Kanny to wyjątkowo atrakcyjne rośliny, które można uprawiać zarówno w pojemnikach, jak i na ogrodowej rabacie. Jako egzotyczne byliny mają jednak spore wymagania. Trzeba im zapewnić słoneczne i ciepłe stanowisko, a także przezimować w chłodnym pomieszczeniu. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie kanny?
Kanny zdobią ogrody pięknymi kwiatami w ognistych kolorach i długimi liśćmi o intensywnie zielonym odcieniu. Rabatom ogrodowym nadają tropikalnego charakteru.
Lista potrzebnych produktów:
Kanna - charakterystyka i odmiany
Kanna, inaczej nazywana paciorecznikiem, to tropikalna roślina z ciepłych obszarów Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa kanna, które oznacza trzcinę. Tak została nazwana ze względu na sztywne łodygi oraz silny wzrost. Jej uprawa jest możliwa również w Polsce w przydomowych ogrodach lub donicach balkonowych, pod warunkiem, że zapewni się jej sprzyjające warunki i właściwą pielęgnację. Paciorecznik należy do rodziny paciorecznikowatych i spotykany jest w wielu odmianach różniących się między sobą wysokością i kolorem kwiatów. Popularne odmiany kanny to m.in.:
- kanna ‘Cleopatra’
- kanna ‘Lucifer’
- kanna ‘Tropicana’
Kanny kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. Zdobią ogród kwiatostanami w formie kłosów stworzonych z kolorowych kwiatów, które mogą mieć różne kształty i wielkość. Kwiaty pacioreczników występują w kolorze żółtym, cytrynowym, łososiowym, różowym, czerwonym, pomarańczowym, szkarłatnym i ciemnoczerwonym.
Polska nazwa paciorecznik pochodzi od kulistych, błyszczących nasion, które są podobne do paciorków różańca.
Kanny osiągają nawet do 200 cm wysokości, chociaż można znaleźć też odmiany karłowe rośliny, które osiągają do 100 cm wysokości. Pacioreczniki doskonale prezentują się posadzone w ogrodzie w grupie, np. w centralnym miejscu rabaty lub trawnika. Karłowe odmiany mogą być uprawiane również w donicach balkonowych lub tarasowych. Kanny dobrze czują się posadzone w pobliżu oczek wodnych.
Kanna - wymagania i pielęgnacja
Kanna to roślina egzotyczna, jest więc wyjątkowo ciepłolubna i ma przez to dość spore wymagania uprawowe. Przede wszystkim warto zapewnić jej stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Ponadto preferuje przepuszczalną, próchniczą i żyzną ziemię. Przed rozpoczęciem uprawy paciorecznika powinno się zbadać poziom kwasowości – optymalnym podłożem dla rośliny będzie gleba o odczynie lekko kwaśnym do neutralnego.
Pacioreczniki do pięknego kwitnienia potrzebują stale wilgotnego podłoża, dlatego jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie ich uprawy będzie nawadnianie. Bylinę należy podlewać umiarkowanie, a w czasie suszy nawet codziennie. Dodatkowo co 1–2 tygodnie warto zasilać pacioreczniki nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących.
Pewnym problemem w uprawie kanny jest jej brak odporności na mróz. Dlatego, po okresie wegetacji po pierwszych przymrozkach, najlepiej jeszcze w październiku, roślinę należy wykopać. Po wykopaniu kłączy przycina się ich pędy, oczyszcza z ziemi, a następnie umieszcza w skrzynkach i zasypuje trocinami lub torfem. Skrzynki powinno się przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatury wynoszą ok. 6 stopni Celsjusza. Podczas przechowywania kłączy należy kontrolować wilgotność. W razie braku wilgoci należy je zwilżać. Przezimowane kłącza można sadzić ponownie do gruntu wiosną, po 15 maja.
Kanny - jak sadzić?
Przed sadzeniem kanny rabatę należy odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić grabiami. Rodzimą ziemię już jesienią lub wiosną warto wymieszać z kompostem, który dobrze wpływa na wzrost pacioreczników. Kłącza pacioreczników posadzone w lutym lub marcu do pojemników sprawią, że roślina przeniesiona na miejsce stałe zakwitnie szybciej i obficiej. Kanny w donicach powinny mieć zapewnione podłoże żyzne i przepuszczalne, należy je też przechowywać w pomieszczeniu, w którym panują temperatury na poziomie 16–19 stopni Celsjusza. Kiedy kłącza wypuszczą pierwsze liście, można zwiększyć temperaturę do około 20 stopni Celsjusza. Kanny do gruntu sadzi się po 15 maja, należy jednak pamiętać o wcześniejszym zahartowaniu sadzonek. Optymalny rozstaw dla karłowych odmian pacioreczników to 30 × 50 cm, natomiast większym gatunkom musimy zapewnić więcej miejsca – nawet 60 × 90 cm.
Kanna - jak rozmnażać?
Kannę możemy rozmnażać w sposób wegetatywny poprzez podział kłączy. Należy je tak podzielić, aby każdy fragment rośliny miał 1 lub 2 pąki odnawiające. Po tym zabiegu pozostawiamy kłącza, aby obeschły. Wskazane jest zasypanie powstałych ran węglem drzewnym. Kiedy wyschną to możemy przystąpić do posadzenia ich w ogrodzie wprost do gruntu lub do pojemników.
Rozmnażanie generatywne poprzez nasiona nie jest korzystne dla amatora. Siewki w tym przypadku nie powtarzają cech rodzicielskich. Głównie chodzi o mieszańcowe odmiany paciorecznika ogrodowego.