Jak zrobić domek dla dzieci z palet?

Domki ogrodowe dla dzieci możesz zrobić samodzielnie, wykorzystując w tym celu palety. Ich konstrukcja sprawia, że wykonanie takiego projektu jest bardzo proste. Do tego domek dla dzieci z palet stanowi świetny sposób na to, aby dać staremu drewnu nowe życie.

Palety są łatwym w obróbce i wytrzymałym materiałem, który często wykorzystują osoby dbające o ekologię i zakochane w DIY. Drewniane bloki palet mogą w całości lub po niewielkiej obróbce stworzyć ściany domku, przy tym pozwalają na złożenie konstrukcji o niemal dowolnej wielkości. My proponujemy budowę domku o powierzchni około 2 metrów kwadratowych, który będzie wystarczający dla jednego dziecka. Przekonaj się, jak zrobić domek z palet oraz jakich materiałów będziesz potrzebował.

Lista potrzebnych produktów:

  • 11 palet EUR o wymiarach 120 × 80 cm,
  • 4 kantówki o długości 240 cm, 240 cm, 80 cm i 80 cm,
  • wiertarko-wkrętarka,

  • wkręty,
  • kątowniki, płaskowniki, zawiasy,
  • impregnat, lakierobejca lub farba do drewna i pędzel,
  • betonowe bloczki lub kostki brukowe,
  • piła do drewna.

Jak zrobić domek drewniany dla dzieci? Przygotowanie

Budowę domku dla dzieci rozpocznij od przygotowania drewna z palet. Z 2 palet oddziel wierzchnią warstwę – tylko jej będziesz potrzebować. 9 palet pozostaw w całości i ewentualnie usuń wystające gwoździe. Szlifierką lub papierem ściernym przeszlifuj dokładnie drewno, aby pozbyć się zabrudzeń i wystających drzazg, które mogłyby wbić się dzieciom w skórę. Następnie tak przygotowane palety zabezpiecz impregnatem do drewna lub lakierobejcą – w ten sposób uodpornisz je na niszczące działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jeżeli chcesz, by domek dla dzieci był kolorowy, możesz już teraz poszczególne palety pomalować farbą do drewna na wybrany kolor.

Jak zrobić podłogę domku ogrodowego dla dzieci?

Przed ustawieniem podłogi domku upewnij się, że podłoże w miejscu przeznaczonym na konstrukcję jest wyrównane. Jeśli nie, oczyść je z kamieni, gałęzi i wyrównaj ziemię. Aby domek stał stabilnie, możesz również pod jego podłogą ustawić betonowe bloczki lub kostki brukowe, które będą stanowiły pewnego rodzaju fundament. Podłogę ułóż z dwóch pełnych palet ustawionych obok siebie szerszym bokiem do frontu. Następnie skręć je ze sobą, aby utworzyły stabilną konstrukcję.

Drewniany domek ogrodowy dla dzieci – ściany

Na przygotowanej drewnianej podłodze ustaw trzy ściany z palet (tylną i dwie boczne). W tym celu wykorzystaj trzy palety na tylną ściankę i po jednej na ścianki boczne. Aby przymocować je do podłogi, użyj kątowników i wkrętów, natomiast do trwałego zespolenia bocznych ścianek z tylną wykorzystaj płaskowniki i wkręty. Wszystko to dokładnie skręć przy pomocy wkrętarki.

Aby wzmocnić konstrukcję ścian, stwórz ramę z kantówek, którą przymocujesz do górnej części ścianek. Możesz ją zamocować w korytku powstałym między dolną a górną deską palety – dzięki temu będzie się stabilnie opierać na klockach palety. Ramę przytwierdź do ścianek przy pomocy wkrętów.

Teraz możesz przymocować paletę, która będzie tworzyć część przedniej ścianki domku. Ustaw ją dłuższym bokiem do podłoża – dzięki temu będzie nieco krótsza od pozostałych ścianek, a powstały prześwit nada konstrukcji nieco lekkości. Przytwierdź paletę przy użyciu kątowników i wkrętów.

Budowa drewnianego domku dla dzieci – dach i drzwi

Do budowy dachu drewnianego domku wykorzystaj dwie palety, z których uciąłeś spodnią warstwę. Przymocuj je za pomocą zawiasów – to ułatwi montaż i dopasowanie odpowiedniego kąta daszku do konstrukcji domu. Dach przymocuj do kantówek opartych na krótszych ścianach domku. Wcześniej możesz zeszlifować kantówki, aby w łatwy sposób zakotwiczyć na nich dach. Przymocuj konstrukcję przy pomocy długich wkrętów.

Końcowym etapem jest montaż drzwi, które będzie tworzyć ostatnia paleta. Przytnij ją piłą do drewna na odpowiednią szerokość i skróć nieco od dołu, aby drzwiczki można było swobodnie otwierać i zamykać. Przymocuj je do bocznej ścianki domku przy pomocy zawiasów i wkrętów.