Karmnik dla ptaków - jak go wykonać?

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Niezbędne materiały

Do wykonania karmnika dla ptaków potrzebujesz:

  • deski o wymiarach 1,5 × 15 × 150 cm – posłuży ona do wykonania podstawy oraz dachu karmnika;
  • kantówki o wymiarach 2 × 2 cm – posłuży do wykonania elementów nośnych dachu. Dla średniej wielkości karmników zaleca się kantówkę o łącznej długości co najmniej 120 cm;
  • listwy o wymiarach 0,5 × 2 cm, która stanowić będzie obwódkę podstawy oraz listwy do łączenia desek (ok. 1,5 m);
  • wkrętów – posłużą one do łączenia elementów;
  • kleju do drewna miękkiego lub twardego (w zależności od rodzaju zastosowanego materiału);

Narzędzia potrzebne do wykonania karmnika to:

Zainteresuje cię też: Jak zrobić domek dla jeża?

Wykonanie karmnika dla ptaków

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest określenie wielkości podstawy karmnika. Jeżeli okaże się większa niż szerokość deski, należy zwiększyć szerokość podstawy poprzez dodanie kolejnej deski, by finalnie otrzymać oczekiwaną wielkość. Wymagane cięcia można wykonać za pomocą pilarki tarczowej, a dokładne cięcie na wymiar za pomocą piły ukosowej. Przylegające do siebie deski połącz, mocując w poprzek podstawy listewki o wymiarach 0,5 × 2 cm. Na koniec do brzegów podstawy przymocuj listwę, która będzie zapobiegała wypadaniu pokarmu poza karmnik.

Kolejnym krokiem jest wykonanie słupków, na których osadzony będzie dach. Ich wielkość zależy od indywidualnych ustaleń, nie powinny jednak być mniejsze niż 15 cm. Z kantówki o wymiarach 2 × 2 × 120 cm wytnij cztery kawałki, w każdym z nich zacinając jeden koniec na pile ukosowej pod kątem 45 stopni. Po wycięciu słupków przejdź do ich mocowania. Możesz tego dokonać, przykręcając je do podstawy karmnika na narożach podstawy i ustawiając tak skosy, by były na zewnątrz karmnika (to warunek konieczny do usadowienia dachu). Słupki można przymocować poprzez wkręcenie wkrętów od spodu podstawy w słupki. Na styku ich łączenia warto położyć warstwę kleju, która dodatkowo wzmocni konstrukcję. Następnie do przytwierdzonych słupków przymocuj belkę usztywniającą konstrukcję (wzdłuż krótszej krawędzi podstawy), również wykonaną z kantówki o wymiarach 2 × 2 cm. Długość kantówki powinna być równa szerokości podstawy pomniejszonej o grubość słupków (szerokość podstawy – 4 cm). Belkę montujemy wkrętami w odległości równej ok. 90% odległości od podstawy karmnika do szczytu słupka.

W dalszej części prac należy przytwierdzić dach. Jego wymiar powinien być dostosowany do dobranej wielkości podstawy. Długość deski, z której go wykonasz, musi być dłuższa o co najmniej 10 cm w stosunku do długości podstawy. Pozwoli to na zachowanie przynajmniej 5 cm wypustu daszku poza ramę podstawy z obu stron. Dzieląc dach na dwie równe części, trzeba dobrać ich szerokość (wysokość dachu). Jak tego dokonać? Szerokość deski na połowę dachu można ustalić, mnożąc połowę szerokości podstawy razy współczynnik 1,4. Do otrzymanego wyniku należy dodać 4–8 cm – dzięki temu dach będzie wystawać poza obrys podstawy. Jeżeli szerokość połówki dachu przekracza szerokość zamówionej deski, podobnie jak w przypadku podstawy karmnika deseczki można połączyć za pomocą przytwierdzonych w poprzek listewek. Obie połówki połącz pod kątem 90 stopni za pomocą wkrętów, a następnie umieść na słupkach, które dzięki odpowiedniemu przycięciu pod kątem 45 stopni stanowią idealne miejsce do osadzenia dachu. Dach przymocuj do słupków za pomocą wkrętów, wcześniej odpowiednio go ustawiając, aby równomiernie wystawał z każdej strony.

Gotowy karmnik możesz zaimpregnować, żeby móc cieszyć się nim jak najdłużej, a następnie ustaw go na specjalnym paliku lub powieś na drzewie.