Jak krok po kroku przycinać morele?

Wiele osób sadzi drzewa owocowe, tworząc piękne sady. Dzięki dobraniu odpowiednich drzew do naszego ogrodu będziemy mogli cieszyć się pięknym i pachnącym sadem, a przede wszystkim obfitymi plonami. Przykładem łatwego w pielęgnacji drzewa jest morela. Ma pięknie pachnące i słodkie owoce, które wykorzystujemy do robienia przetworów i ciast.

Drzewka owocowe to domena naszych polskich sadów. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto wykonywać regularne cięcia roślin. Jednymi z najsłodszych owoców są morele. Aby cieszyć się dużymi, słodkimi owocami, idealnymi do deserów czy przetworów, musimy odpowiednio pielęgnować drzewka w naszym ogrodzie. Przycinanie moreli powinno odbywać
się regularnie – termin cięcia zależy od wieku sadzonki.

Lista potrzebnych produktów:

Cięcie moreli po posadzeniu

Jeśli mamy sad pełen drzew owocowych, powinniśmy je regularnie przycinać. Jedną z popularniejszych sadzonek, które znajdziemy w przydomowych ogródkach, są morele. Te rośliny dają niezwykle słodkie plony. Morele chętnie wykorzystuje się do przetworów, wypieku
ciast, a nawet produkcji domowych nalewek. Tak jak w przypadku innych drzewek owocowych, powinniśmy wykonywać regularne cięcia.
Warto rozpocząć pielęgnację od razu po posadzeniu rośliny. Sam proces umieszczania moreli w naszym sadzie jest dla niej niezwykle obciążający. W szkółkach, podczas przesadzania, te drzewka tracą nawet 80% systemu korzeniowego. Dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja – musimy skrócić młode pędy o ⅓. Osłabiona przesadzeniem roślina będzie dużo lepiej odżywiona, jeśli pozbędziemy się zbyt obciążających pędów. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacyjnemu, drzewko owocowe będzie mogło się zregenerować. W miejscach cięcia powinniśmy zaaplikować pastę ogrodniczą, która skutecznie pokryje wszelkie rany widoczne na roślinie. Taka pasta przyda się także w przypadku starszych drzew.

Formowanie rocznych drzewek moreli

Jeśli mamy roczne drzewko moreli, powinniśmy ponownie podjąć się zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnym rozwiązaniem będzie przycinanie gałęzi każdej wiosny, tuż przed kwitnieniem. Najlepszym momentem jest przełom marca i kwietnia. Młode sadzonki są bardzo podatne na formowanie – warto rozważyć taki zabieg. Gałęzie moreli rosną naprawdę szybko. Jeśli nie będziemy regularnie przycinali kolejnych pędów, nasze drzewo będzie miało niezbyt estetyczną formę, w dodatku pojawią się tzw. wilki. Długie pędy powinniśmy skrócić o ⅓ długości, a więc ciąć przy piątym pąku. Dzięki temu skutecznie pobudzimy morelę do tworzenia nowych rozgałęzień. W przypadku młodych sadzonek warto narzucić tzw. przewodnik. To jeden najsilniejszy pionowy pęd, który stanie się główną gałęzią tworzącą całą koronę. Wszystkie rosnące poziomo przyrosty powinniśmy przygiąć, a pozostałe wyciąć. W przypadku pionowego przewodnika otrzymamy koronę w kształcie stożka – to idealna opcja dla osób, którym zależy na uporządkowanej koronie, ułatwiającą dalszą pielęgnację i zbiór plonów.

Prześwietlanie gałęzi moreli i cięcie drzew chorych

Na późniejszych etapach rozwoju drzewka ważnym zabiegiem będzie prześwietlanie korony. Dorosłe okazy moreli, które mają więcej niż dwa lata, rosną dużo wolniej. Zawiązują też mniej kwiatów, a co za tym idzie – tworzą mniej owoców. Maksymalnie co dwa lata powinniśmy prześwietlać koronę, czyli sprawdzać każde pędy i w razie potrzeby przycinać je. Najważniejsze jest usuwanie pędów, które rosną do środka korony. Warto także wyciąć gałęzie krzyżujące się. Nieestetyczne przyrosty musimy przyciąć w okolicy czwartego, maksymalnie piątego pąka. Dzięki temu zabiegowi otrzymamy nowe rozgałęzienia. Kiedy wykonywać prześwietlanie korony? Powinno się to odbyć zaraz po zbiorach owoców moreli, a więc na przełomie sierpnia i września. Warto wspomnieć o pielęgnowaniu starszych drzew. Mowa tutaj o takich okazach, które mają pięć lat lub więcej. Przycięcia kolejnych pędów i gałązek w takim momencie nazywamy cięciem odmładzającym. Należy postawić na radykalne kroki – skróćmy koronę nawet do 2 metrów wysokości. Musimy pamiętać o tym, że po takim zabiegu morela nie będzie owocować przez rok. Jej plony w kolejnych sezonach mogą być mniejsze, jednak zdecydowanie warto decydować się na taki krok. Po kilku sezonach zauważymy, że sadzonka jest zdrowsza i wydaje dużo większe owoce. Cięcie odmładzające wykonuje się późną wiosną lub w lecie.