Mieczyki (gladiole) to rośliny bulwiaste, które charakteryzują się pięknymi, różnokolorowymi kwiatami zebranymi w kłosowe kwiatostany. Nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej i nie mogą zimować w gruncie. Z uwagi na ich wrażliwość, po sadzeniu mieczyków do gruntu musimy uważać, żeby nie przemarzły.
Gladiole lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione i osłonięte od wiatru, a także bogatą w składniki mineralne, żyzną glebę o pH 6,5–7,0. Na zimę bulwy kwiatów trzeba wykopać z gruntu i przechować w chłodnym pomieszczeniu, żeby wiosną zasadzić je ponownie w ogrodzie. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzi się mieczyki.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- kompost
- bulwy mieczyków.
Kiedy sadzić mieczyki?
Zwykle najlepszy okres na sadzenie mieczyków do gruntu to koniec kwietnia i początek maja. Wiele zależy jednak od pogody. Gladiole nie lubią zimna, jeśli więc wiosna jest chłodna, należy poczekać z sadzeniem mieczyków, aż ziemia ogrzeje się do temperatury około 10 stopni Celsjusza.
Powinno się sprawdzić wilgotność gleby – gladiole nie lubią mokrej ziemi, dlatego w przypadku deszczowej wiosny również warto wstrzymać się do czasu, aż grunt lekko się podsuszy. Mieczyki posadzone w mokrym podłożu narażone są na choroby grzybowe i wirusowe, wykazują też tendencję do gnicia.
Nie należy jednak zwlekać z sadzeniem mieczyków do momentu, aż nadejdą upały, ponieważ wysokie temperatury również nie służą ich prawidłowej wegetacji w pierwszym okresie.
Mieczyki - sadzenie tylko dobrej jakości bulw
Gladiole są wrażliwymi kwiatami i nie regenerują się łatwo. Obfitość i uroda przyszłych kwiatostanów zależą w dużym stopniu od jakości samych bulw. Dlatego przy zakupie cebulek trzeba zwrócić uwagę na ich kondycję. Powinny być suche, bez wklęśnięć i plam.
Większość ogrodników zaleca przed posadzeniem zaprawienie bulw środkiem grzybobójczym. Polega to na umieszczeniu cebulek w zawiesinie preparatu na 15 minut. Następnie należy je odsączyć i wysuszyć. Dopiero po wyschnięciu bulw można zasadzić mieczyki.
Jak sadzić mieczyki w ogrodzie?
Jak sadzić gladiole w gruncie? Warto rozpocząć od przekopania miejsca pod mieczyki za pomocą łopaty. Trzeba je również zasilić kompostem w proporcjach 10 litrów na 1 ㎡, dlatego ziemię powinno się dokładnie przemieszać z kompostem, a następnie wyrównać grabiami.
Mieczyki sadzi się na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości bulw (warto użyć łopatki do sadzenia), z zachowaniem 15 cm odległości między cebulkami. Dystansu tego nie należy zmniejszać – dorosłe rośliny muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby stać się w pełni okazałe. Większe odstępy z kolei sprawią, że grządka może prezentować się mało atrakcyjnie.
Komponując grządkę, warto również wziąć pod uwagę czas, po którym gladiole zakwitają. A jest on bardzo różny. Wczesne odmiany kwitną po 70–85 dniach od chwili posadzenia, średniowczesne po 85–105 dniach, a późne dopiero po upływie 105–130 dni.
Sadzenie mieczyków do gruntu – jak wybrać odpowiednie miejsce?
Gladiole sadzi się co roku (zimują w pomieszczeniu) i zawsze należy wybierać dla nich inne miejsce (lokalizację można powtarzać co kilka lat). Warto przy tym pamiętać, że mieczyki to kwiaty wymagające.
Nie można sadzić ich w pobliżu roślin będących nosicielami chorób grzybowych i wirusowych, takich jak: pelargonie, astry, petunie, ostróżki, bratki, floksy czy lilie. Nie posłuży im również miejsce, w którym w ubiegłym sezonie rosły ogórki, pomidory, dynie, buraki, groch, fasola czy truskawki.
Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?
Początkujący ogrodnicy często zauważają, że posadzone przez nich gladiole przechylają się i przewracają. Przyczyną może być zbyt płytkie zasadzenie bulw. Pamiętajmy, że należy je umieszczać w ziemi dość głęboko.
Niższe odmiany mieczyków powinny zachować pion, jednak wysokie rośliny wymagają przywiązania do palików. Ich przechylanie czy przewracanie nie wynika z braku umiejętności ogrodniczych, lecz natury gladioli, które – obciążone bujnym kwiatostanem – mogą chwiać się na stosunkowo cienkiej łodydze.