Dzięki temu, że spalinowy sprzęt jest w pełni mobilny i dysponuje sporą mocą, idealnie sprawdza się w przypadku trudnych zadań. Niestety, jego rozruch może sprawiać pewne problemy.

Jak odpalić kosiarkę spalinową?

Problem z odpaleniem kosiarki spalinowej może pojawić się po przerwie zimowej, gdy po dłuższym czasie przystępujemy do koszenia trawy. Silnik jest wówczas zastany, a jego działanie dalekie od ideału. Co się wówczas dzieje? W związku z tym, że rozruch trochę trwa, powinniśmy do uruchomienia kosiarki włożyć więcej siły i cierpliwości niż zazwyczaj. Pytanie, czy tej sytuacji można uniknąć, czy po każdym sezonie będziemy zastanawiać się, jak odpalić kosiarkę spalinową. Najpierw jednak warto zwrócić uwagę na zalety tego sprzętu. To m.in. wysoka moc i moment obrotowy, duża wydajność, większa szerokość koszenia w porównaniu do innych rozwiązań. Pozwala to na używanie urządzenia do naprawdę trudnych zadań. Fakt, że poza zaletami ma też pewne wady. To sprzęt dużo cięższy niż np. kosiarki elektryczne. Wprawdzie nie sprawia to trudności w jego prowadzeniu po płaskim terenie, ale wymiana poszczególnych elementów może być w związku z wagą nieco utrudniona. Kosiarka spalinowa to nie jest rozwiązanie dla osób ceniących ciszę i ekologiczne wybory. W czasie pracy emituje szkodliwe substancje i generuje sporo hałasu. Najbardziej problematyczny fragment, czyli silnik, wymaga regularnego serwisowania. Musimy dbać o tę konstrukcję, by uniknąć kosztownych awarii i mieć jak najmniej problemów z odpaleniem kosiarki spalinowej. 

Odpalanie kosiarki krok po kroku

Aby ograniczyć problemy z odpaleniem kosiarki, poznajmy najpierw kilka zasad jej właściwej eksploatacji. Przede wszystkim regularnie sprawdzajmy olej. Zupełnie jak w aucie. Robi się to za pomocą bagnetu raz na kilka uruchomień. Przed obciążeniem silnika nadmierną eksploatacją warto trochę go rozgrzać. Należy pozwolić mu nabrać nieco temperatury, umożliwiając pracę na wolnych obrotach. Dzięki temu równomiernie rozprowadzimy olej po kluczowych punktach silnika. Tak jak w przypadku samochodów, niezbędne jest wymienianie filtrów paliwa i powietrza. Warto sprawdzać ich stan przynajmniej 2–3 razy w sezonie. Kolejna kwestia to stan świec zapłonowych. Trzymajmy się zaleceń producenta dotyczących czasu wymiany. Używanie dobrej jakości paliwa również ma duże znaczenie. Powinno być świeże i wypalane do końca, by nie zaszkodzić pracy silnika. Przestrzeganie tych wszystkich zasad ułatwi nam używanie urządzenia. Więc jak odpalić kosiarkę spalinową? Nie będzie z tym problemu w przypadku rozgrzanego silnika. Gorzej, kiedy urządzenie używane jest po dłuższej przerwie. Najpierw zbadajmy ogólny stan techniczny maszyny. Warto ją oczyścić, pozbywając się kurzu, który mógłby zostać zaciągnięty przez silnik. Kolejny krok to mierzenie poziomu oleju silnikowego za pomocą bagnetu. W razie potrzeby dolewamy płynu. Następnie podłączamy przewód zasilający świecę zapłonową, analizujemy stan filtrów i wlewamy do baku świeżą benzynę. Sprzęt został przygotowany, można więc wyprowadzić go na zewnątrz i rozpocząć rozruch. Jeżeli kosiarka spalinowa ma ręczną pompkę paliwa, naciskamy ją do oporu, by wypełniła się benzyną. Dopiero wtedy przystępujemy do uruchomienia silnika. Robi się to poprzez wyciągnięcie linki rozrusznika i jej silne szarpnięcie. Jeśli nie zaskoczy za pierwszym razem, trzeba będzie proces powtórzyć. Kolejne próby możemy wykonywać naprzemiennie wraz z naciskaniem pompki paliwa. 

Jak odpalić traktorek kosiarkę bez rozrusznika?

Jeśli traktorek nie odpala, możemy jeszcze docisnąć dźwignię hamulca bezpieczeństwa połączonego z linką z włącznikiem zapłonu. Warto także przestawić kosiarkę na płaskie miejsce lub wcześniej skoszoną trawę. Silnik trudniej uruchamia się, gdy pojazd stoi w wysokiej trawie. Jeżeli nie daje się uruchomić mimo kilku pociągnięć za linkę, prawdopodobnie w cylindrze znajduje się zbyt dużo paliwa (silnik jest „zalany”). Odkręcamy świecę, kilka razy ciągniemy za linkę rozrusznika, osuszamy świecę, wkręcamy ją i próbujemy uruchomić silnik. Jak widać, rozruch traktorka kosiarki może być bardzo problematyczny. Szczególnie w przypadku maszyn wyposażonych w ręczny rozrusznik na linkę. Uruchomienie wymaga wówczas trochę siły. Producenci także zdawali sobie sprawę z tych mankamentów, dlatego w przypadku nowszych modeli zaproponowali kosiarki spalinowe z rozrusznikiem elektrycznym, który zasilany jest niewielkich rozmiarów akumulatorem. Pozwala to na uruchomienie sprzętu za pomocą przycisku, a nie szarpania się z linką. Możemy zainwestować w tego rodzaju kosiarkę spalinową, jednak należy liczyć się z tym, że wówczas cena sprzętu będzie nieco wyższa.