Krzew agrestu daje smaczne i mające wiele cennych właściwości owoce, które można jeść bezpośrednio lub przerobić na domowe przetwory. Podpowiadamy, kiedy sadzić agrest, jakie ma wymagania glebowe oraz jak go pielęgnować.
Agrest to spokrewniony z porzeczką krzew owocowy, który w niektórych przypadkach jest samopylny. Warto jednak sadzić obok siebie kilka różnych odmian wzajemnie się krzyżujących, aby przedłużyć jego eksploatację. Dobrym towarzystwem ze względu na podobne wymagania oraz pielęgnację będą dla agrestu porzeczki czarne i czerwone.
Lista potrzebnych produktów:
- widły.
Kiedy sadzić agrest?
Doświadczeni ogrodnicy na sadzenie agrestu wybierają porę jesienną. Optymalnym czasem na umieszczenie sadzonek krzewów w ziemi jest okres od połowy października do początku listopada. Posadzony jesienią agrest będzie miał odpowiednio dużo czasu na dobre ukorzenienie się, a tym samym na ładne rozrastanie się wiosną.
Dopuszczalne jest również zasadzenie agrestu wiosną, należy to jednak zrobić jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Decydując się na sadzenie tych krzewów w okresie wiosennym, najlepiej wybrać niezbyt ciepły i pochmurny dzień, a po posadzeniu szczególnie dbać o nawadnianie.
Gdzie sadzić agrest?
Dla agrestu warto wybrać stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatrów. Agrest jest rośliną mrozoodporną. Jednak najbardziej wrażliwe na mróz są jego kwiaty. Krzew preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, lepiej jednak unikać podłoża podmokłego i ciężkiego, gdyż może się na nim nie przyjąć. Agrest sadzony na glebach piaszczystych musi być dość często podlewany. Optymalny odczyn gleby dla tego krzewu to pH lekko kwaśne, np. 6–6,5.
Podłoże dla agrestu powinno być rozpulchnione. Przed sadzeniem rośliny stanowisko należy odchwaścić, przekopać szpadlem i rozdrobnić większe grudy ziemi grabiami lub widłami. Glebę warto wcześniej wymieszać z kompostem lub obornikiem, aby poprawić jej właściwości.
Jak sadzić agrest?
Agrest sadzi się w dołkach o takiej głębokości, by krzewy znalazły się około 6 cm niżej w ziemi, niż rosły w szkółce. Poszczególne sadzonki powinny być od siebie oddalone o co najmniej 150 cm, a między rzędami warto zachować odstęp minimum 200 cm – dzięki temu roślina będzie miała swobodę rozkrzewiania się, a my ułatwimy sobie zbiory. Rośliny posadzone w odpowiedniej odległości nie będą sobie zabierały słońca.
Na dnie dołów należy wysypać żyzne podłoże. Umieszczone w nich sadzonki można już zasypać ziemią rodzimą. Potem należy dobrze udeptać glebę wkoło roślin. Po posadzeniu krzewy powinno się obficie podlać. Stanowisko wokół sadzonki warto wyściółkować korą, słomą lub trocinami, co utrzyma optymalną wilgotność podłoża, wyższą temperaturę i ograniczy rozwój chwastów. Dla agrestu w formie piennej należy przygotować podporę w formie np. palika.
Jak pielęgnować agrest?
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym agrestu, podobnie jak w przypadku wielu innych krzewów owocowych, jest przycinanie. Pierwsze cięcie na młodych roślinach wykonuje się wiosną – dotyczy to zarówno tych posadzonych jesienią, jak i wiosną. Cięcie należy wykonać 10 cm nad ziemią przy pomocy ostrego i zdezynfekowanego sekatora. Co roku na wiosnę trzeba usuwać stare, chore, zniszczone lub krzyżujące się pędy. Na każdym krzewie warto zachować jedynie kilka zdrowych dobrze owocujących pędów.
Należy również pamiętać o systematycznym podlewaniu krzewów agrestu w miesiącach upalnych. Ma to duży wpływ na wielkość i dorodność owoców. Jednak nie można przesadzić z podlewaniem, gdyż rośliny nie tolerują stania w wodzie.
Jeśli roślina będzie rosnąć zbyt gęsto, zacznie słabo plonować, w dodatku może zostać zaatakowana przez pasożyta.
Pasożytem, który żeruje na agreście, jest mączniak amerykański. O jego obecności świadczą plamy, brak wzrostu i owocowania krzewu, a finalnie uschnięcie rośliny. Rozwiązaniem problemu powinny być opryski. Opryskami z wyciągu z czosnku lub preparatów chemicznych zwalcza się również chorobę grzybową – antraknozę, która może dotknąć agrest.