Ogród jest naszą wizytówką. Warto pielęgnować przestrzeń przydomową, aby zachwycała pięknymi plonami i kwitnieniem. Jagoda kamczacka, nazywana często kaukaską, coraz częściej gości na naszych rabatach. Ten krzew może osiągać nawet 1,5 m wysokości i szerokości. Jeśli chcemy zachować idealną formę rośliny, warto pamiętać o jej regularnym przycinaniu. Co więcej, cięcie pielęgnacyjne pozwala na uzyskanie obfitych plonów, które są źródłem cennych witamin.
Lista potrzebnych produktów:
- sekator ogrodowy do cienkich i grubych gałęzi
Borówka kamczacka – stanowisko i wymagania
Jagoda kamczacka to krzew, który ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o glebę. Kluczowe jest jednak znalezienie odpowiedniego stanowiska. Roślina świetnie rośnie w miejscu o pełnym nasłonecznieniu – im więcej światła, tym większe owoce! Kupując jagodę do swojego ogrodu, warto posadzić ją w miejscu, które pozwoli jej na zdrowy wzrost. Trzeba także pamiętać o tym, że ten krzew może osiągnąć nawet 1,5 m szerokości, dlatego należy zapewnić borówce odpowiednio dużo miejsca do wzrostu.
Gdy chcesz mieć dorodne owoce to trzeba posadzić obok siebie przynajmniej dwie odmiany jagody kamczackiej kwitnące w tym samym czasie. Dzięki takiemu krzyżowemu zapaleniu pojedyncze owoce są większe i mogą dłużej utrzymać się na krzewie.Krzewy jagody kaukaskiej uwielbiają ciepło, choć na rynku znajdziemy też odmiany rosyjskie, które świetnie znoszą nawet duże spadki temperatur. Jeśli mamy roślinę, która nie lubi mrozów, powinniśmy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Gleba z kolei nie ma większego znaczenia – borówka świetnie poradzi sobie na każdym rodzaju podłoża. Problematyczna może się jednak okazać przestrzeń podmokła lub za bardzo wysuszona.
Po zakupie naszej pierwszej sadzonki jagody kamczackiej musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z samym sadzeniem. Istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska – najlepiej takiego o dużym nasłonecznieniu. Idealne podłoże dla borówki to gliniasto-piaszczysta gleba o niskim odczynie pH. Pamiętajmy też o dodaniu kompostu i obornika przy sadzeniu, bo dzięki temu jagoda otrzyma wiele składników odżywczych.
Pielęgnacja młodej sadzonki jagody kamczackiej
Sama pielęgnacja jagody kamczackiej również nie stanowi większego problemu nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Krzewy nie wymagają szczególnego podlewania, jednak odpowiednie nawadnianie rośliny jest istotne, zwłaszcza wtedy, gdy występują trudne warunki atmosferyczne związane z suszą. Podlewanie to ważna czynność także po posadzeniu małej sadzonki – musi się ona odpowiednio „przyjąć”, dlatego wymaga szczególnej uwagi.
Co ciekawe, jagoda kamczacka w pierwszych latach po posadzeniu nie wymaga szczególnego przycinania, choć oczywiście warto nieco przyciąć gałązki od razu po posadzeniu rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że jagoda kamczacka to krzew, który rozrasta się do imponujących rozmiarów, dlatego regularne przycinanie w późniejszych latach rozwoju staje się niezwykle ważne. Ten zabieg jest istotny w przypadku słabych krzewów oraz tych, które rozrastają się w szybkim tempie. Jeśli więc obserwujemy wzorowy wzrost jagody w pierwszych 5 latach, nie powinniśmy wykonywać szczególnych cięć.
W przypadku roślin sześcioletnich musimy wykonywać co jakiś czas tzw. prześwietlenia i przycinać poszczególne pędy. Cięcie odmładzające krzewu pozwala na zachowanie go w dobrej kondycji. Podczas prześwietlania jagody kamczackiej powinniśmy wyciąć stare i obumarłe pędy. Istotne jest także usunięcie gałązek, które płożą się po ziemi. Warto wspomnieć o długowieczności borówki – utrzymana w świetnej kondycji roślina może rosnąć nawet 40 lat!