Grudzień w ogrodzie - jak chronić rośliny w trakcie zimy?

Zimą opieka nad roślinami skupia się głównie na reagowaniu na zmieniającą się pogodę, w tym na intensywne opady śniegu. Istnieje jednak kilka innych zadań, które warto wykonać w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Jak spędzić grudzień w ogrodzie?

W grudniu wszystkie osłony gatunków wrażliwych na mróz powinny już być na miejscu. W miarę upływu czasu warto sprawdzać ich stan, by rośliny nie zmarzły. Regularna kontrola zabezpieczeń to ważny etap prac ogrodniczych w grudniu.

Lista potrzebnych produktów:

  • drobny żwir
  • mleko wapienne

Roślinom zagraża nie tylko mróz, lecz także zalegający śnieg, który może prowadzić do wyginania się i łamania gałęzi. Warto więc obserwować ogród w grudniu i strząsać śnieg z delikatnych krzewów. Po usunięciu białej pokrywy najlepiej ciasno obwiązać krzew sznurkiem. Złamane gałęzie należy od razu usunąć.

Warto pamiętać, że śnieg pełni także funkcję ochronną dla niektórych roślin. Przede wszystkim nie należy usuwać go z trawnika ani ubijać, gdyż mogłoby to doprowadzić do wytworzenia się szczelnej lodowej pokrywy uniemożliwiającej prawidłowy rozwój trawy. Lód nie przepuszcza powietrza i może powodować tzw. pleśń śniegową. Choroba rozwija się przede wszystkim na trawnikach, na których zbyt długo stosowano nawozy azotowe.

Usuwając śnieg ze ścieżek, warto pamiętać, by nie zgarniać go na rośliny rosnące obok. Ich gałęzie i pędy mogą łamać się pod zbyt dużym ciężarem. Dla roślin szkodliwa jest także sól, którą posypuje się chodniki. Aby uniknąć zniszczeń, zamiast soli lepiej stosować drobny żwir lub piasek.

Prace ogrodowe w grudniu – pielęgnacja drzew i krzewów

Wśród ważnych grudniowych prac ogrodowych warto wymienić bielenie pni i konarów drzewek owocowych mlekiem wapiennym. Proces pomaga zabezpieczyć korę przed pękaniem pod wpływem silnego mrozu i znacznych zmian temperatury. Bielenie drzew wykonuje się w drugiej połowie grudnia i w razie potrzeby powtarza pod koniec stycznia lub na początku lutego. W ogrodach położonych blisko lasu, do których podchodzą dzikie zwierzęta, warto dodatkowo zabezpieczyć pnie drzewek owocowych. Specjalne siatki i osłonki powstrzymują sarny oraz zające przed obgryzaniem kory i gałązek.

Planując prace w ogrodzie w grudniu, warto zadbać także o stan krzewów iglastych o kolumnowym pokroju. Gatunki tego typu są szczególnie narażone na uszkodzenia pod wpływem śniegu, dlatego trzeba odpowiednio wcześnie reagować na zmiany atmosferyczne. Kolumnowe drzewka iglaste należy obwiązać sznurkiem jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu, by zachować zwarty pokrój i nie dopuścić do uszkodzeń.

Ważnym etapem pielęgnacji roślin w zimowym ogrodzie jest ich podlewanie. Nie każdy wie, że drzewa iglaste i zimozielone mogą ucierpieć z powodu suszy fizjologicznej. Warto pamiętać o ich podlewaniu w cieplejsze zimowe dni, gdy przychodzi odwilż. Rośliny zimozielone należy solidnie podlać tuż przed zapowiadanymi mrozami. Wilgotną ziemię przykrywamy ściółką z kory lub zrębków.

Róże odmian krzaczastych po lekkim zmarznięciu powierzchni gleby należy obsypać kopczykami np. ze świeżego kompostu. Odmiany pnące róż należy zdjąć z podpór, ich podstawę należy kopczykować, a położone na ziemi pędy trzeba okryć gałązkami iglaków. Róże pienne należy przygiąć do ziemi, a następnie przyszpilić ich korony i obsypać ziemią. Podstawę pnia należy kopczykować, a środkową część osłonić gałązkami iglaków. Roślinę można też otulić chochołem ze słomy.

Byliny ziołowe, narażone na wymarznięcie w naszym klimacie, należy przed nastaniem mrozów okryć, wykorzystując do tego celu gałązki sosnowe, słomę, liście lub inny materiał, choćby włókninę, która zapewni dostęp powietrza i podniesie temperaturę wokół tych roślin.

Na rabatach należy usunąć gnijące łodygi bylin i wygrabić chore liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów. Warto zostawić zdrowe pędy z owocostanami, które będą ozdobą ogrodu i pokarmem dla ptaków. Kiedy temperatura spadnie do zera to należy rozłożyć ściółkę na rabatach, gdzie zimują korzenie bylin (zwłaszcza tych wrażliwych na mróz) oraz roślin niedawno posadzonych. Byliny i krzewinki należy okryć iglastym stroiszem.

Ostatnim etapem prac ogrodniczych w grudniu jest wprowadzenie do aranżacji bożonarodzeniowych ozdób. Na drzewkach iglastych mogą znaleźć się lampki choinkowe odpowiednie do stosowania na zewnątrz, a na drzwiach wejściowych do domu – ozdobny wieniec.

Jak pomóc ptakom przetrwać grudzień w ogrodzie?

Mroźna zima może być niebezpieczna dla ptaków, które mają ograniczone możliwości poszukiwania pożywienia. Jeśli spadł śnieg lub temperatura utrzymuje się poniżej 0°C, pora na wystawienie karmników i wypełnienie ich ptasimi przysmakami. Raz rozpoczęte dokarmianie należy przeprowadzać regularnie w ciągu całej zimy.

Aby ogród w grudniu stał się ulubioną stołówką sikorek, wróbli i czyżyków, warto zaopatrzyć się w specjalną mieszankę dla ptaków zimujących. Można także stworzyć karmę samodzielnie, wykorzystując nasiona dyni, niełuskane nasiona słonecznika i orzechy. Odpowiednia jest również słonina, gotowe kule z nasionami i jabłka. Nie nadaje się natomiast pieczywo z powodu zawartości soli, która jest szkodliwa dla ptaków.

Siekiera 1500g, trzonek z włókna szklanego 27-124
Siekiera 1500g, trzonek z włókna szklanego 27-124
Special Price 81,81 zł Zamiast 101,00 zł
Grabie do liści duże, tworzywo sztuczne 95-041
Grabie do liści duże, tworzywo sztuczne 95-041
Special Price 11,97 zł Zamiast 19,00 zł
Siekiera 1250g, trzonek z włókna szklanego 27-123
Siekiera 1250g, trzonek z włókna szklanego 27-123
Special Price 72,80 zł Zamiast 91,00 zł