Jak zaaranżować ogród włoski?

Przestrzeń wokół domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy dbać o trawnik i obecne w ogrodzie nasadzenia. Każdy detal jest niezwykle ważny i pozwala na stworzenie spójnej kompozycji. Wielu ogrodników wybiera ogrody w określonym stylu. Propozycją, która zachwyci nawet najbardziej wymagających estetów, jest przestrzeń w stylu włoskim. 

Ogród jest miejscem, o które należy dbać. Jeśli dopiero budujemy naszą zieloną, przydomową przestrzeń, warto rozważyć zaaranżowanie jej w określonym stylu. Możemy wyróżnić charakterystyczną kompozycję, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wymagających ogrodników. Mowa o ogrodach w stylu włoskim. To przestrzenie, które imponują nieskazitelnym porządkiem, a przede wszystkim bogatymi formami geometrycznymi. Choć skomplikowane formy i kształty mogą przerazić początkujących, aranżacja przestrzeni w tej stylistyce wcale nie jest trudna!

Lista potrzebnych produktów:

Cechy charakterystyczne ogrodów włoskich

Mówiąc o ogrodach włoskich, warto poznać ich cechy charakterystyczne oraz zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas aranżacji przestrzeni przydomowej. Ogrody utrzymane w stylu włoskim kojarzą się z renesansem. Renesans to okres odrodzenia myśli humanistycznej i sztuki antycznej jako ideału i wzoru piękna. Interesowano się także rozwojem techniki i pięknem świata przyrody. Według wielu badaczy twórców ogrodów w tej stylistyce określano jako niezwykle utalentowanych. Nic dziwnego – te przestrzenie zachwycają finezją, bogatymi formami geometrycznymi, a przede wszystkim ogromną dbałością o każdy detal. Ogrody włoskie są nieskazitelne. Ich wyznacznikiem jest ład, nienaruszony porządek. Stosuje się ciekawe formy geometryczne, które często uzyskuje się dzięki wykorzystaniu poszczególnych nasadzeń.

Charakterystyczne dla ogrodów renesansowych ze słonecznej Italii są żywopłoty, które przypominają symetryczne labirynty. Najważniejszą cechą takiej przestrzeni jest dekoracyjność – włoski ogród zapiera dech w piersiach, a wielu nazywa go sztuką zamkniętą w ryzach ogrodzenia. Murawa powinna być regularnie przycinana. Nie mogą pojawić się chaotyczne kępy, które zepsułyby efekt. Nawet najmniejsze nasadzenia trzeba pielęgnować w taki sposób, by wyglądały jak najkorzystniej. Drzewa muszą być prowadzone w ten sam sposób, nie powinny wychodzić poza narzucone ramy. Chociaż w ogrodzie włoskim dominuje kolor zielony, znajdziemy także charakterystyczne ciepłe barwy – nasadzenia czerwone, pomarańczowe lub żółte.

Jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie w stylu włoskim?

Ogród włoski to natura w najlepszym wydaniu. Ogromną rolę w takiej przestrzeni odgrywa sam gospodarz. To on jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku w danej przestrzeni, a przede wszystkim pielęgnowanie poszczególnych partii ogrodu w taki sposób, aby utrzymać je w wyznaczonych ramach. Taki ogród to istne dzieło sztuki!

Tworzywem roślinnym stosowanym w ogrodach włoskich są takie drzewa i krzewy, jak: cyprysy, sosny, platany, dęby, laurym mirty, ostrokrzewy czy bukszpany. Jakie rośliny są mile widziane w przestrzeni przydomowej stworzonej w stylu włoskim? Przede wszystkim nasadzenia wiecznie zielone lub o stonowanej kolorystyce. Świetnie sprawdzi się bukszpan, srebrna kocanka włoska, a nawet pięknie pachnące zioła, takie jak mięta, kojarząca się z Włochami bazylia czy szałwia.

Warto postawić na kontrasty i przełamać stonowaną kolorystykę nieco bardziej „ostrymi” barwami. W ogrodzie włoskim doskonale sprawdzi się róża (w wielu odsłonach), goździki lub lawenda. Nie powinno też zabraknąć pnących się winorośli. Znajdzie się miejsce nawet na warzywa i owoce! Fundament stanowią pomidory, które są elementem charakterystycznym dla pięknej Italii.

Mała architektura ogrodowa i akcesoria

Rola elementów małej architektury polega na wyznaczeniu podstawowego podziału ogrodu, a także wytyczenie kierunku i ograniczenie przestrzeni, podporządkowując sobie elementy wodne i roślinne.

Poza samymi nasadzeniami warto wspomnieć o dodatkach i elementach związanych z małą architekturą ogrodową. W przestrzeniach zaaranżowanych w stylu włoskim nie może zabraknąć
strefy relaksu. Ogród to miejsce, w którym „ładujemy baterie” po ciężkim tygodniu. W takiej przestrzeni muszą pojawić się meble – przydadzą się także podczas małych imprez w gronie rodziny czy znajomych.

Warto zdecydować się na zestaw mebli ogrodowych wykonanych z metalu lub wikliny. Takie elementy świetnie komponują się z resztą aranżacji. Sprawdzą się tu małe, okrągłe stoliki kawowe, przy których można spędzać poranki, popijając ulubioną kawę lub herbatę. Pamiętajmy również o dodatkach, które będą idealnymi ozdobami ogrodowymi – chodzi tu m.in. o unikatowe donice, figury lub posążki. W ogrodzie włoskim nie powinno zabraknąć pergoli. To po nich będą pięły się różnokolorowe odmiany róży czy bluszcze, które wkrótce stworzą piękne, naturalne bramy. W ogrodach w stylu włoskim obecne są także ścieżki, które wytyczają nam pewnego rodzaju trasę. Wyśmienitym rozwiązaniem będzie stworzenie alejki z płyt kamiennych lub betonowych, które zaakcentują aranżację ogrodu.

W ogrodzie włoskim elementy wodne mają szerokie zastosowanie. Występują w formie fontann wolno stojących i przyściennych, basenów na planie koła, kwadratu lub wieloboku, kaskad oraz sztuk wodnych (ukryte urządzenia wodne powodujące niespodziewane wytryskiwanie wody, która oblewała zaskoczonych gości).