziesz się mało atrakcyjnych ubytków w trawniku oraz łatwym sposobem zapewnisz gęstą i soczyście zieloną trawę w swoim ogrodzie.

Dosiewanie trawy to dobra metoda na uratowanie trawnika i poprawienie jego kondycji. Zabieg ten przeprowadzić możesz w sposób tradycyjny lub innowacyjny.

Lista potrzebnych produktów:

  • ziemia ogrodnicza.

Kiedy wykonać dosiewanie trawy?

Dosiewanie na istniejącym trawniku przeprowadzane jest przez doświadczonych ogrodników po zimie. Wtedy zazwyczaj można dostrzec najwięcej miejsc bez trawy lub kępek uschniętych źdźbeł. Dosiew możesz wykonać także wtedy, gdy widzisz, że trawa po założeniu trawnika nie rośnie równomiernie, a w dodatku z czasem staje się coraz rzadsza. Na kondycję murawy wpływ mają ryjące w ziemi szkodniki, czyli krety, oraz różnego rodzaju choroby traw. W takich przypadkach również konieczny będzie dosiew darni.

Dobry sposób na uzupełnienie przerzedzeń trawnika stanowi też dosiewanie trawy po wertykulacji. Ten bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny – chociaż ostatecznie prowadzi do regeneracji murawy – jest dość inwazyjny. Po wertykulacji zwykle widoczne są dość liczne ubytki, które możesz jednak pokryć, wysiewając wiosną nową trawę.

Dosiewanie trawnika w sposób tradycyjny

Tradycyjny sposób dosiewania trawy jest bardzo prosty, a pozwala osiągnąć piękną, zieloną i gęstą murawę przed domem. Zabieg polega na zastosowaniu tej samej mieszanki traw, której użyłeś podczas zakładania trawnika. Dzięki identycznej mieszance zyskasz pewność, że darń będzie jednolita i urośnie w podobnym tempie jak reszta murawy.

Przed dosiewem w przerzedzonych miejscach należy spulchnić glebę przy pomocy wideł. Wybierz gotową ziemię ogrodniczą, rozsyp ją i starannie rozgrab grabiami. Kolejnym krokiem jest wysiew mieszanki nasion traw, a następnie przykrycie ich cienką warstwą gleby, aby nie zostały wydziobane przez ptaki. Na koniec miejsca dosiewu należy podlać dużą ilością wody.

Jeżeli nie pamiętasz, jaką wcześniej wykorzystałeś mieszankę traw, albo zastosowałeś trawnik z rolki, nic straconego. Aby wypełnić przerzedzone miejsca na murawie, możesz użyć specjalnych nasion do uzupełniania ubytków w już istniejących trawnikach. Bez problemu powinieneś znaleźć je w sklepie ogrodniczym. Z tego rodzaju mieszanek mogą wyrosnąć rośliny jeszcze bardziej odporne na uszkodzenia i trudne warunki. Dlatego specjalistyczne nasiona są dobrym wyborem również wtedy, gdy chcesz pokryć ubytki tam, gdzie trawa nie chciała wcześniej rosnąć. Mogą to być np. intensywnie eksploatowane lub zacienione miejsca.

Innowacyjny sposób na dosiewanie trawnika, czyli trawa samozagęszczająca

W porównaniu do tradycyjnego sposobu dosiewania bardziej innowacyjną metodą jest zastosowanie trawy samozagęszczającej. Specjalistyczna mieszanka pozwala na znacznie szybsze osiągnięcie efektów w postaci gęstej, jednorodnej powierzchni murawy. Mieszanki, o których mowa, zawierają odmiany traw, które rozrastają się przy pomocy podziemnych kłączy. To z kolei oznacza, że poszczególne kępki powinny bez twojej pomocy samoistnie co roku się rozrastać. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść trawy samozagęszczającej są jej właściwości mrozoodporne, które sprawiają, że dobrze sprawdza się w polskim klimacie. Wybór specjalistycznej trawy będzie również korzystny, jeżeli zapomniałeś, jakich nasion użyłeś przy zakładaniu trawnika lub masz trawnik z rolki.