Maczek kalifornijski to roślina jednoroczna uprawiana z nasion, która nie wymaga dużych nakładów pracy. Jest bardzo łatwy w uprawie, a do pięknego kwitnienia potrzebuje przede wszystkim słonecznego stanowiska. Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji maczka kalifornijskiego?
Maczek kalifornijski to ciekawy okaz – kiedy świeci słońce, jego płatki są efektownie rozłożone. Jeśli jednak zbiera się na deszcz lub nadchodzi noc, kwiaty rośliny się zamykają.
Lista potrzebnych produktów:
Maczek kalifornijski – charakterystyka
Maczek kalifornijski to roślina jednoroczna, znana również jako pozłotka kalifornijska lub eszolcja kalifornijska. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z Kalifornii. Rośliny te są mocno rozkrzewione, dorastają do 20–50 cm i mają pierzaste liście w odcieniu szarozielonym. Charakterystyczną ozdobą maczków są kwiaty o dużych płatkach. Pozłotki zależnie od odmiany kwitną na pomarańczowo, żółto, biało, różowo lub czerwono. Średnica kwiatów wynosi około 2–5 cm – warto pamiętać, że otwierają się tylko wtedy, kiedy świeci słońce. Są otwarte najczęściej od 10.00 do 16.00. To wada rośliny, ponieważ gdy jest deszczowe lato, to można zapomnieć o kwitnieniu.
Maczki kalifornijskie zdobią rabaty ogrodowe od maja lub czerwca aż do pierwszych przymrozków. Doskonale wyglądają posadzone na skalniakach, murkach czy skarpach. Dobrze znoszące suszę i słabą glebę eszolcje mogą być sadzone nawet w ogródkach żwirowych. Uprawia się je również w donicach balkonowych i tarasowych. Maczki świetnie prezentują się na obwódkach, a także w kompozycji łąki kwietnej z innymi kwiatami. Idealnym towarzystwem dla pozłotek kalifornijskich będą trawy ozdobne, lawendy, szałwie, chabry, heliotropy i kosmosy.
Maczek kalifornijski jest używany w bukietach i innych kompozycjach kwiatowych. Niestety od razu więdnie i należy po ścięciu szybko go włożyć do wody.
Maczek kalifornijski – wymagania i pielęgnacja
Uprawa maczków kalifornijskich nie powinna sprawiać problemów nawet początkującym ogrodnikom, gdyż pozłotki mają nieduże wymagania glebowe, a ich pielęgnacja nie wymaga ani nawożenia, ani podlewania. Rośliny do efektownego kwitnienia potrzebują odpowiedniego stanowiska – najlepiej, by miejsce było dobrze nasłonecznione przez większość dnia. Kiepskim pomysłem jest posadzenie maczków na stanowisku cienistym lub półcienistym, gdyż roślina nie uraczy nas wtedy pięknymi kwiatami.
Maczkom kalifornijskim powinno się zapewnić glebę żyzną i przepuszczalną. Najlepiej, żeby podłoże było lekkie. Przed wysiewem warto wymieszać ziemię z kompostem. Oczywiście stanowisko należy wcześniej odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić, a następnie wyrównać grabiami. Maczek będzie dobrze rósł również na glebach mniej zasobnych w składniki pokarmowe, a nawet na gruntach piaszczystych.
Pozłotki nie trzeba podlewać. Rośliny te bardzo dobrze znoszą suszę i lekko suchą glebę. Nie tolerują wilgotnego podłoża, które sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Maczki kalifornijskie nie wymagają też nawożenia. Ich pielęgnacja ogranicza się przede wszystkim do obcinania przekwitłych kwiatostanów. Taki zabieg pobudzi roślinę do dalszego kwitnienia.
Maczek kalifornijski – jak i kiedy siać?
Pozłotki uprawia się z nasion. Maczki kalifornijskie można wysiewać wprost do gruntu pod koniec kwietnia, w maju albo jesienią. Kiedy siewki będą miały 1–2 liście należy je przerwać i pozostawić najsilniejsze mniej więcej w rozstawie 25 × 25 cm. Rośliny te nie lubią przesadzania, dlatego rzadko uprawiane są z rozsady. Nie lubią przesadzania, ponieważ mają palowy system korzeniowy.
Maczek kalifornijski wydaje dużo nasion – posadzony w jednym miejscu bardzo łatwo rozsiewa się sam w całym ogrodzie, dlatego jego uprawę trzeba kontrolować. Aby nie doprowadzić do zachwaszczenia ogrodu, musisz wyrywać całe sadzonki wraz z korzeniami.