Jesień to czas, w którym musisz poświęcić swojemu ogrodowi dużo uwagi. Trzeba go bowiem odpowiednio przygotować na zbliżającą się zimę, a w szczególności na pierwsze mrozy i przymrozki. Jakie prace należy wykonać?
W ostatnich latach jesień często nas zaskakuje – temperatury w zależności od pory dnia bardzo się od siebie różnią, a pierwsze przymrozki mogą przyjść niespodziewanie. Ważne jest, aby się odpowiednio przygotować na tę i inne możliwości. Prace w swoim ogrodzie powinno się zacząć stosunkowo szybko. Aby ogród przetrwał porę zimową, musisz dobrze zadbać o ochronę roślin. Pamiętaj o przycięciu gałęzi i okryciu wszystkich wrażliwych krzewów przed nadejściem mrozów. Najlepiej sprawdzą się dobrej jakości nożyce lub pilarka łańcuchowa.
Jesienne prace w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?
Największą zmorą wszystkich ogrodników są zalegające na trawnikach liście, które psują wygląd całego ogrodu. Powinno się systematycznie grabić zalegające na trawie liście, ponieważ jeśli ich nie uprzątniesz, zaczną prawdopodobnie gnić, czym narażą trawę na żółknięcie. Przy oczyszczaniu trawy pamiętaj o zachowaniu należytej ostrożności. Rób to delikatnie i systematycznie, aby nie uszkodzić powierzchni trawnika. Najlepiej wykorzystaj w tym celu dmuchawę lub aerator, który zbierze wszystkie zalegające liście, jednocześnie świetnie napowietrzając cały trawnik. Zebrane w ten sposób liście mogą posłużyć do ochrony roślin przed mrozem. Możesz też zrobić z nich kompost, który po kilku miesiącach przeistoczy się w naturalny nawóz.
Jeśli myślisz o paleniu liści, musisz najpierw sprawdzić prawo obowiązujące w twojej gminie. Można tego bowiem dokonać tylko wtedy, gdy na terenie danej gminy nie ma kompostowni. Pamiętaj, że liście możesz palić w odległości minimum 100 metrów od lasów!
Porządki na rabatach – co warto wiedzieć?
Na czas jesieni i zimy musisz usunąć resztki uprawianych przez siebie roślin jednorocznych oraz wszelkie chwasty. Oczyszczoną rabatę najlepiej nawozić obornikiem (nawozy naturalne są najlepsze dla jakości gleby), a w ostateczności nawozami sztucznymi. Pamiętaj, by przed zimą dokładnie przekopać szpadlem całą rabatę – dzięki temu będzie miała możliwość skutecznej regeneracji na wiosnę.
W przypadku rabat wieloletnich pamiętaj o przycięciu sekatorem uschniętych części roślin. Wszystkie fragmenty sadzonek, które noszą oznaki chorób, musisz jak najszybciej usunąć i spalić. Niektóre rośliny możesz z powodzeniem przesadzić w ich miejsce docelowe, jednak przed dokonaniem tego zabiegu upewnij się, czy dana sadzonka się do tego nadaje.
Zadbaj odpowiednio o meble ogrodowe!
To często bagatelizowana sprawa przez wielu ogrodników, jednak jest niezwykle istotna. Meble ogrodowe, bo o nich mowa, muszą zostać skutecznie zabezpieczone po zakończeniu sezonu letniego. Najlepiej schować je do środka posesji. Przed ich schowaniem pamiętaj jednak o kilku istotnych kwestiach. Jedną z nich jest dokładne umycie mebli za pomocą delikatnych środków czyszczących oraz zaimpregnowanie tych zrobionych z drewna. Dopiero po wykonaniu tego zabiegu i całkowitemu wysuszeniu możesz je przenieść z powrotem do domu lub piwnicy.
W przypadku małej ilości wolnego miejsca w garażu czy piwnicy meble wykonane z drewna dębowego lub egzotycznego mogą zostać podczas zimy na zewnątrz, pod warunkiem, że zabezpieczysz je odpowiednim przykryciem.
Przed rozpoczęciem porządków w swoim ogrodzie musisz pamiętać o kilku kluczowych sprawach, takich jak uprzątnięcie liści, uporządkowanie rabatek, zabezpieczenie roślin przed mrozem i schowanie mebli ogrodowych. Pozwoli ci to uniknąć przykrych niespodzianek i sprawi, że wiosną będziesz mógł się ponownie cieszyć z pięknego i tętniącego życiem ogrodu!